طبس نیوز سایت خبری شهرستان طبس

۱۳۹ هزار هکتار عملیات نهالکاری در خراسان جنوبی انجام شد

بیرجند – ایرنا – مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی گفت: در راستای بیابانزدایی ۱۳۹ هزار و ۱۹۲ هکتار عملیات نهالکاری در استان انجام شد که سه هزار و ۷۰۵ هکتار آن مربوط به سال گذشته است.

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از ایرنا علیرضا نصرآبادی روز پنجشنبه در نشست خبری به مناسبت روز جهانی مقابله با بیابانزایی( ۲۷ خرداد ماه) افزود: ۱۳ هزار و ۸۷۶ هکتار عملیات بذرکاری، بیش از ۲۱ هزار و ۷۰۵ هکتار مدیریت رواناب آبهای سطحی، ۱۸۹ کیلومتر احداث بادشکن زنده و ۵۵۱ کیلومتر احداث بادشکن غیرزنده در مناطق خاص از دیگر اقدامات است.
وی بیان کرد: یک میلیون و ۷۴۰ هزار هکتار طرح بیابانزدایی در استان انجام شد که یک میلیون و ۶۳۹ هزار هکتار طرح های بیابانزدایی و ۸۲ هزار و ۸۹۵ هکتار طرح های مدیریت جنگل های دست کاشت بوده است.
وی با اشاره به اجرای ۱۸ هزار و ۲۳۶ هزار طرح مدیریت جنگل های دست کاشت در راستای بیابانزدایی، گفت: تهیه طرح منشایابی گردوغبار و طوفان های حاصل از فرسایش بادی و راهکارهای مقابله با ان و انجام مطالعات احداث شبکه رسوب سنجی و ارزیابی فرسایش بادی کشور از دیگر اقدامات است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی اظهار داشت: خراسان جنوبی ۹ درصد مساحت کشور را به خود اختصاص داده و حدود ۹۶.۵ درصد از کل مساحت استان معادل ۱۴ میلیون و ۵۶۲ هزار و ۹۵۰ هکتار را عرصه های طبیعی در بر می گیرد که در قالب حوزه های آبخیز با رویکرد جامع و سیستمیک مدیریت می شود.
نصرآبادی بیان کرد: این استان با قرار داشتن بر روی کمربند خشک و نیمه خشک نیمکره شمالی دارای ذخائر منابع آبی بسیار ضعیف و نزولات جوی کم، تبخیر سالانه بسیار شدید و میزان پوشش گیاهی اندک است.
وی ادامه داد: این شرایط سبب شده از کل عرصه های طبیعی استان ۳۶ درصد را عرصه های بیابانی و ۵۰ درصد را مراتع کم تراکم بیابانی تشکیل دهد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی اراضی بیابانی و مراتع کم تراکم بیابانی استان را ۱۲ میلیون و ۹۸۹ هزار و ۲۸۴ هکتار عنوان کرد و گفت: خراسان جنوبی دومین استان بیابانی کشور است که با توجه به شرایط اقلیمی و جغرافیایی ۸۶ درصد مساحت استان را شامل می شود.
نصرآبادی یادآور شد: بارندگی کم و با پراکنش نامناسب، میزان تبخیر سالانه بیشتر از میزان ریزش نزولات جوی ، فقر پوشش گیاهی و وجود بادهای فرساینده از جمله ویژگی های نواحی بیابانی استان به شمار می رود.
وی عنوان کرد: از مجموع مساحت استان سه میلیون و ۱۲۱ هزار و ۴۷۶ هکتار تحت تاثیر فرسایش بادی در ۲۳ منطقه و از این سطح بیش از یک میلیون و ۳۸۶ هزار هکتار جزو کانون های بحرانی فرسایش بادی در ۲۸ کانون بوده که در تمامی شهرستان های استان پراکنده شده است.
وی بیان کرد: میزان خسارت فرسایش بادی به منابع زیستی و اقتصادی در کانون های بحرانی فرسایش بادی استان سالانه حدود ۲۱ میلیارد تومان است.
نصرآبادی اضافه کرد: از کل سطح کانون های بحرانی استان ۳۳۳ هزار و ۲۹۶ هکتار کانون های با شدت زیاد، ۵۸۱ هزار و ۵۶۳ هکتار با شدت متوسط و ۴۷۱ هزار و ۸۸۲ هکتار کانون های با شدت کم هستند که از اولویت بندی کانون های بحرانی در استان نیز ۱۲ کانون با الویت اول، ۱۳ کانون با اولویت دوم و ۱۱ کانون در اولویت شوم دیده می شود.
وی منابع آبی محدود و برداشت بی رویه از آب های زیرزمینی را یکی از محدودیت های مناطق بیابانی استان دانست و گفت: خشکسالی های متمادی و کاهش بیوماس در سطح عرصه های طبیعی، ضعف آگاهی های عمومی از اهمیت منابع طبیعی و نقش آن در جلوگیری از فرسایش بادی از دیگر محدودیت هاست.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با اشاره به وزش بادهای فرساینده از جمله بادهای ۱۲۰ روزه سیستان در بیشتر نقاط استان و بروز پدیده گرد و غبار به ویژه در فصل تابستان، اظهار داشت: اکنون بادهای ۱۲۰ روزه به ۱۸۰ روزه تبدیل شده و تاثیرات زیادی بر استان می گذارد.
نصرآبادی یادآور شد: تداوم ۱۹ سال خشکسالی در استان اثرات زیادی بر جای گذاشت اما طبق پیش بینی های انجام شده تا ۳۰ سال آینده ادامه خواهد داشت که عامل مهمی در ضعف مراتع و کاهش پوشش مراتع محسوب می شود.
وی گفت: در حال حاضر ۸۲۰ هزار هکتار جنگل دست کاشت در استان وجود دارد که ۹۵ هزار هکتار به آفت شپشک تاغ آلوده شده که ۳۵ هزار هکتار شرایط سختی داشته و نیازمند توجه ویژه هستند.
نصرآبادی بیان کرد: یکی از اثرات مستقیم پدیده بیابان زایی بحث شن های روان است که زندگی روزمره انسان را در بخش های مختلف تحت تاثیر قرار داده است.
۷۵۵۷ * ۶۰۵۴

لینک منبع خبر