طبس نیوز سایت خبری شهرستان طبس

۲۵ درصد سلامت جامعه را وزارت بهداشت تامین می ‌کند

بیرجند – ایرنا – مدیرعامل مجمع خیرین سلامت خراسان‌ جنوبی گفت: ۲۵ درصد سلامت جامعه را وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تامین می‌کند و بقیه آن مربوط به سایر دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی است.

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از ایرنا سید محمود حسینی روز چهارشنبه در نشست مجمع سلامت شهرستان فردوس اظهار داشت: به عنوان مثال سال گذشته ۳۳۳ هزار مصدوم جاده‌ای داشتیم که در این زمینه وزارت بهداشت فقط تامین کننده بیمارستان، اورژانس و درمان مصدومان است و عوامل دیگر نظیر جاده، نوع وسیله نقلیه و علائم هشدار دهنده در این گونه حوادث تاثیرگذار است که متولی آن وزارت بهداشت و درمان نیست.
وی تصریح کرد: اگر می‌خواهیم سلامت را ارتقا دهیم باید همه سازمان‌ها و نهادهای اجرایی کمک کنند تا این بار سنگین فقط بر دوش وزارت بهداشت نباشد.
مدیرعامل مجمع خیرین سلامت خراسان جنوبی یکی از اقدامات خوب دولت تدبیر و امید را افزایش شاخص امید به زندگی دانست و گفت: این شاخص ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی ۵۰ سال بود و در انتهای سال ۹۶ به ۸۰ سال افزایش یافته است.
وی با اشاره به اینکه ۷۶ درصد بیماری ها غیرواگیر نظیر سرطان، تصادفات و بیماری‌های روحی روانی است افزود: با یک روش ساده نمی‌شود با مخاطرات مواجه شویم بلکه باید روش های علمی و پیشرفته داشته باشیم و همه باید در حوزه سلامت مداخله و در کنار وزارت بهداشت و درمان به مقوله سلامت کمک کنند.
معاون درمان شبکه بهداشت و درمان فردوس نیز هدف از تشکیل مجمع سلامت را نهادینه کردن موضوع سلامت در همه دستگاه‌های اجرایی، سازمان‌ها و سازمان‌های مردم‌ نهاد عنوان کرد و گفت: باید دیدگاه ما نسبت به سلامت، دیدگاه اجتماع محور باشد.
محمدرضا حسینی زاده افزود: امروز اجتماع، اقتصاد و معنویت به حوزه سلامت اضافه شده و به عنوان مولفه های سلامت می‌توانند بر هم تاثیر بگذارند و دیدگاه جدید به سلامت، اجتماعی شدن سلامت و نهادینه کردن آن در همه مدیران و برنامه‌ریزان است و مردم باید برای ارتقای سلامت تلاش و در این رابطه سرمایه گذاری کنند.
وی تصریح کرد: جامعیت ارائه خدمت با هدف عدالت در دسترسی به خدمات و عدالت در سلامت، موضوع اصلی و در دستور کار دولت است.
مسئول اورژانس ۱۱۵ فردوس هم با اشاره به اینکه عرصه بهداشت و درمان در هر شهرستانی از جایگاه خاصی برخوردار است یادآور شد: مهم ترین نیاز هر شهرستان حوزه درمانی آن است و بیشترین مراجعات نیز به این بخش صورت می گیرد.
مجید نقره دانی گفت: دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در حوزه بهداشت و درمان سنگ تمام گذاشته و احداث ساختمان اورژانس و همچنین اجرای دیگر پروژه‌های درمانی در این شهرستان بی نظیر و قابل تقدیر است.
وی افزود: امروز مهم ترین، حساس ترین و مشکل زاترین دغدغه مردم درمان و تامین دارو است و از این پس با تشکیل خیریه بیمارستانی شهید چمران، نگاهی حمایتی و درمانی به مردم و بیماران نیازمند شکل می گیرد.
معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار فردوس نیز با بیان اینکه حتی منتقدان دولت تدبیر و امید تحولات حوزه بهداشت و درمان را قبول دارند گفت: این تحولات با همت وزیر پرکار و کم حاشیه بهداشت و درمان صورت گرفته و بسیار ارزشمند است.
حسین اسماعیلی یکی از مولفه های اقتصاد مقاومتی در حوزه بهداشت و درمان را اجتماعی شدن آن عنوان کرد و افزود: اجتماعی شدن حوزه بهداشت و درمان به کاهش هزینه ها و برداشتن بار سنگین از دوش وزارت بهداشت و درمان کمک می کند.

**وزیر بهداشت شهریور به خراسان جنوبی می آید
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بیرجند هم در این نشست از سفر وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در شهریور ماه امسال به شهرستان فردوس و افتتاح ساختمان اورژانس این شهرستان خبر داد.
کاظم قائمی با اشاره به کمبود شدید اعتباری، روند اجرای پروژه اورژانس شهرستان فردوس را مطلوب اعلام کرد و گفت: اجرای این پروژه عظیم، گامی برای ارتقای خدمات رسانی در حوزه بهداشت و درمان به مردم شهرستان فردوس است.
۹۸۶۵*۳۰۲۸

لینک منبع خبر