تاکید بر مناسبات راهبردی تهران و مسکو

رئیس مجلس شورای اسلامی و رئیس دومای روسیه بر گسترش همکاری‌های پارلمانی تاکید کردند.

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس آمادگی دارد که روابط پارلمانی با روسیه را بیش از پیش ارتقاء بخشد و پارلمان‌های دو کشور باید نقش خود را در تقویت و تحکیم مناسبات فیمابین بخوبی ایفاء کنند.

ویچسلاو والودین رئیس دومای دولتی فدراسیون روسیه در تماس تلفنی، با آقای قالیباف پیرامون مناسبات دوجانبه، همکاری پارلمانی و تحولات منطقه و جهان رایزنی کرد.

والودین در ابتدای این گفتگو بر اهمیت روابط پارلمانی فدراسیون روسیه و جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد و گفت: خوشبختانه دیدار‌ها و مذاکرات سطح بالای پارلمانی میان مجالس دو کشور جریان دارد و این روابط سهم مهمی در توسعه و تسهیل مناسبات فیمابین داشته است.

وی ضمن تجدید دعوت از آقای قالیباف برای سفر به مسکو با اشاره به ابتکار وجود کمیسیون عالی مشترک پارلمانی ایران و روسیه گفت: امیدواریم در آینده – با رعایت شرایط ناشی از همه گیری کرونا- شاهد برگزاری سومین نشست کمیسیون عالی مشترک پارلمانی ایران و روسیه باشیم.

رئیس دومای دولتی روسیه در پایان روابط ایران و روسیه را ممتاز و استراتژیک توصیف کرد و افزود: پارلمان و دولت روسیه آمادگی دارد که گفتگو و همکاری‌های همه جانبه خود با جمهوری اسلامی ایران را پیرامون گسترش مناسبات سیاسی، پارلمانی، اقتصادی، فرهنگی، گردشگری و همچنین مسائل مهم منطقه‌ای و بین المللی تداوم بخشیده و توسعه دهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در ابتدای این تماس تلفنی ضمن تاکید بر مناسبات راهبردی دو کشور گفت: مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد روابط پارلمانی با روسیه را بیش از پیش ارتقاء بخشد و پارلمان‌های دو کشور باید نقش خود را در تقویت و تحکیم مناسبات فیمابین بخوبی ایفاء کنند.

وی با اشاره به روابط و مشورت‌های نزدیک روسای مجالس و پارلمان‌های دو کشور ابراز امیدواری کرد در زمانی مناسب به روسیه سفر کند و با مقامات مسکو از نزدیک به تبادل دیدگاه بپردازد.

آقای قالیباف در بخش دیگری از سخنان خود گفت: با توجه به نقش و جایگاه مهم فدراسیون روسیه و جمهوری اسلامی ایران و همچنین ظرفیت‌های فراوان موجود در دو کشور، طرفین می‌توانند نقش مشترک بیشتری در زمینه‌های مختلف ایفاء کنند.

وی افزود: با توجه به وضعیت کنونی و تحولاتی که در صحنه روابط بین الملل و سیاست بین الملل در حال وقوع است، ضرورت رایزنی‌های مستمر مقامات دو کشور و توسعه و تحکیم مناسبات دو جانبه مورد تاکید و توجه جدی ما است.

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.