طبس نیوز سایت خبری شهرستان طبس

واژگونی خودرو بیشترین سانحه جاده ای است

بیرجند – ایرنا – فرمانده انتظامی خراسان جنوبی گفت: بیشترین سانحه جاده ای که منجر به تصادفات فوتی و جرحی در استان شده با ۵۲ درصد مربوط به واژگونی خودرو بوده است.

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از ایرنا سردار مجید شجاع روز چهارشنبه در نشست خبری یکی از عوامل تشدید تصادفات را نبستن کمربند ایمنی و استفاده از تلفن همراه ذکر کرد و افزود: پس از این بیشترین حجم با ۱۷ درصد مربوط به تصادف با دوچرخه و موتورسیکلت بوده است.
وی وجود راه های طولانی در جاده های استان خراسان جنوبی را یادآور شد و گفت: این مساله موجب می شود که رانندگان در جاده ها دچار خستگی شده و در نهایت تصادف رخ دهد.
وی درباره علت تصادفات فوتی و جرحی نیز گفت: توجه نکردن به جلو با ۴۵ درصد بیشترین علت بوده و علل بعدی نیز تخطی از سرعت مطمئنه با ۲۲ درصد و رعایت نکردن حق تقدم با ۱۲ درصد است.
فرمانده انتظامی استان خراسان جنوبی اظهار داشت: انحراف، تجاوز به چپ و فقدان رعایت فاصله با درصدهای پایین تر از علل دیگر هستند.
وی افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون در محورهای برون شهری استان ۳۱ فقره تصادف فوتی ثبت شده که نسبت به سال گذشته ۲ درصد افزایش داشته است و در این مدت ۳۶ نفر جان خود را از دست دادند که آمار فوت شدگان نسبت به سال قبل سه درصد کاهش داشت.
سردار شجاع با اشاره به آمار تصادفات جرحی از ابتدای امسال گفت: این تصادفات ۱۸ درصد افزایش داشته و در تعداد مجروحان نیز با ۶۸۲ نفر، ۱۷ درصد افزایش را نسبت به سال قبل شاهد هستیم.
وی با اشاره به پراکندگی تصادفات گفت: ۴۳ درصد تصادفات در جاده اصلی، ۴۵ درصد در جاده های روستایی و در جاده های فرعی نیز ۱۲ درصد رخ داد.
فرمانده انتظامی خراسان جنوبی ادامه داد: به لحاظ زمانی در شبانه روز ساعت ۱۲ تا ۲۰بیشترین تصادفات با ۴۹ درصد را از آن خود کرده است.
وی با بیان اینکه ساعت ۲۰ تا ۲۴ نیز با ۱۶ درصد در ردیف بعدی زمان های پرخطر رانندگی است گفت: بیشترین وسائط نقلیه مقصر از ابتدای امسال خودروهای سواری با ۵۶ درصد بوده و بعد از آن موتورسیکلت و دوچرخه، وانت، کامیون و تریلی در ردیف های بعدی قرار دارند.
وی اظهار داشت: همزمان با پایان ماه رمضان و فرارسیدن عید فطر، تعطیلات تابستان امسال آغاز می شود که به تبع آن مسافرت های تابستانی نیز رونق خاصی می گیرد.
شجاع گفت: روزهای ابتدایی سفرهای تابستانی که به تعطیلات عید فطر ختم می شود حجم ترافیکی بالایی در جاده های استان خواهیم داشت لذا از امروز (چهارشنبه) طرح ویژه ترافیکی تابستان با آمادگی کامل به ویژه در مجموعه پلیس راهور اجرا می شود.
وی یادآور شد: در طرح تابستانی سال گذشته ۵۱ فقره تصادف فوتی داشتیم که ۷۰ نفر جان دادند و ۸۵۰ نفر نیز مجروح شدند.
وی با تاکید بر آماده باش کامل نیروها و تجهیزات در طرح تابستانی امسال بیان کرد: بیش از ۷۵تیم عملیاتی کنترل ترافیک در محورهای برون شهری با ۵۶ دستگاه دوربین کنترل دستی سرعت فعال هستند.
فرمانده انتظامی خراسان جنوبی گفت: از ظرفیت ۵۰ هزار همیار پلیس نیز استفاده می شود که آموزش های لازم ارایه شده است.
وی از فعال شدن پلیس افتخاری در ساماندهی ترافیک تفرج گاه ها و اماکن زیارتی دوردست خبر داد و گفت: کنترل نامحسوس در اتوبوس ها، استفاده از ظرفیت کلانتری ها و پاسگاه ها برای برخورد با تخلفات رانندگی در شهرهایی که فاقد پلیس راه هستند نیز از تدابیر طرح ویژه تابستانی است.
وی افزود: سامانه هوشمند ثبت تخلفات نیز در طرح سفرهای تابستان فعال شده و با تخلفات حادثه ساز برخورد جدی می شود و رانندگانی که دو تخلف همزمان داشته باشند به مدت ۷۲ساعت خودرویشان توقیف می شود.
سردار شجاع از آماده باش ۲۰ خودروی کنترل نامحسوس در طرح تابستانی خبر داد و گفت: سامانه ۱۱۰۱۲۰ و ۱۱۰۱۱۰ برای کنترل تخلفات ناوگان مسافربری و سایر وسائط نقلیه آماده به کار می شود.
وی اجرای تست سلامت رانندگی، مدیریت تخلف سرعت و استفاده حداکثری از دوربین های ثبت تخلف، برخورد جدی با رانندگان حمل و نقل عمومی بار و مسافر را از دیگر برنامه های طرح ویژه ترافیکی سفرهای تابستانی عنوان کرد.
وی ضمن تاکید بر استفاده از کمربند ایمنی برای همه سرنشینان خودرو گفت: آمارها نشان می دهد که بیشترین آسیب در تصادفات، ناشی از نبستن کمربند ایمنی توسط سرنشین عقب خودروهاست.
فرمانده انتظامی استان خراسان جنوبی گفت: کنترل و آموزش راهوران محله در مسیرهای روستایی و روستاهایی که در محورهای مواصلاتی قرار گرفتند نیز انجام می شود و امیدواریم سازمان هایی که با رفع موانع می توانند به ایمنی ترافیک کمک کنند، پای کار باشند.
وی تصریح کرد: خودروهای با خلافی بیش از ۱۰ میلیون ریال تا تسویه حساب حق رانندگی ندارند و از آنجا که ۱۰ روز اول شروع سفرها بیشترین آمار وقوع تصادفات را به خود اختصاص می دهد تاکید می شود رانندگان با آرامش خاطر سفر کنند.
شجاع گفت: رانندگانی که حین تردد با تلفن همراه صحبت می کنند هفت برابر بیشتر در معرض تصادف هستند.
۹۷۶۶*۳۰۲۸

لینک منبع خبر