چاپ این خبر

افراطی‌گری و بیگانه‌هراسی ریشه‌های خشونت در جهان است

افراطی‌گری و بیگانه‌هراسی ریشه‌های خشونت در جهان است
طبس نیوز: 

نماینده کشورمان در سازمان ملل گفت: هدف نخستین سازمان ملل جلوگیری از بروز جنگ میان کشورهاست.

به گزارش طبس نیوز به نقل از گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، شورای امنیت روز سه شنبه به ابتکار عمل سوئد که ریاست شورای امنیت را در ماه ژانویه ۲۰۱۷ بر عهده دارد؛ بحث عمومی خود را با عنوان پیشگیری از مخاصمات و صلح پایدار برگزار کرد. 

 

آنتونیو گوترس، در نخستین حضورش در جلسه شورای امنیت به عنوان دبیرکل جدید سازمان ملل متحد، به بیان راهبردهای کلی خود مبنی بر اولویت دادن به صلح و پیشگیری از جنگ و مخاصمات  پرداخت.  این بحث با استقبال بی‌نظیر کشورهای عضو روبرو شد و بیش از ۹۰ کشور از جمله ایران در آن شرکت کردند.

 

غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان ملل متحد در سخنرانی خود در این نشست، با اشاره به هدف نخستین ایجاد سازمان ملل متحد یعنی جلوگیری از بروز جنگ میان کشورها اظهار داشت: هرچند می‌توان گفت که سازمان ملل، به خاطر کاهش تعداد جنگ‌ها میان کشورها موفقیت‌هایی داشته است اما در عین‌حال باید اذعان داشت که میزان خشونت در جهان ما نه تنها کاهش نیافته که هم افزایش یافته و هم پراکنده شده است. اکنون مخاصمات بیشتر در داخل کشورها و به شکل تروریسم و افراط‌گرایی؛ تروریست‌های خارجی؛ برنامه‌ریزی عملیات تروریستی و جرائم سازمان‌یافته بین‌المللی صورت می‌گیرد که سازمان ملل برای مقابله با آن ایجاد و طراحی نشده بود.

 

خوشرو افزود: در عین حال با نگاهی عمیق‌تر می‌توان دریافت که تجاوزگری در همان مفهوم کلاسیک و متداول هنوز ریشه اصلی مخاصمات است. اشغالگری رژیم صهیونیستی علیه سرزمین فلسطینیان، حمله و تهاجم تجاوز آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ و دخالت خارجی علیه سوریه و یمن همه مصادیق همان مفهوم تجاوز است که در منشور ملل متحد به آن اشاره شده و ادامه آن چشم انداز صلح را در این مناطق تیره و تار ساخته است. 

 

سفیر کشورمان همچنین گفت: افزون بر این، سر بر آوردن افکار افراط گرایانه، تکفیری و بیگانه‌هراسی که در شرق و غرب جهان به صورتی همسو در حال رشد و گسترش است از جمله ریشه‌های خشونتی است که بخش‌هایی بزرگی از دنیای ما را در بر گرفته است. سازمان ملل متحد باید از کشورهای عضو خود بخواهد تا در هر دو سوی مانع تبلیغات و ترویج نفرت شوند و به جای آن گفتگو و تفاهم میان تمدن‌ها، فرهنگ‌ها و ادیان را ترویج، تشویق و حمایت کنند.

 

خوشرو در پایان اظهار داشت: لازم است سازمان ملل متحد  و دبیرکل جدید با شجاعت و اراده سیاسی با این چالش‌ها و ضرورت‌های عصر ما روبرو شوند و نیروهای خود را در مسیر طولانی پیشگیری تا ایجاد صلح پایدار بسیج کنند.

Permanent link to this article: http://tabasnews.ir/iran-and-world/news-id=35690