پیک پنجم کرونا در تهران

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران گفت: بدون تردید پیک پنجم کرونا در تهران شکل گرفته است.

 علیرضا زالی در جلسه شورای فرماندهی ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران که امروز (چهارشنبه ۱۶ تیرماه) برگزار شد، آخرین وضعیت کرونایی تهران، انجام تمهیدات لازم برای پیشگیری از شیوع بیشتر ویروس دلتای هندی و روند ساخت و واردات واکسن‌های کووید ۱۹ را تشریح کرد.

وی، استمرار و تسریع در روند واکسیناسیون را نیازمند لجستیک پایدار دانست و تامین منابع لازم برای این مهم را با هدف قطع زنجیره کرونا خواستار شد.

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران با بیان این که تعداد مراجعان سرپایی با علامت‌های مشکوک و یا قطعی ابتلا به کرونا در سه هفته اخیر ۲۴ درصد رشد داشته از رشد شاخص‌های ۱۵.۴ دهم درصدی بسستری شدگان کرونایی در تهران خبر داد.

زالی نسبت به افزایش مواردی بستری و پر شدن تخت‌های اختصاص یافته به مبتلایان به کرونا در تهران هشدار دادو گفت: امروز تنها در استان تهران ۵ هزار و ۶۰۰ بیمار مبتلا به کرونا در بخش‌های بستری تحت درمان هستند و این درحالی است که موارد ترخیص با تعداد بستری شدگان در توازن منفی است.

تغییر در الگوی سنی مبتلایان، مراجعان و بستری شدگان مبتلا به کرونا یکی دیگر از مواردی بود که زالی به آن پرداخت و تسریع در روند واکسیناسیون گروه سنی ۵۰ تا ۶۰ ساله را خواستار شد.

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران به افزایش شاخص عدد مولد پایه کرونا اشاره و خاطرنشان کرد: عدد مولد پایه بر اساس وضعیت چرخش ویروس و سرایت پذیری محاسبه می‌شود، چنانچه این شاخص بالاتر از عدد یک باشد نشان دهنده وخامت وضعیت اپیدمی است، شاخص عدد مولد پایه در تهران ۱.۳ دهم است.

زالی کاهش تردد غیرضروری، رعایت بییشتر پروتکل و اعمال محدودیت‌های کرونایی را خواستار شد و تاکید کرد: به دلیل چرخش گونه‌های جهش یافته کرونا و عدم رعایت شیوه نامه‌ها الگوی مراجعان خانوادگی است و تنها در بازه زمانی سه تا چهار روزه علایم ریوی تشدید می‌شود.
وی آماده سازی و افزایش کلینیک‌های سرپایی و تسریع روند کمیته‌های ترخیص را ضروری دانست.

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران با بیان این که همچنان بیشترین نقض پروتکل‌های بهداشتی به ترتیب در نانوایی ها، سوپرمارکت‌ها و رستوران‌ها است، خواستارنظارت بیشتر بر عملکرد و اعمال قوانین سفت و سخت‌تر با هدف رعایت بیشتر شیوه نامه‌ها در این مراکز شد.

زالی با بیان این که استان تهران پیشتاز واکسیناسیون کووید ۱۹ در کشور است عنوان کرد: آمار پوشش واکسیناسیون در تهران از میانگین جمعیت کشوری بالاتر است و این درحالیست که ۷۷ مرکز تجمیعی واکسن مراحل تلقیح واکسن را در دستور کاردارند.
وی استمرار و تسریع در روند واکسیناسیون را نیازمند لجستیک پایدار دانست و تامین منابع لازم برای این مهم را با هدف قطع زنجیره کرونا خواستار شد.

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در جلسه امروز ستاد فرماندهی مقابله با بیماری کرونا در کلان شهر تهران که با حضور مسوولان و نمایندگان دانشگاه‌های علوم پزشکی مستقر در تهران، نمایندگان ارتش، سپاه، نیروی انتظامی، تامین اجتماعی و شورای شهر برگزار شد مواردی همچون راه اندازی کلینک‌های سرپایی، تامین کافی تست‌های تشخیصی، تسریع در روند واکسیناسیون و تولید واکسن‌های داخلی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × دو =