طبس نیوز سایت خبری شهرستان طبس

بهره‌برداری از ۱۷ طرح کشاورزی درمیان آغاز شد

بیرجند – ایرنا – مدیر جهاد کشاورزی درمیان گفت: همزمان با هفته جهاد کشاورزی (۲۱ تا ۲۷ خرداد) بهره‌ برداری از ۱۷ طرح کشاورزی این شهرستان با اعتبار ۱۲ میلیارد و ۹۸۵ میلیون ریال آغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از ایرنا وحید ضیائیان احمدی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: در مجموع یک هزار و ۷۹۱ نفر در ۲۲ روستا از مزایای این طرح ها برخوردار شدند و اشتغال ۱۷ نفر تثبیت شد.
وی اجرای طرحهای آبیاری کم فشار و تحت فشار، احیا و مرمت قنوات، طرح کشت نشایی چغندرقند و احداث آبشخور دامی را از مهمترین این طرح ها ذکر کرد.
وی همچنین از خشک شدن ناگهانی تعدادی از درختان زرشک در سطح شهرستان خبر داد و گفت: با بازدیدهای کارشناسان این مدیریت و بررسی های میدانی و نمونه برداری و آسیب شنایی آزمایشگاهی مشخص شد که تجمع نمک و مسمومیت شوری عامل اصلی خشکیدگی ناگهانی درختان زرشک بوده است.
ضیائیان احمدی از کشاورزان خواست برای رفع این مشکل علاوه بر آبیاری سنگین از ضد شوری حاوی گوگرد استفاده کنند.
وی بیان کرد: امسال با اطلاع رسانی گسترده بین کشاورزان و کانون کوبی به موقع توسط کارشناسان شبکه مراقبت بیماری زرده گندم در شهرستان مهار شد.
وی اضافه کرد: بیماری زرده گندم، یک بیماری قارچی است که با شروع بارندگی های بهاره و بالا رفتن رطوبت و دما در مزارع گندم بویژه در مناطقی که گندم ها عارضه ورس و خوابیدگی داشته باشند و رقم محلی گندم هم کشت شده باشد، شیوع پیدا می‌کند.
آفت زرده گندم از سال ۱۳۸۶ در برخی از مزارع گندم شهر طبس مسینا شهرستان مشاهده شد که در سال جاری مهار شد.
شهرستان درمیان با ۵۷ هزار نفر جمعیت و پنج هزار و ۷۹۷ کیلومتر مربع وسعت از شمال به شهرستان قاینات از جنوب به شهرستان سربیشه و از غرب به شهرستان بیرجند و شرق به طول ۷۰ کیلومتر با افغانستان مرز مشترک دارد.
شهر اسدیه مرکز شهرستان مرزی درمیان در ۱۰۵کیلومتری شرق بیرجند قرار دارد.
۷۵۵۶* ۶۰۵۴

لینک منبع خبر