طبس نیوز سایت خبری شهرستان طبس

شعرای ترک و کرد حماسه ۹ دی را به زبان مادری سرودند

دومین همایش ادبی شکوه بصیرت با حضور ادبا، نویسندگان، اهل رسانه و شاعران کرد، ترک و فارسی‌زبان به مناسبت گرامیداشت حماسه ۹ دی در ارومیه برگزار شد و در آن آخرین سروده‌ها و نوشته‌های فرهیختگان آذربایجان غربی در مورد حماسه ۹ دی قرائت شد.

به گزارش طبس نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از ارومیه، شب گذشته شاعران کرد، ترک و فارسی‌زبان در این همایش که با مشارکت سپاه شهدا آذربایجان غربی، سازمان بسیج هنرمندان، حوزه هنری انقلاب اسلامی استان و اداره کل تبلیغات اسلامی و صداوسیمای مرکز آذربایجان غربی برگزار شد، سروده‌های خود به مناسبت نهم دی ماه را به زبان مادری سرودند.

استقبال شاعران ارومیه در سرودن اشعار خود به مناسبت نهم دی ماه نشان داد این روز نماد عزت و استقلال کشور و بصیرت مردمی است که نشان دادند در میان گردوغباری که فتنه گران به پا کرده‌اند راه را گم نمی‌کنند و دست از راهبر واقعی که همانا ولایت‌فقیه است، بر نمی‌دارند.

حماسه نهم دی ماه و حضور مردم حماسه‌ساز و ولایتمدار ایران اسلامی در راهپیمایی ۹ دی ماه ۸۸ نقطه عطفی در تاریخ انقلاب و برگ زرین دیگری در افتخارات مرد و زن ایرانی به حساب می‌آید و شایسته است مراسم گرامیداشت این حماسه ملی هر سال با شکوه تر برگزار شود که آذربایجان غربی در جریان سازی این اتفاق مبارک سنگ تمام گذاشته است.

در مراسم گرامیداشت حماسه نهم دی ماه که در کانون بسیج جوانان ارومیه برگزار شد، داداش زاده مدیر کل تبلیغات اسلامی استان، مجرد مدیرکل صداوسیمای آذربایجان غربی، حاجی‌زاده رییس سازمان بسیج هنرمندان، شعرا، ادبا و فرهیختگان حضور داشتند.

این مراسم با قرائت قرآن کریم آغاز شد و پس از پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران، مسئول مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری آذربایجان غربی ضمن عرض خیر مقدم به مدعوین و حضار در خصوص اهمیت حماسه ملی ۹ دی ماه به بیان مطالبی پرداخت

مصطفی قلیزاده علیار اظهار داشت: ۹ دی حماسه‌ای فراتر از ۲۲ بهمن است که در راستای حفاظت از اسلام، کشور و نظام بود.

دبیر همایش  "شکوه بصیرت" با بیان اینکه اهمیت حماسه ۹ دی به حدی است که باید در تمام عرصه‌ها حاکمیت داشته باشد، افزود: 9 دی به مفهوم استقلال، پیشرفت، آرامش، امنیت و حراست از نظام ۴۰ ساله است که مشروعیت سیاسی نظام اسلامی ایران بار دیگر با حضور خودجوش ده‌ها میلیونی مردم در شهرهای مختلف کشور به جهانیان اعلام شد.

مسئول مرکز آفرینش‌های حوزه هنری آذربایجان غربی بیان کرد: در این روز مردم ایران نشان دادند دشمنان خود و انقلاب خود را به خوبی می‌شناسند و هرگز فریب حیله‌ها و نیرنگ‌های آنان را نمی‌خورند.

وی با تقدیر از مشارکت‌کنندگان در اجرای این برنامه اظهار داشت: سپاه شهدای استان هرسال نسبت به این موضوع و اجرای برنامه‌های مختلف دقت لازم را دارد که جای تقدیر و تشکر است. 

استکبار جهانی با ایران اسلامی عناد اساسی دارد

معاون هماهنگ‌کننده سپاه شهدای آذربایجان غربی نیز در این همایش اظهار داشت: ایران اسلامی تنها کشوری است که بعد از انقلاب اسلامی هیمنه و هیبت استکبار جهانی به سردمداری آمریکا را شکسته است لذا با نظام جمهوری اسلامی ایران عناد اساسی دارد و به این راحتی دست از ما نخواهند کشید.

سرهنگ پاسدار جلیل وحیدی تصریح کرد: در اوایل انقلاب شاهد فعالیت گروه‌های مختلف از جمله چریک‌های فدایی، منافقین و ۷۸ گروه با پرچم‌های مختلف بودیم که هدفشان تجزیه ایران بود و ادعا می‌کردند این کشور قابل مدیریت نیست و باید آن را به لحاظ قومیت به کشورهای مستقل کردستان، آذربایجان، سیستان و بلوچستان و خوزستان تقسیم کرد که در این توطئه و سناریو شخصیت‌سازی هم کرده بودند.

وی گفت: استکبار جهانی بعد از وقوع انقلاب اسلامی، منافع خود را در ایران از دست داده است و فقط زمانی از ما دست خواهد کشید که این نظام و انقلاب از بین برود لذا فتنه ۸۸ با هدف براندازی و با رمز تقلب کلید زده شد.

وحیدی با بیان اینکه نهم دی ماه روز دفن فتنه‌های داخلی و خارجی بود، بر ضرورت واکاوی ابعاد مختلف فتنه توسط نخبگان، تریبون داران، علما و اساتید تاکید کرد.

بی تدبیری خواص بی‌بصیرت

معاون هماهنگ‌کننده سپاه شهدای آذربایجان غربی تصریح کرد: متأسفانه برخی از خواص با بی‌بصیرتی خود در سال ۸۸ سربلند بیرون نیامدند که اگر به تکلیف خود درست عمل می‌کردند شاهد چالش و آشوب در نقاط مختلف کشور نبودیم ولی امت بصیر و انقلابی با هوشیاری و بصیرت خود در مقابل این فتنه‌ها ایستادگی کردند.

وی به اهمیت واژه فتنه و کاربردهای آن در آیات قرآن کریم اشاره و بیان کرد: واژه فتنه در قرآن کریم ۴۶ بار به‌صورت مستتر و ۳۰ مورد به‌طور مشخص تکرار شده است که نشان‌دهنده اهمیت بالای آن است. 

وحیدی خاطرنشان کرد: در هشت سال دفاع مقدس ما ۲۱۲ هزار شهید، ۵۵۵ هزار جانباز، ۴۴ هزار نفر آزاده تقدیم انقلاب اسلامی کردیم و بعد از اتمام جنگ تحمیلی ۷۲۷ میلیارد دلار برای بازسازی کشور هزینه کردیم که سرجمع خسارات وارده در هشت سال دفاع مقدس با خسارات هشت ماهه برابری می‌کند، از این رو حکم حصر مجازات سنگینی در مقابل این هزینه‌ها نیست.

معاون هماهنگ‌کننده سپاه شهدای آذربایجان غربی اظهار داشت: نویسندگان، ادبا و شاعران  وظیفه دارند فتنه ۸۸ را به معنای واقعی واکاوی و سیگنال‌های فتنه‌های بعدی را شناسایی و مردم را با زبان شعر و داستان روشنگری کنند.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری در خصوص نهم دی ماه ۳۴ مورد سخنرانی مبسوطی داشته است، گفت: حاصل روشنگری و مدیریت عالمانه مقام معظم رهبری نهم دی ماه است که مردم راه خود را از فتنه گران جدا کردند.

وحیدی تأکید کرد: مردم امروز باید پیامدهای فتنه ۸۸ و ریشه‌های آن را بدانند، آگاه و هوشیار باشند و زمینه‌های فتنه بعدی را بدانند.

مستکبران خارجی تحمل استقلال ایران اسلامی را ندارند

رئیس تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی نیز در این همایش گفت: مستکبران خارجی که یک زمانی حاکمان کشورمان نوکری آنها را می‌کردند امروز تحمل دیدن استقلال ایران اسلامی را ندارند.

حجت الاسلام والمسلمین محمد داداش زاده اظهار داشت: در جریان فتنه ۸۸ دشمن از بیرون برنامه ریزی کرده بود در داخل کشور نیز برخی‌ها آنها را همراهی می‌کردند.

وی با اشاره به اینکه فتنه ۸۸ اولین نبوده و آخرین هم نخواهد بود، تصریح کرد: در فتنه ۸۸ فقط تبعیت از رهبر معظم انقلاب بود که توانست راه را از بیراهه برای همه مشخص کند.

رئیس تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی گفت: این هدایت و راهبری لطف بزرگ الهی است که نصیب جمهوری اسلامی ایران شده است.

داداش زاده به نقش اهل ادب اشاره کرد و یادآور شد: شعر در همه دوره‌ها تاثیرگذار بوده است لذا شاعران و نویسندگان وظیفه خطیری در اشاعه حقایق و حماسه‌های فتنه سال ۸۸ دارند چرا که این حماسه در تاریخ انقلاب ماندگار شد.

ضرروت حفظ وحدت همراه با بصیرت با محوریت ولایت‌فقیه

وی تاکید کرد: گرامیداشت نهم دی ماه را هر سال تکرار خواهیم کرد تا در برابر نهم دی ماه‌هایی که دشمن ترسیم خواهد کرد برخورد درست داشته باشیم.

رئیس تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی تصریح کرد: وحدت همراه با بصیرت و با محوریت ولایت‌فقیه و رهبری زمینه‌ساز تقویت عزت و اقتدار کشور است.

وی افزود: اگر ما بتوانیم اندوخته‌ها و توانمندی‌های کشور را به رخ دشمنان بکشانیم و اقتصاد مقاومتی را سرلوحه کارهای خود قرار دهیم این خود مسبب پیروزی ما در برابر دشمنان می‌شود.

رئیس تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی، در ادامه سخنان خود نهم دی ماه را نقطه عطف انقلاب اسلامی عنوان و از آن به عنوان انقلاب سوم یاد کرد و گفت: این حماسه تداعی‌گر انقلاب اسلامی برای جوانانی بود که حوادث دوران انقلاب را تجربه نکرده بودند.

شعرخوانی شاعران برای گرامیداشت ۹ دی ماه

این مراسم با شعرخوانی شاعران برای گرامیداشت ۹ دی ماه مزین شد که قدردانی از شاعران پایان بخش این مراسم بود.

مهمانان ویژه این همایش، دو شاعر برجسته کشوری و ارزشی بود، عباس احمدی و میلاد عرفان پور که با اشعار اجتماعی و انقلابی خود جریان ساز شده‌اند و در این همایش اشعار خود را پیرامون حماسه ۹ دی‌ماه و افشای فتنه ۸۸ و دست‌های خائن، قرائت کرد.

از شاعران استانی، استاد هاشم عابد خوئی در این همایش شعری فاخر در موضوع وطن و شهدا برای حاضران خواند.

از شاعران ارومیه نیز استادعلی محمدیان، دکتر سعیدسلیمانپور، محمدترکمانی، محمدمیلانی، کامران امیری، علی علیزاده (امید)، سید تیمور جامعی، باباعلی جوانمرد و فضه جوادی اشعار خود را به زبانهای فارسی و ترکی و کردی قرائت کردند.

در این همایش علی رزم‌آرای از نویسندگان ارومیه، داستان کوتاهی در موضوع فتنه ۸۸ ارائه کرد.

در بخشی از این مراسم ادبی از خانواده و فرزند شاعر فقید مرحوم سیاوش جمال‌زاده به مناسبت اولین سالگرد وفات وی تجلیل شد.

به گفته دبیر همایش برای این مراسم بیش از ۳۰ مورد شعر از ۳۰ شاعر و ۴ داستان کوتاه به دبیرخانه رسیده بود که توسط کمیته علمی متشکل از محمدعلی ضیائی و سعید سلیمانپور و دبیر همایش بررسی و برای قرائت در مراسم انتخاب شد و  از همه صاحبان آثار با هدیه و لوح تقدیر از سوی سردار عابدین خرم فرمانده سپاه شهداء آذربایجان غربی تقدیر به عمل آمد.