آمریکا و اروپا، نگران ناوالنی!

اتحادیه اروپا و آمریکا به بهانه وضعیت سلامت جسمانی ناوالنی، دیروز یکشنبه، فشار خود بر روسیه را افزایش و مشاور امنیت ملی دولت بایدن در این باره به مسکو هشدار داد.

سالیوان مشاور امنیت ملی دولت بایدن در گفتگو با شبکه سی ان ان، با توجه به برخی گزارش‌ها مبنی بر اینکه سلامتی الکسی ناوالنی منتقد پوتین به سرعت در زندان رو به زوال است هشدار داد در صورت مرگ وی عواقبی برای روسیه به دنبال خواهد داشت.

وی گفت: ما به دولت روسیه اعلام کرده ایم که مسئولیت آنچه برای ناوالنی در بازداشت اتفاق می‌افتد، متوجه مسکو است و ازجامعه بین المللی پیگیری خواهدشد.

وی در ادامه مشخص نکرد که ایالات متحده و متحدانش در صورت مرگ ناوالنی چه اقدامی ممکن است انجام دهند.

اتحادیه اروپا نیز دیروز یکشنبه، اعلام کرد که عمیقاً نگران گزارش‌هایی مبنی بر وضعیت سلامتی الکسی ناوالنی و خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط وی است.

جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای گفت که این موضوع در دستور کار کنفرانس ویدیویی وزیران خارجه اتحادیه اروپا است که امروز (دوشنبه) برگزار می‌شود.

ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه پیشتر گفته بود که کشور وی بشدت نگران سلامتی ناوالنی است که در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

در ادامه نگرانی کشور‌های اروپایی از وضعیت سلامت ناوالنی، آلمان نیز از روسیه خواست که به او مراقبت‌های پزشکی کافی را ارائه دهد.

هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان به روزنامه بیلد گفت، ما فوراً تقاضا داریم که الکسی ناوالنی تحت درمان پزشکی کافی و دسترسی به پزشکان مورد اعتماد خود قرار گیرد، حق وی برای مراقبت‌های پزشکی باید بدون تأخیر اعطا شود.

ناوالنی یکی از اصلی‌ترین منتقدان پوتین و از داوطلبان شرکت برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۸ میلادی روسیه بود که به دلیل محکومیت قبلی از نامزدی در انتخابات منع شد.

وی بیستم ماه اوت (۳۰ مرداد) سال گذشته در بازگشت از سیبری به مسکو بیمار شد و پس از فرود اضطراری هواپیما به بیمارستانی در شهر تومسک سیبری منتقل و سپس به یک مرکز درمانی در برلین انتقال یافت، جایی که پزشکان آلمانی در اوایل ماه جاری اعلام کردند، نشانه‌هایی از مسمومیت وی با ماده سمی نوویچوک وجود دارد.

سازمان منع تسلیحات شیمیایی نیز با بررسی نمونه‌های گرفته شده از ناوالنی در یک مرکز درمانی ارتش آلمان در برلین اعلام کرده که درباره وی ماده سمی نوویچوک بکار گرفته شده است. اما روسیه این ادعا‌ها را رد کرده و کاملا بی اساس می‌داند.

دادگاه مسکو بهمن ماه گذشته پس از چند ساعت شور ناوالنی را به ۲ سال و نیم حبس محکوم کرد.

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 16 =