طبس نیوز سایت خبری شهرستان طبس

ارتش سوریه ۱۳ هزار کیلومتر مربع از جبهه جنوبی را آزاد کرد + نقشه و جزئیات

استقرار ارتش سوریه و محور مقاومت در این منطقه می تواند ثبات نسبی را به مرزهای جنوب شرقی سوریه بازگرداند.

به گزارش طبس نیوز به نقل از خبرنگار  دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛  ارتش و نیروهای مردمی سوریه موفقیت های انبوهی را در جبهه های مختلف سوریه به دست آورده اند و مهمترین نمونه آن اخیرا در جبهه جنوبی سوریه بوده است.

ارتش سوریه علاوه بر آنکه توانسته بر مناطق مرزی با عراق تا حدودی مسلط شود ، بخش های قابل توجهی از جبهه جنوبی سوریه و منطقه ریف دمشق را از لوث وجود تروریست ها پاکسازی کند.

آخرین نقشه اعلام الحربی نشان می دهد که ارتش سوریه و محور مقاومت توانسته ۱۳ هزار کیلومترمربع  از جبهه جنوبی سوریه را آزاد کند.

ارتش سوریه  13 هزار کیلومتر جبهه جنوبی را آزاد کرد + نقشه و جزئیات
یکی از توفیقاتی که ارتش سوریه و محور در عملیات های اخیر به آن دست پیدا کند، به دست گرفتن کنترل مرز اردن و سوریه است؛ منطقه ای که در گذشته کریدور ورود تروریست ها و تسلیحات برای ناامن کردن سوریه بوده است .

استقرار ارتش سوریه و محور مقاومت در این منطقه می تواند ثبات نسبی را به مرزهای جنوب شرقی سوریه بازگرداند و این یک گام مهم در جهت ثبات سراسری سوریه خواهد بود .

یک منبع میدانی سوری در گفت و گو با   خبرنگار  دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ درباره موفقیت نیروهای سوری در جبهه جنوبی می گوید: این موفقیت در جبهه جنوبی باعث نگرانی ارتش رژیم صهیونیستی شده است ؛ چرا که این رژیم در حمایت از تروریست ها همواره پیشقدم بوده است.

وی افزود: ارتش سوریه برای استقرار در این مناطق مدت ها با تروریست ها درگیر بود و این پیروزی در ادامه موفقیت های ارتش سوریه در مرزهای شرقی حائز اهمیت  است.

ارتش سوریه  13 هزار کیلومتر جبهه جنوبی را آزاد کرد + نقشه و جزئیات
در سال های گذشته موشک های ضد تانک و تسلیحات ضد نفر از این مسیر برای تروریست های جبهه النصره و تروریست های تکفیری-صهیونیستی داعش ترانسفر می شد که در ماه های آتی پیش بینی می شود (با توجه به تسلط ارتش سوریه به این منطقه) که این اتفاق رخ ندهد.

نیروهای ویژه ارتش سوریه در ماه می سال ۲۰۱۷، در پی عملیات و کمین زدن در محدوده اداری استان‌های سویدا و درعا، یک خودرو «پیک‌آپ» حامل سلاح و مهمات را که از ریف شرقی درعا به سمت سویداء در حرکت بود، توقیف کرده بودند. در این عملیات، ۲۰۰ کیلوگرم مواد منفجره، ۳۲ مین ساخت رژیم صهیونیستی، موشک‌های تاو آمریکایی، گلوله‌های توپ ۲۳ میلیمتری، گلوله‌های خمپاره ۱۲۰ میلیمتری، موشک‌های «آر.پی.جی»، راکدهای ساخت آمریکا و چندین قطار فشنگ مسلسل ۲۳ میلیمتری کشف و ضبط شده است.

علاوه بر این ارتش سوریه در ماه می سال ۲۰۱۷ در یک عملیات دیگر، یک خودروی حامل ده‌ها مین ضد نفربر و خوردرو را در حد فاصل بین درعا و سویداء کشف کرده بودند که مقصد آن تروریست‌ها در صحرای شرقی سویه بود. ارتش سوریه به همراه گروه‌های دفاع مردمی و نیروهای ویژه تحرکات تروریست‌ها در منطقه بین ریف و صحرای شرقی رصد می‌کند و تا به امروز مقادیر زیادی سلاح، گلوله اسرائیلی و مواد مخدر انبوهی را از تروریست‌ها کشف و ضبط کرده اند.

تحلیلگران معتقدند که اردن اکنون تاوان درگیر شدن دستگاه اطلاعاتش در حمایت از گروه های مسلح در سوریه را پس می دهد. اردن اطمینان داشت با حضور دهها نفر از فرماندهان اردنی در بین داعش و جبهه النصره، در این گروه ها نفوذ زیادی دارد؛ اما اتفاقات ماه های اخیر و پیروزی های میدانی ارتش سوریه بر تروریست های تکفیری ، معادلات امان را به هم زد.

نکته قابل تامل در جبهه جنوبی این است که ارتش و نیروهای مردمی سوریه ؛ همواره با حملات آمریکایی ها مواجه می شوند و در این زمینه مسئولین روسی نیز معتقدند که آمریکا یک بازیگر مخرب در جنوب سوریه است.

معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد مسکو استقرار نیروها و تجهیزات نظامی آمریکا در جنوب سوریه را غیرقانونی می داند. ژنرال ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه نیز در این زمینه می گوید: تصاویر هوایی از پایگاه نظامی آمریکا در التنف در جنوب سوریه حاکی از وجود تعداد زیادی خودرو مجهز به سلاح های سنگین است که معمولا نظامیان آمریکایی از آن استفاده نمی کنند. این خودروها مجهز به سلاح های سنگین را تروریست ها و جنگجویان در سوریه استفاده می کنند.

وی افزود: بنا به برخی ملاحظات، تصاویر این خودروها را در پایگاه نظامی آمریکا منتشر نمی کنیم. با توجه به این موارد، تروریست ها برای یک اقدام تحریک آمیز در جنوب سوریه و ناارام کردن منطقه تلاش می کنند و در صورت انجام چنین حمله ای در جنوب سوریه، مسئولیت چنین وضعیتی کامل برعهده آمریکا خواهد بود.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه با بیان حضور مخرب آمریکا در جنوب سوریه تاکید کرد: پایگاه آمریکا در التنف سوریه به محدوده ای ناامن تبدیل شده است که تروریست ها پیرامون آن آزادانه تردد می کنند.

جبهه جنوبی یکی از مناطق راهبردی سوریه است که آمریکا با هدف تامین امنیت رژیم صهیونیستی بر آن تمرکز کرده است ؛ اما پیروزی های چشمگیر ارتش سوریه در  یک ماه اخیر یک پاسخ قاطع به اقدامات اخیر ایالات متحده است.

گزارش از محمد زرچینی