طبس نیوز سایت خبری شهرستان طبس

اتفاق خوب برای کی‌روش و خطر در کمین یک فدراسیون

محرومیت احتمالی تکواندو به خاطر یک نونهال، استارت فوتبال برای جام جهانی و قهرمانی نوجوانان دارت و تیروکمان ایران در جهان مهمترین اتفاقات این هفته را رقم زد.

به گزارش طبس نیوز به نقل از خبرنگار مهر، در این هفت روز ورزش تیم ملی فوتبال در راستای آماده سازی حضور درجام جهانی ۲۰۱۸ روسیه دو دیدار تدارکاتی برابر تیم های توگو و روسیه برگزار کرد. کارلوس کی روش که برای دومین دوره متوالی با تیم ملی فوتبال ایران به جام جهانی صعود کرده، در فهرست نامزدهای بهترین مربی سال در رده ملی قرار گرفت، زهرا نعمتی نامزد بهترین ورزشکار در ماه سپتامبر شد، نمایندگان کشورمان در مسابقات نوجوانان و جوانان قهرمانی دارت و تیروکمان جهان صاحب مدال شدند ضمن اینکه در جودو هم کاتاروهای ایران روی سکوی سوم جهان ایستادند. و در تکواندو هم دوپینگ ورزشکار کشورمان که در مسابقات قهرمانی جهان صاحب مدال نقره شده بود، مثب اعلام شد و اینگونه تکواندو ایران در خطر محرومیت قرار گرفت. 

اینها بخشی از اتفاقات مهمی است که در این هفت روز ورزش رقم خورد. مهمترین اتفاقات و رویدادهای این هفت روز ورزش به شرح زیر است: 

پیروزی تیم ملی فوتبال مقابل توگو 
تیم ملی فوتبال ایران که خود را برای حضور در جام جهانی آماده می کند، در اولین گام از برنامه بلند مدت آماده سازی برای حضور در این رقابت ها موفق به شکست توگو شد. دیدار تیم ملی فوتبال ایران و توگو پنجشنبه گذشته در ورزشگاه آزادی تهران برگزار شد. در این دیدار تیم ملی کشورمان با دو گل کریم انصاری فرد موفق به شکست حریف خود شد. 

زهرا نعمتی نامزد بهترین ورزشکار ماه سپتامبر شد 
کمیته بین المللی پارالمپیک در نظر سنجی خود نام زهرا نعمتی را به عنوان یکی از پنج ورزشکار کاندید دریافت عنوان بهترین ورزشکار ماه سپتامبر سال ۲۰۱۷ اعلام کرد. هلند، نروژ، لیتوانی و استرالیا دیگر کشورهایی هستندکه در این نظر سنجی نماینده دارند. 

قهرمانی دارت اندازان ایران در جهان 
در چارچوب مسابقات دارت قهرمانی جوانان جهان در ژاپن، تیم دوبل دارت ایران با ترکیب دنیز هشتبران و مهشاد عوض زاده با غلبه بر هلند در دیدار فینال موفق به کسب عنوان قهرمانی شد. این تیم پیش از صعود به فینال، علاوه بر هلند (مرحله مقدماتی) مقابل تیم های سوئد، کانادا، آفریقای جنوبی، دانمارک و ایرلند پیروز شده بود. در چارچوب همین رقابت ها  امیرعلی میرزایی در بخش انفرادی صاحب مدال برنز شد ضمن اینکه دنیز هشتبران نیز مدال طلای بخش انفرادی را از آن خود کرد. 

«اولین» های تیر و کمان در مسابقات قهرمانی جهان 
طی این هفت روز ورزش مسابقات تیر و کمان قهرمانی نوجوانان و جوانان جهان در آرژانتین برگزار شد و کمانداران ایران نیز برای نخستین بار در آن شرکت کردند. در جریان این رقابت ها گیسا بایبوری در بخش انفرادی کامپوند دختران صاحب مدال برنز شد. در بخش ریکرو انفرادی که حکم انتخابی المپیک را هم داشت،  امیر رضا صفائی پور با قرار گرفتن در جمع ۱۶ بازیکن برتر سهمیه مستقیم حضور در بازی های المپیک ۲۰۱۸ جوانان آرژانتین را به دست آورد. 

کی روش نامزد بهترین مربی سال در رده ملی شد 
کارلوس کی روش سرمربی تیم ملی فوتبال که ایران را برای دومین دوره متوالی راهی جام جهانی کرد از طرف فدراسیون بین‌المللی آمار و تاریخ فوتبال نامزد کسب عنوان بهترین مربی سال در رده ملی معرفی شد. هوگو بروس سرمربی تیم ملی کامرون، یواخیم لو سرمربی تیم ملی آلمان، روبرتو مارتینس سرمربی تیم ملی بلژیک، تیته سرمربی تیم ملی برزیل، وحید حلیل‌حودزیچ سرمربی تیم ملی ژاپن و خولن لوپتگی سرمربی تیم ملی اسپانیا دیگر مربیانی هستند که ۲۴ آبان ماه از میان آنها بهترین مربی سال انتخاب خواهد شد. 

قهرمانی پاکدامن در مسابقات جایزه بزرگ شمشیربازی 
مسابقات شمشیربازی جایزه بزرگ کشور در بخش سابر انفرادی آقایان که با حضور ۷۳ شمشیرباز برگزار شد، با قهرمانی علی پاکدامن به پایان رسید. در این رقابت ها پس از ۲۱۲ دیدار مقدماتی و ۵۷ بازی حذفی محمد فتوحی نایب قهرمان شد و فرزاد باهرارسباران و مجتبی عابدینی هم به طور مشترک سوم شدند. 

مصوبات هیات اجرایی در مورد کمیسیون ورزشکاران 
انتخابات کمیسیون ورزشکاران که پیش از این قرار بود ۲۰ مهرماه برگزار شود، ۱۲ آبان ماه برگزار خواهد شد. این زمان جدیدی است که هیات اجرایی کمیته ملی المپیک در نشست اخیر خود تصویب کرد. همچنین در این نشست مصوب شد که کاندیداها از ۲۲ مهرماه برای اعلام آمادگی رسمی خود اقدام کنند. ثبت‌نام از کاندیداهای کمیسیون ورزشکاران ۵ روز ادامه دارد، بعد از آن از ۲۹ مهرماه تا ۲ آبان ماه صلاحیت کاندیداها برای تائید نهایی مورد بررسی قرار می‌گیرد. دیگر اینکه ۱-دبیر کل کمیته ملی المپیک، ۲- رئیس فعلی کمیسیون ورزشکاران، ۳- رئیس مرکز نظارت بر تیم های ملی، ۴- مدیر واحد برون مرزی کمیته ملی المپیک، ۵- مدیر حراست کمیته ملی المپیک، ۶- مدیر روابط عمومی کمیته ملی المپیک، ۷- مشاور حقوقی همراه با ۸ و ۹- دو نفر به انتخاب رئیس کمیته ملی المپیک به عنوان اعضای ستاد انتخاباتی کمیسیون ورزشکاران معرفی شدند. 

خطر محرومیت در کمین تکواندو به خاطر دوپینگ
تیم ملی تکواندو نونهالان ایران در رقابتهای قهرمانی جهان که اوایل شهریورماه به میزبانی مصر برگزار شد، در مجموع دو بخش دختران و پسران به عنوان قهرمانی دست یافت. این در حالی است که نتیجه تست دوپینگ یک عضو تیم پسران که در این رقابت ها صاحب مدال نقره مثبت اعلام شده است. در این صورت امتیازات این نماینده از جدول مسابقات حذف خواهد شد و در صورت چنین اتفاقی تیم پسران کشورمان رتبه نایب قهرمانی را با عنوان چهارمی عوض خواهد کرد. ضمن اینکه قهرمانی مجموع دختران و پسران نیز از دست خواهد رفت. دیگر اینکه احتمال محرومیت برای تکواندو ایران از سوی فدراسیون جهانی نیز وجود دارد. در طول یکسال گذشته این چهارمین نمونه مثبت در رشته تکواندوست که باعث شده شرایط این رشته المپیکی بیش از گذشته به مخاطره بیافتد.

اهواز میزبان جام جهانی کشتی فرنگی شد 
فدراسیون کشتی با توجه به میزبانی ایران در رقابت های جام جهانی کشتی فرنگی طی روزهای ۷ و ۸ اردیبهشت ماه سال ۹۷ ، شهر اهواز و سالن دانشگاه شهید چمران را به عنوان محل برگزاری این رقابت ها به اتحادیه جهانی کشتی معرفی کرد. مسابقات جام جهانی کشتی فرنگی با حضور ۸ کشور روسیه، ایران، ترکیه، گرجستان، آلمان، ارمنستان، مجارستان، قزاقستان برگزار می شود. نماینده اتحادیه جهانی بزودی برای بازدید از امکانات شهر اهواز به ایران سفر می کند.

کاتاروهای ایران روی سکوی سوم جودو جهان ایستادند 
تیم ملی کاتای ایران در پایان نهمین دوره رقابتهای جودو قهرمانی جهان با کسب چهار مدال نقره و برنز عنوان سوم جهان را به خود اختصاص داد.  این دوره از مسابقات جهانی در بخش کاتا یکشنبه به میزبانی شهر اولبیا کشور ایتالیا برگزار شد. ایران پس از ۶ سال با ترکیب کامل  در این رقابتها حاضر شد و با کسب یک مدال نقره و ۳ مدال برنز بالاتر از کشور میزبان بر سکوی سوم جهان ایستاد، ژاپن قهرمان شد و عنوان نایب قهرمانی به تیم فرانسه رسید و ایتالیا هم چهارم شد.

انتخاب رئیس کمیسیون ورزشکاران فدراسیون کشتی 
روز دوشنبه با حکم رسول خادم رئیس فدراسیون کشتی، قاسم رضایی به عنوان رئیس کمیسیون ورزشکاران این فدراسیون منصوب شد. این انتصاب با توجه به برگزاری مجمع انتخابات کمیسیون ورزشکاران، مشخص شدن اعضای آن و همچنین لحاظ شدند شیوه نامه این کمیسیون انجام شد. 

۱۷۵ ورزشکار برای کمیسیون ورزشکاران 
کمیته ملی المپیک فهرست ورزشکاران حائز شرایط برای عضویت در کمیسیون ورزشکاران را اعلام کرد. بر این اساس ۱۷۵ ورزشکاراز رشته های المپیکی و آسیایی می توانند برای حضور در انتخابات این کمیسیون ثبت نام کنند. مهلت ثبت نام در کمیسیون ورزشکاران از ۲۲ مهرماه آغاز می شود. انتخابات کمیسیون ورزشکاران نیز ۱۲ آبان ماه برگزار می شود. 

پریدر عضو کمیسیون زنان فیده شد 
در جریان کنگره فدراسیون جهانی شطرنج که در آنتالیا ترکیه جریان دارد، شادی پریدر نایب رئیس فدراسیون ایران به عنوان عضو کمیسیون زنان انتخاب شد. پریدر سومین ایرانی است که در فدراسیون جهانی شطرنج عضویت پیدا کرده است. در حال حاضر محمدجعفر کامبوزیا نایب رئیس فیده است و مهرداد پهلوان زاده هم عضو کمیته قوانین این فدراسیون است. 

صعود نوجوانان به مرحله دوم جام جهانی هند 
تیم فوتبال نوجوانان با پیروزی در دو دیدار ابتدایی خود در مرحله مقدماتی جام جهانی هند صعود به مرحله دوم این رقابت ها را قطعی کرد. این تیم پس از اینکه در اولین دیدار مرحله مقدماتی موفق به شکست ۳ بر یک گینه شد، در دومین دیدار هم با چهار گل آلمان را شکست داد و اینگونه صعودش به مرحله دوم را قطعی کرد. 

لغو اعزام کمانداران به مسابقات جهانی مکزیک 
اعضای تیم ملی تیر و کمان کامپوند در حالیکه از هفته ها پیش برای حضور در مسابقات قهرمانی جهان در مکزیک آماده می شدند در نهایت از اعزام به محل برگزاری این رقابت ها بازماندند. اعزام کمانداران به مکزیک به خاطر عدم صدور ویزای آنها برای کشور ثالث (هلند) لغو شد. مسابقات تیر و کمان قهرمانی جهان از ۲۳ مهرماه در مکزیک آغاز می شود و قرار بود کمانداران ایران امروز جمعه عازم این کشور شوند. 

چراغ سبز کمیسیون ورزشکارن به ۱۷۵ ورزشکار 
ثبت نام از  کاندیداها برای برگزاری اولین دوره انتخابات کمیسیون ورزشکاران از فردا شنبه آغاز می شود و به مدت پنج روز کاری ادامه خواهد داشت. برای برگزاری این انتخابات و تعیین کاندیداهای آن، ۱۷۵ ورزشکار از رشته های المپیکی و بعضا آسیایی حائز شرایط لازم معرفی شده اند. این ورزشکاران پس از ثبت نام رسمی و در صورت تائید صلاحیت نهایی می توانند در روز مجمع انتخاباتی که ۱۲ آبان ماه برگزار می شود، حاضر شوند.  

تساوی تیم ملی فوتبال مقابل میزبان جام جهانی 
دومین دیدار تدارکاتی تیم ملی فوتبال برای آماده سازی حضور در جام جهانی آماده می کند شامگاه سه شنبه در کازان به مصاف تیم ملی روسیه میزبان جام جهانی رفت و برابر این تیم به تساوی یک بر یک دست یافت. تنها گل تیم ملی فوتبال ایران در این دیدار توسط سردار آزمون در دقیقه ۵۹ به دست آمد. 

ترکیب تیم ملی وزنه برداری برای مسابقات جهانی نهایی شد 
با صدور ویزای سید ایوب موسوی،ترکیب تیم ملی وزنه برداری ایران برای حضور در رقابتهای جهانی آمریکا نهایی شد. بر این اساس مجید عسگری در دسته ۶۹ کیلوگرم، کیانوش رستمی و علی میری در دسته ۸۵ کیلوگرم، سهراب مرادی و ایوب موسوی در دسته ۹۴ کیلوگرم، محمدرضا براری، علی هاشمی در دسته ۱۰۵ کیلوگرم، بهداد سلیمی، سعید علی حسینی و همایون تیموری در دسته ۱۰۵+ کیلوگرم ملی پوشان ایران در مسابقات جهانی را تشکیل خواهند داد. رقابتهای جهانی وزنه برداری سال ۲۰۱۷ روزهای ۶ تا ۱۴ آذرماه در شهر آناهیم آمریکا برگزار می شود.

سرپرست معاونت وزارت ورزش استاندار شد
باتصویب هیات وزیران سیدعلی آقازاده استاندارمرکزی شد. آقازاده در حال حاضر سرپرست معاونت توسعه منابع مالی وزارت ورزش و جوانان است. با این انتخاب قطعا تغییراتی در این پست کلیدی وزاتخانه ایجاد خواهد شد. مناف هاشمی معاون دیگر وزارت ورزش که از مسئولیتش کناره گیری کرده بود به عنوان استاندارد گلستان انتخاب شد.