طبس نیوز سایت خبری شهرستان طبس

مدعیان برقراری امنیت جهان در کشور خودشان احساس ناامنی می‌کنند

سجاد رافعی برنده جایزه بزرگ ۸۰۰۰ دلاری از یازدهمین دوسالانه کاریکاتور تهران گفت: در اثرم نشان دادم که رئیس‌جمهور آمریکا به عنوان مدعی قدرتمندترین کشور جهان و برقرارکننده امنیت، در کاخ سفید هم احساس امنیت نمی‌کند.

به گزارش طبس نیوز به نقل از خبرنگار تجسمی خبرگزاری فارس، یازدهمین دوسالانه کاریکاتور تهران سه‌شنبه ۷ آذر در موسسه فرهنگی هنری صبا افتتاح شد و عصر دیروز (جمعه ۲۴ آذر) با معرفی نفرات برگزیده هر بخش و اهدای جایزه بزرگ ۸۰۰۰ دلاری به کار خود خاتمه داد.

در این دوره، ۳۲۰ هنرمند از کشورمان به همراه هنرمندانی از ۷۳ کشور با هم رقابت کردند که در نهایت ۵۰۰ کارتون و کاریکاتور انتخاب و در کاتالوگ دوسالانه چاپ شد. یک‌سوم آثار چاپی متعلق به هنرمندان ایران است.

 


دریافت فایل در اندازه اصلی

 

سجاد رافعی کارتونیست ۳۴ ساله کشورمان که از سال ۸۰ فعالیت خود را در این حوزه آغاز کرده است، درباره اثر برگزیده خود در یازدهمین دوسالانه کاریکاتور تهران گفت: دوسالانه امسال سه بخش‌ کارتون موضوعی با محور «ایمنی و امنیت»، کارتون آزاد و کاریکاتور چهره را شامل می‌شد که من در دو بخش نخست با ۸ اثر شرکت کردم.

وی ادامه داد: اثری که برگزیده شده، در بخش موضوعی شرکت داده شد.

رافعی اظهار داشت: کشورهای سرمایه‌داری همیشه این ادعا را دارند که ما ایمن‌ترین کشورها هستیم و امنیت را در جهان برقرار می‌کنیم. جالب اینکه جنگ‌ها و ناآرامی‌های خاورمیانه زاییده پول‌پرستی و سیاست‌های اقتصادی کشورهای سرمایه‌داری است.

این هنرمند افزود: در اثرم کاخ سفید را ترسیم کردم که رئیس‌جمهور آمریکا به عنوان مدعی قدرتمندترین کشور جهان، خودش احساس امنیت نمی‌کند و نگرانی او باعث می‌شود مقامات دیگر کشورها را هم تفتیش و بازرسی کند.

به گزارش طبس نیوز به نقل از فارس، رافعی تا کنون ۵ دوره در دوسالانه کاریکاتور تهران شرکت کرده و در جشنواره‌های متعددی صاحب رتبه شده است. جدیدترین جوایز وی کسب جایزه دوم از اولین جشنواره بین‌المللی جامعه ایمن مشهد در سال ۲۰۱۷ و جایزه ویژه روزنامه جمهوریت ترکیه از جشنواره بین‌اامللی شهر آرام ازمیر ترکیه ۲۰۱۷ است.

در ادامه تصاویری از نمونه کارهای رافعی را مشاهده می‌کنیم.

این کاریکاتورها با موضوعاتی همچون جنگ سوریه، آلودگی هوا، اینترنت و آتش‌نشان خلق شده‌اند.