طبس نیوز سایت خبری شهرستان طبس

قیمت اقلام خوراکی مردم بیش‌ از نرخ تورم افزایش یافت/ نمودار

آمارها نشان می‌دهد، برخلاف ثبات نرخ تورم در یک ماه، بخشی از سبد اقلام خوراکی جامعه روند رو به رشدی به خود گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، یکی از مباحثی که مردم در جامعه با آن روبرو هستند، تورم است. از تورم تعاریف مختلفی بیان شده است، اما به بیان ساده مراد از آن، افزایش دائم و بی‌رویه سطح عمومی قیمت کالاها و خدمات است که در کاهش قدرت خرید مردم یا دامن زدن به نابسامانی اقتصاد تأثیر می‌گذارد.

بنابراین تورم از آن جهت که با معیشت و توان خرید یا به‌نوعی دخل و خرج مردم سروکار دارد، بسیار حائز اهمیت تلقی می‌شود و در کنار آن، دولت‌ها برای افزایش سطح رفاه و حتی انجام اصلاحات ساختاری در اقتصاد نیاز به ثبات نسبی سطح عمومی قیمت‌ها دارند.

از دیدگاه اقتصاددانان تورم انواع مختلفی دارد، اما آنچه در جامعه کنونی مشاهده می‌شود، نوعی از تورم آرام یا خفیف بوده که میانگین قیمت‌ها به صورت ملایم در حال افزایش هستند.

علاوه بر این مدل، به دلیل افزایش نرخ ارز و تاثیر آن در تغییر قیمت‌ها و مواد اولیه کالاها و خدمات،‌ امکان بالا بردن سطح قیمت‌ها در برخی کالاها نیز به علت نظارت نسبی برخی سازمان‌های حمایت کننده وجود ندارد که این موضوع به تورم پنهان دامن می‌زند، بدان معنا که قیمت ثابت بوده، اما از کیفیت کالا و خدمات کاسته می‌شود.

در حال حاضر بر اساس گزارش‌های مرکز آمار ایران، نرخ تورم تک‌رقمی بوده، اما در عین‌حال شاهد افزایش آرام قیمت‌ها در بازار هستیم، همین مسئله باعث می‌شود، مردم به دلیل عدم آگاهی نسبت به چگونگی محاسبه و به‌دست آوردن نرخ تورم، دچار تناقض شوند.

از آنجایی که سبد اقلام محاسباتی متنوع و شیوه ارزیابی‌ها پیچیده است، افزایش سطح عمومی قیمت برخی کالاها و خدمات پرمصرف مردم در بقیه اقلام سبد توزیع شده و آثار آن کمتر در نرخ تورم بروز و ظهور دارد، به همین دلیل نرخ تورم برای جامعه کمتر قابل لمس است.

با نگاهی به نمودار به‌وضوح می‌توان یافت که نرخ تورم ۱۲ ماه منتهی به ماه‌های مختلف که از فروردین سال ۹۵ تا آذرماه ۹۶ برای خانوار شهری استخراج شده، فراز و نشیب‌ گوناگونی داشته و حتی در ماه گذشته کاهش یافته است.


نرخ تورم شهری

 از طرفی ۴ سرفصل اصلی بخش خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها در دسته بندی محاسبه نرخ تورم متشکل از «گوشت قرمز، سفید و فرآورده‌ها»، « سبزیجات و حبوبات»، «میوه و خشکبار» و «شیر،‌ پنیر و تخم مرغ» عمده کالاهای خوراکی خانوار رو به‌ افزایش است و طبق نمودار روند صعودی دارد.

این موضوع ارتباط مستقیم با قدرت خرید و سطح رفاه عمومی جامعه خواهد داشت و به همین دلیل کاهش تورم برای عموم جامعه قابل لمس نیست.

میوه و خشکبار که سال گذشته تورم منفی داشته از اسفند ماه سال گذشته روند صعودی را آغاز کرده و در آبان ماه سال جاری جهش قابل توجه‌ای دارد.

سبزی‌ها و حبوبات نیز فراز و فرود داشته، اما از فروردین ماه تاکنون روند افزایشی خود را ادامه داده است.

گوشت قرمز و سفید و فرآورده‌ها از خرداد ماه سال گذشته آهنگ رشد قیمتی ملایمی را در پیش گرفته که با ورود سازمان‌های ذی ربط روند آن کند شده است.

در این بین شیر پنیر و تخم مرغ آهنگ نسبتا ثابتی داشته، اما در عین حال در ماه‌های اخیر تخم مرغ با جهش قیمتی رو برو شد که با مداخله در بازار روند آن متوقف شده است.

انتهای پیام/ب

لینک منبع خبر