طبس نیوز سایت خبری شهرستان طبس

آخرین مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی پایان خرداد ماه است

بیرجند- ایرنا- مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی گفت: آخرین مهلت ارائه الکترونیکی اظهارنامه و پرداخت مالیات اشخاص حقیقی و صاحبان مشاغل حداکثر تا پایان خردادماه جاری است.

مهدی نباتی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ۳۱ خرداد ماه جاری آخرین مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی عملکرد سال گذشته است و از آنجا که این زمان قابل تمدید نیست، مودیان صاحبان مشاغل و اشخاص حقیقی تنها هفت روز برای ارائه این اظهارنامه فرصت دارند.
وی با تاکید بر اینکه تسلیم اظهارنامه پس از این موعد، علاوه بر اعمال نشدن معافیت های مقرر قانونی، مشمول جرائم غیرقابل بخشش می شود اظهار داشت: همه ادارات مالیاتی در استان آماده ارائه خدمات و راهنمایی مودیان در روزهای پایانی خرداد ماه هستند.
وی ادامه داد: مودیان مالیاتی می توانند با مراجعه به سایت سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی TAX.GOV.IR این اظهارنامه را دریافت و تکمیل کنند.
مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی گفت: سال گذشته ۳۳ هزار و ۶۶۶ اظهارنامه مالیاتی در استان تکمیل شد که از این تعداد ۲۷ هزار و ۵۵۱ اظهارنامه مربوط به مشاغل و ۲ هزار و ۴۸۱ فقره اظهارنامه به اشخاص حقوقی و ۳هزار و ۶۳۴ فقره به صاحبان املاک تعلق داشت.
نباتی ادامه داد: سال گذشته ۲ هزار و ۴۶۱ میلیارد ریال مالیاتی در استان وصول شد که هزار و ۴۸۵ میلیارد ریال آن مربوط به مالیات های مستقیم و ۹۷۶ میلیارد ریال آن مالیات ارزش افزوده بوده است.
وی با تاکید بر اینکه مالیات اخذ شده پس از اینکه به خزانه کل کشور واریز شد در قالب اعتبارات به استان برگشت داده می شود گفت: این درآمد صرف اموری چون راهسازی، احداث بیمارستان و پروژه های عمرانی دهیاری ها و شهرداری های استان می شود.
نباتی با بیان اینکه ۲۳۳ میلیارد تومان درآمد مالیاتی در سال ۹۷ برای استان مصوب شده است افزود: درآمد حاصل از مالیات ارزش افزوده صرف پروژه های دهیاری ها و شهرداری ها می شود که از این رقم ۸۲ درصد درآمد به شهرداری ها و ۱۲ درصد به دهیاری ها پرداخت شد.
مدیرکل امور مالیاتی استان ضمن تاکید بر ارایه به موقع اظهارنامه ها ادامه داد: بالغ بر ۸۵ درصد مودیان صاحبان مشاغل استان اظهارنامه مالیات صفر و کمتر از آن ارایه کردند؛ لذا از آنجایی که مشاغل استان ضعیف هستند اکثرا از مالیات معاف می شوند یا مشمول مبالغ کم خواهند بود سعی می کنیم زیاد به قشر آسیب پذیر کار نداشته باشیم و اگر اظهارنامه ارایه دهند بر اساس همان مالیات محاسبه می شود.
نباتی تصریح کرد: دراستان تمرکز بر روی فرارهای مالیاتی و بحث های مالیاتی کلان است و در قانون نیز با فرارهای مالیات مانند مجرم برخورد می شود تا حق و حقوقی از دولت ضایع نشود.
سهم خراسان جنوبی از وصول مالیات در سطح کشور ۰.۲۷ درصد است.
۹۷۶۶ * ۶۰۵۴

لینک منبع خبر