طبس نیوز سایت خبری شهرستان طبس

«نایبندان» از بزرگترین و بهترین پناهگاه‌های حیات وحش کشور است/ +تصاویر

رئیس اداره حفاظت محیط زیست طبس گفت: پناهگاه حیات وحش نایبندان یکی از مناطق تحت مدیریت طبس با وسعت یک میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار و از بزرگترین و بهترین پناهگاه های حیات وحش کشور است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست طبس در گفتگو با خبرنگار طبس نیوز گفت: پناهگاه حیات وحش نایبندان یکی از مناطق تحت مدیریت طبس با وسعت یک میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار و از بزرگترین و بهترین پناهگاه های حیات وحش کشور است.

اسدالله حاتمی افزود: در شهرستان یک میلیون هکتار مناطق حیات وحش آزاد داریم که از لحاظ محیط زیستی بسیار غنی است.

وی ادامه داد: از جمله مناطق آزاد، منطقه میانکوه پیرحاجات با وسعت ۱۸۰ هزار هکتار مساحت است که یکی از بهترین زیستگاه های قوچ، میش، کل بز، جویر و گربه سانانی از جمله پلنگ، گربه وحشی و کاراکل است.

حاتمی در خصوص مدیریت مناطق حیات وحش شهرستان طبس گفت: در مناطق تحت مدیریت ما تمام ورود و خروجی های منطقه کنترل میشود اما کنترل مناطق آزاد با توجه به فرهنگ سازی، حس حیوان دوستی و اشاعه فرهنگ زیست محیطی با همکاری بومی های محلی انجام می شود.

وی خاطرنشان کرد: در منطقه آزاد میانکوه پیرحاجات حدود ۱۲۷ چشمه طبیعی وجود دارد که بیشتر حیات وحش از آنها استفاده می کنند اما با توجه به خشکسالی چشمه هایی را خودمان احداث کردیم که با کمبود آب مواجه نشوند.

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز، رییس اداره حفاظت محیط زیست طبس عنوان کرد: دوربین های تله ای فقط در پناهگاه دشت نایبندان و بیشتر برای برآورد تعداد یوزپلنگ آسیایی و سایر گربه سانان نصب است ولی در مناطق آزاد سرشماری مشاهده ای توسط خود محیط بانان با گروه های مشخص در مسیرهای معین انجام می شود.

وی در خصوص آخرین وضعیت تخلفات زیست محیطی گفت: با توجه به گشت ها و همکاری مردم و جوانان محلی و کنترل منطقه، تخلفات اندک است اما در چند روز اخیر دو شکارچی با یک قبضه سلاح غیر مجاز اقدام به شکار دو راس کل وحشی کردند که دستگیر شدند.

تصاویر: