طبس نیوز سایت خبری شهرستان طبس

تولدت مبارک خالق وحشت/آلفرد هیچکاک کارگردانی که همیشه در حسرت اسکار ماند+عکس

امروز ۱۳ آگوست ۲۰۱۷ همزمان با سالروز تولد “آلفرد هیچکاک” پدر ژانر وحشت سینمای جهان است.

به گزارش طبس نیوز به نقل از خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، امروز ۱۳ آگوست ۲۰۱۷ همزمان با سالروز تولد “آلفرد هیچکاک” پدر ژانر وحشت سینمای جهان است.

سر آلفرد جوزپ هیچکاک ۱۳ آگوست سال ۱۸۹۹ در شهر لندن به دنیا آمد. پدرش سبزی‌فروش بود و در یک خانواده ۵ نفره که به شدت کاتولیک بودند بزرگ شد. هیچکاک در ۲۶ سالگی و در سال ۱۹۱۵ در یک استودیو فیلمسازی با سمت طراح تیتراژ مشغول به کار شد.

آلفرد هیچکاک

وی کارگردانی را در انگلستان آغاز کرد و در سال ۱۹۳۹ به آمریکا رفت و این حرفه را ادامه داد و با فیلم ربکا وارد هالیوود شد.

هیچکاک از سال ۱۹۵۵ تا ۱۹۶۲ مجموعه سریالی تحت عنوان «آلفرد هیچکاک تقدیم می‌کند» را کارگردانی کرد که در این فیلم‌هایش به عنوان راوی داستان حاضر می‌شد.

آلفرد هیچکاک

آلفرد هیچکاک به احتمال فراوان اولین کارگردانی است که به معنای واقعی کلمه تعلیق و سوسپانس را به سینما تزریق کرد. کار او جدای بهره‌گیری از هنر و تکنیک تدوین بود. سوسپانس هیچکاک اصیل و کار آمد جلوه‌گری کرد و مدام و به جا در آثار متعددش از این تکنیک بهره‌ها برد.

هیچکاک در تمام دوران حرفه‌ای‌اش در آمریکا سعی داشت تهیه کننده آثارش نیز باشد. اگرچه عمدتا در نگارش آثارش از فیلمنامه نویسان دیگر کمک می‌گرفت.

آلفرد هیچکاک

در کارنامه حرفه‌ای او ۶۷ فیلم در مقام کارگردان (اولین فیلمش محصول ۱۹۲۲ به نام عدد ۱۳ که اتفاقا ناتمام ماند و آخرین کار او توطئه خانوادگی محصول ۱۹۷۶ است)، ۲۹ فیلم در مقام تهیه کننده، ۲۲ فیلم در مقام سناریست و نویسنده و همچنین ۳۳ فیلم در مقام بازیگر به ثبت رسیده که در جای خود یک رکورد به حساب می‌آید.

با این همه آلفرد هیچکاک علیرغم ۵ بار نامزدی جایزه اسکار هرگز موفق به کسب این جایزه نشد، اگرچه در یک سال مانده به فوتش یک اسکار افتخاری دریافت کرد.

آلفرد هیچکاک

فرانسوا تروفو، فیلمساز فرانسوی درباره هیچکاک گفته: زیر ظاهر مردی مطمئن به خویش ، هزل گو و نیشزن، مردی حساس ، صدمه پذیر و عاطفی نهفته است. مردی که عواطفی را که می‌خواهد به تماشاگران آثارش منتقل سازد، خود عمیقا و به شدت احساس می‌کند. مردی که در تجسم ترس در سینما نظیر ندارد، خود موجودی است بسیار ترسان و من تصور می‌کنم که این جنبه از شخصیتش در توفیق او اثر مستقیم داشته است.

سر آلفرد جوزف هیچکاک در ۲۹ آوریل سال ۱۹۸۰ در لس آنجلس آمریکا بدرود حیات گفت.

آلفرد هیچکاک

نامزدی دریافت جایزه اسکار به عنوان بهترین کارگردان برای فیلم‌های ربکا در سال۱۹۴۱، سوء ظن در سال ۱۹۴۲، قایق نجات در سال ۱۹۴۵، طلسم شده در سال ۱۹۴۶، پنجره عقبی درسال ۱۹۵۵ و روح در سال ۱۹۶۱ از جمله افتخارات این کارگردان بزرگ سینما است.

نامزدی دریافت نخل طلای کن به عنوان بهترین کارگردان برای فیلم‌های مردی که زیاد می‌دانست در سال ۱۹۵۶ و بدنام در سال ۱۹۴۶ از سایر افتخارات هیچکاک در عرصه کارگردانی سینما است.

آلفرد هیچکاک

وی در کل پنج بار نامزد جایزه اسکار شد و هیچگاه نتوانست آن را از آن خود کند و بالاخره در سال ۱۹۶۸ برای یک عمر فعالیت هنری این اسکار افتخاری را دریافت کرد.