طبس نیوز سایت خبری شهرستان طبس

عشایر شهرستان بشرویه در حوزه گردشگری فعال می‌شوند

مسئول اداره امور عشایری بشرویه گفت: عشایر بشرویه با ایجاد کمپ گردشگری در کویر و راه‌اندازی اقامتگاه بوم‌گردی در حوزه گردشگری فعال می‌شوند.

مصطفی مرادی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بشرویه اظهار داشت: ارایه طرح‌هایی که با وارد کردن عشایر به حوزه گردشگری موجب رشد اجتماعی و اقتصادی این قشر می‌شود، در اولویت طرح‌های اجرایی اداره امور عشایر است.

وی افزود: یکی از مهمترین راه‌های شکوفایی اقتصاد خانوارهای عشایری، استفاده از ظرفیت آنان در توسعه صنعت گردشگری است.

مسئول اداره امور عشایری بشرویه بیان کرد: خشکسالی‌های اخیر آسیب‌های زیادی را به بدنه اقتصاد جمعیت عشایر این منطقه وارد کرده و با ادامه این روند و افت تولیدات دامی و کشاورزی، معیشت عشایر مورد تهدید قرار گرفته است که باید به دنبال جایگزینی مناسب برای معیشت کشاورزی و دامپروری عشایر باشیم.

مرادی، ارایه طرح ایجاد کمپ گردشگری در کویر برای ارایه تولیدات عشایر را از جمله طرح‌های ارایه شده توسط امور عشایر بشرویه دانست و اظهار داشت: کویر بکر و منحصر به فرد منطقه بشرویه دارای ظرفیت‌های زیادی است که باید به خوبی از آن بهره جست.

وی گفت: راه‌اندازی اقامتگاه بوم‌گردی عشایری و معرفی روستای خدآفرید به عنوان روستای هدف گردشگری عشایری از جمله دیگر طرح‌های مهمی است که در دست پیگیری است.

مسئول اداره امور عشایری بشرویه افزود: با تحقق این طرح‌ها بیش از ۵۵ خانوار عشایری با ارایه خدمات و تولیدات دامی، کشاورزی و صنایع دستی خود به گردشگران از مزایای آن بهره‌مند می‌شوند.

مردای، از شناسایی بانوان عشایری فعال در حوزه صنایع دستی خبر داد و گفت: در همین راستا پیگیری‌های لازم برای دریافت مجوز پشتیبان دریافت تسهیلات ۱۰ میلیون تومانی برای ۱۰ خانوار عشایری صورت گرفته است.

وی تاکید کرد: اداره امور عشایر مهمترین برنامه‌های خود را بر اساس شناسایی ظرفیت‌های عشایر، ارائه آموزش و کمک به تولید و بازاریابی محصولات تولید شده در داخل و خارج از استان استوار ساخته است.

مسئول اداره امور عشایری بشرویه اظهار داشت: حضور عشایر این منطقه به نمایندگی از عشایر خراسان جنوبی در نخستین جشنواره و پاسداشت ثبت جهانی پخت نان‌های سنتی و آیین‌های عشایری، حضور در جشنواره شب‌های فرهنگی خراسان جنوبی در تهران و همچنین شرکت در سومین نمایشگاه تعاون و توانمندی‌های مشاغل خرد خراسان جنوبی را از جمله فعالیت‌های نمایشگاهی عشایر این شهرستان از ابتدای امسال تاکنون عنوان کرد.