طبس نیوز سایت خبری شهرستان طبس

۲ هزار سامانه نوین آبیاری در زیرکوه اجرا شد

بیرجند – ایرنا – مدیر جهاد کشاورزی زیرکوه گفت: تاکنون بیش از ۲ هزار سامانه نوین آبیاری در این شهرستان اجرا شده است و کشاورزان استقبال خوبی از اجرای طرح آبیاری کم فشار دارند.

مجید درویشی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در زمینه اجرای آبیاری نوین هرچه اعتبار اختصاص یابد به دلیل استقبال کشاورزان جذب می شود.
وی ادامه داد: امسال ۱۹۵ هکتار طرح نوین آبیاری با اعتبار یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون تومان در شهرستان در دست اجرا است.
مدیر جهاد کشاورزی زیرکوه گفت: از این میزان ۱۶۷ هکتار طرح آبیاری کم فشار و ۲۸ هکتار طرح آبیاری تحت فشار است.
وی یادآور شد: در اجرای طرح های نوین آبیاری ۸۵ درصد هزینه به صورت کمک بلاعوض توسط دولت و مابقی توسط کشاورز تامین می شود.
درویشی گفت: امسال دولت به ازای هر هکتار آبیاری تحت فشار ۱۳ میلیون تومان و به ازای هر هکتار آبیاری کم فشار پنج میلیون و ۸۰۰ هزار تومان کمک بلاعوض پرداخت می کند.
وی افزود: در چند سال اخیر مردم نیز اثربخشی اجرای این طرح ها را دیده اند، استقبال آنان در خصوص اجرای این طرح ها افزایش یافته است.
مدیر جهاد کشاورزی زیرکوه بیان کرد: روش های آبیاری تحت فشار با راندمان و کارایی بالاتر در مقایسه با روش های آبیاری سطحی یکی از مهمترین راهکارهای افزایش کارایی مصرف آب است.
وی گفت: تاکنون ۱۰۷ کیلومتر خط انتقال آب کشاورزی نیز در شهرستان اجرا شده است.
بیش از ۱۱ هزار هکتار زمین های کشاورزی زیرکوه به کشت محصول باغی و زراعی اختصاص دارد از این رقم حدود ۶ هزار هکتار آن محصول باغی است.
شهرستان زیرکوه در سال ۱۳۹۱ تاسیس شد و حاجی آباد مرکز آن در فاصله ۸۵ کیلومتری مرز افغانستان قرار دارد، مرز مشترک ایران با افغانستان در این شهرستان ۱۴۷ کیلومتر است.
۷۵۵۶ ۶۰۵۴

لینک منبع خبر