طبس نیوز سایت خبری شهرستان طبس

واشنگتن و ریاض از گروه­‌های ضد ایرانی در مرز ایران و عراق حمایت می­‌کنند

به اعتقاد کارشناس مسائل جهان عرب، آمریکا در مرز ایران و عراق، کردهای مخالف ایران را آموزش می‌دهد و سعی دارد آن‌ها را برای عملیات محدود در مناطق مرزی ایران آماده سازد. عربستان و امارات نیز حمایت مالی و لجستیکی می‌کنند.

«عبدالهادی ضیغمی»، کارشناس مسائل جهان عرب در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص حمایت­‌های آمریکا و عراق از گروه­های ضد ایرانی در عراق، با اشاره به اینکه واشنگتن و ریاض از گروه­‌های ضد ایرانی در مرز ایران و عراق حمایت می­‌کنند، بیان داشت: عربستان در عراق از دو جنبش شیعی علیه جمهوری اسلامی ایران حمایت می­‌کند. ریاض غیر از سید محمود حسنی صرخی رهبر حزب صرخی از جنبش یمانی نیز حمایت می­‌کند.

وی با توجه به حمایت­‌های عربستان از جنبش یمانی در عراق یادآوری کرد: این جنبش در سال ۲۰۰۴ از سوی فردی به نام احمد بن اسماعیل گاطع تأسیس شد. او در ابتدا لباس روحانیت پوشید. احمد بن اسماعیل متولد یکی از روستاهای بصره بوده و در حال حاضر نیز در جنوب بصره ساکن است.

کارشناس مسائل جهان عرب با تأکید بر ترویج اعتقادات انحرافی از سوی جنبش یمانی اشاره داشت: احمد بن اسماعیل خود را فرزند امام زمان (عج) معرفی کرده است. او ادعا کرده است که طاعت وی همچون طاعت امام زمان (عج) است.

وی با اشاره به حمایت­‌های مالی و لجستیکی سعودی­‌ها از جنبش انحرافی یمانی در عراق مطرح کرد: این جنبش اقدام به راه­‌اندازی سایت اینترنتی کرده است و سخنرانی­‌ها و جزواتی را منتشر می‌کند. آن­ها نمازهای نافله را همچون نمازهای یومیه واجب اعلام کرده­‌اند. جنبش احمد بن اسماعیل اقدام به پذیرش نیرو نیز کرده است.

ضیغمی با توجه به اقدامات جنبش احمد بن اسماعیل در قبال دولت مرکزی عراق مطرح کرد: یکی از مهم‌ترین عملیات‌های نظامی این جنبش علیه دولت در سال ۲۰۰۸ انجام شد. آن‌ها در روز عاشورا علیه عزاداران حسینی عملیات انجام دادند.

وی با تأکید بر حمایت­‌های مشترک واشنگتن و ریاض از جنبش انحرافی یمانی عراق اشاره داشت: این جنبش نیروهای خود را ارتش آسمان معرفی می‌کند. این گروه از ساده‌لوحی برخی از مردم جنوب عراق سوء استفاده می‌کند و عربستان از این جنبش حمایت مالی می­‌کند.

کارشناس مسائل جهان عرب با اشاره به ارتباطات ریاض با احمد بن اسماعیل گفت: عربستان چندین بار این جنبش و سید محمود حسنی صرخی رهبر حزب صرخی را به عربستان دعوت کرده‌ است. سفیر سابق عربستان در عراق چند بار برای دیدار با احمد بن اسماعیل گاطع به جنوب بصره رفته و مبالغی در اختیار وی گذاشته بود.

وی با توجه به حمایت­‌های واشنگتن و ریاض از برخی گروه­های ضد ایرانی دیگر تأکید کرد: آمریکا در مرز ایران و عراق کردهای مخالف ایران را آموزش می‌دهد و سعی دارد آن‌ها را برای عملیات محدود در مناطق مرزی ایران آماده سازد. این‌ گروه­‌ها از سوی عربستان و امارات حمایت مالی و لجستیکی می‌شوند.