طبس نیوز سایت خبری شهرستان طبس

استان خراسان جنوبی ۵۰ مدرسه با قدمت ۱۰۰ ساله دارد

معاون پژوهشی و نیروی انسانی اداره کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی با بیان اینکه نزدیک به ۵۰ مدرسه در استان با عمری به قدمت ۱۰۰ سال همراه با اسناد تاریخی وجود دارد گفت: آموزش و پرورش خراسان جنوبی نیاز به تاسیس موزه تاریخی دارد.

به گزارش طبس نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از بیرجند، علی‌اصغر موسوی‌کیا ظهر امروز در مراسم رونمایی از مرکز اسناد الکترونیکی میراث فرهنگی (نرم افزار گنجینه) اظهار داشت: نزدیک به ۵۰ مدرسه در خراسان جنوبی وجود دارد که عمر بیش از ۱۰۰ سال داشته و دارای اسناد تاریخی مهمی است.

معاون پژوهشی و نیروی انسانی اداره کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی افزود: آموزش و پرورش خراسان جنوبی نیاز به تاسیس موزه تاریخی دارد. 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی نیز در این مراسم گفت: بعد از مرمت اسناد تاریخی نیاز به نرم افزار جامع آرشوی گنجینه تخصصی بود که خریداری کرده و مدارک را در نرم افزار وارد کردیم و برای دسترسی بهتر محققان به اسناد، همه دستگاه‌ها مدارک خود را در نرم افزار آرشیو گنجینه ذخیره کنند.

حسن رمضانی افزود: با نبود این نرم افزار در سال‌های آینده شاهد اسناد و مدارک تاریخی موجود خواهیم بود اما امروزه دسترسی عموم به این نرم افزار امکان پذیر نیست و باید تلاش شود تا زمینه اتصال عموم به نرم افزار فراهم شود.

وی بیان کرد: اسناد تاریخی برای بازشناسی تاریخ مناطق خراسان جنوبی نقش مهمی دارد و حضور مراکزی مانند شوکتیه که نقش مهمی در مکاتبات داشته‌اند به دلیل پراکندگی اسناد، دستیابی معادل آن را به اسناد دشوار کرده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی افزود: هدف از راه‌اندازی نرم‌افزار، نجات اسناد تاریخی است و گردآوری اسناد در نرم افزار آرشیو جامع گنجینه بسیار مهم است.