طبس نیوز سایت خبری شهرستان طبس

الاخبار: طرح اسرائیل در غوطه غربی دمشق شکست خورد

روزنامه الاخبار لبنان امروز جمعه از شکست طرح رژیم صهیونیستی در منطقه غوطه غربی دمشق خبر داد.

به گزارش طبس نیوز به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه الاخبار در گزارش امروز خود به قلم "حسین الامین" نوشت: ناحیه "بیت جن" در دامنه کوه "جبل الشیخ" به عنوان آخرین مقر عناصر مسلح در غوطه غربی دمشق به دست ارتش سوریه افتاد. یکصد روز نبرد سنگین باعث شد که این عناصر مسلح تسلیم شده و خواستار مذاکره برای خروج از این ناحیه شوند.

طرح اسرائیل در اطراف جبل الشیخ شکست خورد و عناصر مسلحی که دشمن صهیونیست هرگونه حمایتی از آنها بعمل آورد، امروز خود را در وضعیتی می بینند که باید با شروط دولت سوریه از ناحیه یاد شده خارج شوند.

نبرد در بیت جن با توجه به وضعیت جغرافیایی آسان نبود. این نبرد آزمونی واقعی برای ارتش در انتخاب شیوه ها و تاکتیک های مناسب رزمی و جنگی بود؛ بویژه که عناصر مسلح از حمایت گسترده رژیم اسرائیل برخوردار بودند و ارتش این رژیم نیز روند نبردها را در جبل الشیخ زیر نظر داشت.

همه تلاش های عناصر مسلح زیر ضربات گسترده ارتش سوریه راه به جایی نبرد لذا آنها عناصر مسلح کمکی را با حمایت دشمن صهیونیست از منطقه درعا و اطراف آن به بیت جن آوردند اما با وجود این حمایت، ارتش سوریه عصر روز یکشنبه بیت جن و کشتزارهای آن را محاصره کرد. این امر بعد از قطع خطوط پشتیبانی عناصر مسلح صورت گرفت. آمار کشته های عناصر مسلح در طول یک هفته اخیر به یکصد نفر رسید. این وضعیت باعث شد که عناصر مسلح دو روز پیش از طریق میانجیگران محلی پیام آمادگی خود برای مذاکره در سایه آتش بس را برای ارتش سوریه فرستادند. با درخواست عناصر مسلح موافقت شد و به آنها ۷۲ ساعت مهلت داده شد تا روند خروج خود از این ناحیه را به طور کلی سازماندهی کنند.

در پی این امر، بین عناصر مسلح در بیت جن اختلاف افتاد که بعد از خروج از این ناحیه به کجا بروند. برخی که عضو جبهه النصره بودند، خواهان رفتن به "امارت ادلب" شدند و برخی دیگر از گروه موسوم به "جبهه ثوار سوریا" نیز رفتن به ریف غربی منطقه درعا را انتخاب کردند. اما "مورو" فرمانده عملیات عناصر مسلح در منطقه بیت جن که روابط خوبی با سازمان موساد و ارتش رژیم اسرائیل دارد، اعلام نکرده است که به کجا می خواهد برود.

در این راستا، برخی منابع نظامی در جنوب سوریه در گفت وگو با روزنامه الاخبار پیش بینی کردند که مورو به احتمال زیاد به اراضی اشغالی برود.

یک منبع نظامی بلندپایه سوری به روزنامه الاخبار گفت: اسرائیل همه چیز از – شیوه های نبرد گرفته تا گلوله باران و نقشه ها و تاکتیک ها- را می دید و گاهی به عناصر مسلح هشدار می داد و وقتی احساس می کرد که این عناصر نیاز به کمک تسلیحاتی دارند، این کار را انجام می داد.

عناصر مسلح در بیت جن و اطراف آن از حمایت مستقیم رژیم اسرائیل برخوردار بودند. این رژیم از پرداختن حقوق ماهیانه گرفته تا حمایت تسلیحاتی مستقیم نظیر گلوله باران توپخانه ای و ارایه سلاح و تجهیزات و حتی جابجایی نیروها به عناصر مسلح کمک می کرد.

یک افسر بلندپایه ارتش سوریه گفت: "طرح اسرائیل در منطقه (غوطه غربی) با سقوط بیت جن پایان یافت".

وی افزود: "اسرائیل پیشتر از طریق تلاش ناکام برای کنترل بر شهرک مرزی حضر به منظور نجات طرح خود تلاش کرد اما شکست مفتضحانه ای خورد.

یک فرمانده عملیاتی ارتش سوریه نیز گفت: این اولین ضربات مستقیم و سنگین به اسرائیل بود و پایداری همه منطقه جنوب و شهرک حضر و دیگر نواحی آن شکستی برای نقشه دشمن صهیونیست بود.

انتظار می رود که بعد از خروج عناصر مسلح از ناحیه بیت جن، ارتش پست راهبردی را برای کنترل بر مرز و مقابله با تلاش های دشمن صهیونیست برای برهم زدن اوضاع منطقه مرزی ایجاد کند. بزودی، همه مناطق غوطه غربی به طور کامل عاری از عناصر مسلح خواهد شد.