طبس نیوز سایت خبری شهرستان طبس

سهم بسیار بزرگی از تمدن حال حاضر ادیان الهی متعلق به تمدن اسلامی است نه غربی

رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد گفت: سهم بسیار بزرگی از تمدن حال حاضر ادیان الهی متعلق به تمدن اسلامی است نه غربی و کل مکاتب الهی که در منطقه وجود دارد از بین‌النهرین و فلسطین گرفته تا عراق و ایران شامل این تمدن می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، علی اکبر ولایتی رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد در افتتاحیه سومین هفته علمی تمدن نوین اسلامی اظهار کرد: تمدن اسلامی مسئله‌ای بود که سال‌ها بین مسلمانان و غربی‌ها مورد اختلاف بود، غربی‌ها برای اسلام تمدنی قائل نبودند و هنوز هم می‌گویند تمدنی که به نام تمدن اسلامی شناخته می‌شود ترجمه عربی کتاب‌های یونانی است و بعد از قرون وسطی بسیاری از کتب دانشمندانی مانند ارسطو و بقراط که از بین رفته بود به زبان عربی ترجمه شد البته مسلمانان امانتداران خوبی هستند و میراث این دانشمندان را به خوبی حفظ کردند.

وی ادامه داد: البته از سال‌های پیش عده‌ای به این مسئله شکایت کردند و گفتند سهم بسیار بزرگی از تمدن حال حاضر ادیان الهی متعلق به تمدن اسلامی است نه غربی و کل مکاتب الهی که در منطقه وجود دارد از بین‌النهرین و فلسطین گرفته تا عراق و ایران شامل این تمدن می‌شوند.

ولایتی گفت: دلیل اینکه اسلام تمدن داشته را می‌توان به شکل‌های مختلف بیان کرد برای مثال مهمترین اثری که از یونانی‌ها باقی مانده کتاب حشاشیش است که در مورد گیاهان دارویی است و در آن ۵۰۰ دارو ذکر شده. این کتاب بعدها از بین مسلمانان با کامل شدن که شامل ۱۵۰۰ نوع دارو بود به اروپایی‌ها تحویل داده شد.

رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد اظهار کرد: یک کشیش هلندی در قرن ۱۷ در مدرسه عیسوی‌ها توصیه می‌کرد که زبان عربی را بیاموزید، هیچ وقت نمی‌گفت مسلمانان زیرا از نظر آنها در آن زمان اعراب جایگاه مناسبی نداشتند و اینگونه می‌خواستند نژادپرستی را در جامعه رواج دهند.

وی گفت: دست نوشته‌های زیادی از دانشمندان مسلمان مانند رازی و ابن‌سینا مانده که حتی در گذشته نیز مرجع خوبی برای همه محسوب می‌شد. برای مثال محمد بن زکریای رازی ۱۸۰ رساله از خود منتشر کرده بود و یا دست نوشته‌های رازی که پس از فوت وی توسط یکی از سربازان آل بویه از خواهر او خریداری کرد که نشان می‌دهد قانون کپی‌رایت در آن زمان رعایت می‌شد در حالیکه می‌توانست به زور آن را بگیرد.

ولایتی ادامه داد: تردیدی نیست که خوارزمی پایه‌گذار علم ریاضی در جهان است. الگوریتم در واقع همان الخوارزمی است که دستخوش تغییراتی شده و می‌بینیم که هر زمان مسلمانان شاهد قدرت بودند پیشرفت زیادی داشتند. برای مثال ۱۳۰۰ اثر از ریاضی‌دانان مسلمان مکتوب شده است.

رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد ادامه داد: در حوزه نجوم هم مسلمانان بساط یونانیان را بهم ریختند. آنها می‌گویند دانشمندانی قبل از گوپرنیک، چرخش زمین به دور خورشید را کشف کردند که در واقع آن مسلمانان ابوریحان بیرونی، خواجه‌نصیر و خوارزمی بودند. برای مثال خوارزمی برای اینکه ثابت کند زمین به دور خورشید می‌گردد ۲ کُره درست کرده بود که به دور هم می‌گشتند.

وی تصریح کرد: دانشمندان یونان خط استوا را ۷۲ هزار کیلومتر تخمین زده بود در حالیکه ابوریحان بیرونی این فاصله را که همان یک دور کامل به دور زمین است ۴۲ هزار کیلومتر عنوان کرد که با معیارهای امروزی تقریباً برابر است.

ولایتی تصریح کرد: ستاره قطبی نیز یکی از اکتشافات مسلمانان بود که فهمیدند این ستاره در قطب به صورت ۹۰ درجه و عمودی می‌تابد و به وسیله آن می‌توان فاصله بین دو شهر را تخمین زد.

رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد با بیان اینکه فلسفه اشراق با فلسفه افلاطون تفاوتی به اندازه زمین تا آسمان دارد ادامه داد: یکی از دلایل سقوط اروپا شرکت است، وقتی مسیحیت توحیدی به اروپا رفت به مسیحیت تفلیسی تبدیل شد زیرا آنها معتقدند خدا باید قابل لمس باشد. 

وی اظهار کرد: اروپاییان معتقد بودند انسان تنها از اسپرم مرد تشکیل می‌شود در حالیکه قرآن کریم می‌فرماید نطفه از مخلوط اسپرم مرد و تخمک زن در رحم زن تشکیل می‌شود که امروزه از لحاظ علمی ثابت شده است.

ولایتی گفت: مارکوپولو که امروزه در تلویزیون از آن برای تبلیغات استفاده می‌شود نامه پاپ را به مغول‌ها رساند که پاپ در آن نامه مغول‌ها را تحریک کرده بود تا از شرق به مسلمانان حمله کنند و در این حمله ایران تصرف شد و چون بسیاری از فرماندهان مغول‌ها مسیحی بودند کلیساهای زیادی در ایران ساخته شد و مسیحیت زیر نظر حکومت ایلخانیان در ایران تبلیغ می‌شد.

رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد گفت: در طول زمان هر وقتی که مسلمانان قدرت و اقتدار داشتند به علم بها می‌دادند، برای مثال محمود غزنوی به یکی از همشهریان خود نوشت که شنیده‌ایم که ابن‌سینا، ابوریحان و بوسهل مسیحی پیش ما هستند یا آنها را نزد من بفرست یا برای جنگ آماده شو که آنها این دانشمندان را به نزد محمود غزنوی که ۴۰۰ دانشمند و شاعر در نزد او بود فرستادند.

وی ادامه داد: ابوریحان شیعه بود و انگشترش را در دست راست خود می‌کرد، او می‌گفت وقتی با سنی‌ها دیدار می‌کند انگشتر را در دست چپ و وقتی با شیعیان دیدار می‌کند انگشتر را در دست راست خود می‌کند اما او یک شیعه بود، ابوسهل که مسیحی بود در بیابان‌های خوارزم جان خود را از دست داد و شیخ‌الرئیس هم فرار کرد و به دربار آل بویه پناه برد.

ولایتی گفت: در حمله مغول‌ها بسیاری از مدارس نابود شدند، یک میلیون جمعیت نیشابور کشته و ۱۲۰۰ حمام که در آنجا بود نابود شد زیرا آنها دامدار بودند و به مراتع برای چرای دامهای خود نیاز داشتند.

رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد گفت: در حوزه پزشکی کتاب عطار نیشابوری، بهاالدوله رازی و عقیل خراسانی مرجع بسیاری از دانشگاه‌های پزشکی در جهان است. برای مثال این کتاب‌ها در دانشگاه‌های طب سنتی در هند تدریس می‌شوند ولی آنها آن را به نام کتب یونانی می‌شناسند.

وی اظهار کرد: انقلاب کبیر فرانسه چیزی جز نکبت برای مسلمانان نداشت که نمونه آن حمله ناپلئون به الجزایر بود بعد از آن هم انگلیسی‌ها ۵۰۰ کشتی بخار ساختند و به ایران حمله کردند اما با رشادت رئیس علی دلواری شکست خوردند.

ولایتی گفت: اسلام در ابتدا از مکه شروع و در مدینه حکومت تشکیل داد. در ادامه تمدن اسلام به تمدن ایران، یونان و چین نزدیک شد و در مرحله بعد بود که تبادل فرهنگ‌ها بین ملل مختلف انجام شد.

رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد اظهار کرد: هنر و معماری اسلامی از قرن نهم و دهم رشد خوبی داشته که مسجد امام اصفهان یکی از این نمونه‌هاست که امروزه پس از سال‌ها تکان نخورده و کلنگ هم بر آن کارگر نیست، ما چند سال پیش خواستیم برای امامزاده صالح یک گنبد کاشی‌کاری شده بسازیم اما کسانی که در این حوزه مهارت بسیار خوبی داشتند معتقد بودند کاشی‌ها بیش از ۳۰ سال دوام نمی‌آورد اما می‌بینیم که آثار بجای مانده مانند مسجد امام اصفهان هنوز به قوت خود باقیست.

وی گفت: بعد از این دوره عصر رکود اسلامی با ظهور حکومت‌های ظالم شروع شد و تمدن اسلامی دچار رکود شد اما از ۲۰۰ سال پیش بیداری اسلامی از مصر آغاز و در سراسر کشورهای اسلامی در حال گسترش است که می‌بینیم در سایه این اقتدار پیشرفت‌های علمی سرعت بسیار خوبی داشته است.

انتهای پیام/

لینک منبع خبر