طبس نیوز سایت خبری شهرستان طبس

اولین گروه پرندگان مهاجر در تالاب کجی نمکزار فرود آمدند

بیرجند – ایرنا – مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: پس از گذشت یک روز از بارندگی های اخیر شاهد ورود اولین گروه از پرنده های مهاجر در تالاب کجی نمکزار نهبندان بودیم که نشان دهنده ورود سایر پرندگان مهاجر در روزهای آینده است.

حسن اکبری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با آغاز بارش های پاییزی و روان شدن رودخانه های فصلی ۵۰ درصد از تالاب کجی نمکزار آبگیری شد.
وی با بیان اینکه در اولین پایش ۲۰۰ قطعه مرغابی سرسبز در تالاب کجی مشاهده شد گفت: خوتکا، فلامینگو، پلیکان و کاکایی از دیگر پرندگانی هستند که سال های گذشته در این تالاب مشاهده شدند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی ادامه داد: تالاب کجی در ادوار دور یکی از تالاب های دایمی ایران بوده است و پرندگان مهاجر در تمام فصول در این منطقه حضور داشته اند اما با گذر زمان و خشکسالی های به وجود آمده این تالاب به صورت فصلی آبگیری می شود.
وی تصریح کرد: خشکسالی های پیاپی و خشک شدن تالاب تهدیدی بزرگ برای پرندگان مهاجر و دیگر حیوانات بومی این منطقه است زیرا حجم عظیمی از انواع حیوانات در این منطقه زیست می کنند.
اکبری هوبره، زاغ بور، باقرقره، خرگوش، روباه، گربه شنی، شغال، گرگ و انواع جونده و خزنده را از دیگر حیواناتی ذکر کرد که در این منطقه زیست می کنند.
تالاب کجی نمکزار دارای ۲۲ هزار هکتار وسعت است که در ۷۵ کیلومتری شهر نهبندان قرار دارد.
۳۲۱۵*۳۰۲۸

لینک منبع خبر