بیانیه کاخ ریاست جمهوری لبنان در واکنش به انصراف سعد حریری

کاخ ریاست‌جمهوری لبنان در بیانیه ای اعلام کرد: حریری حاضر به هیچ انعطافی در تغییر برخی اعضای کابینه پیشنهادی خود نشد.

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

  “سعد حریری” پس از ۸ ماه نخست وزیری لبنان دیروز (چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۰) فهرست کابینه ۲۴ نفره اش را تقدیم میشل عون رئیس جمهور این کشور کرد. کاخ ریاست جمهوری لبنان ساعتی بعد در بیانیه‌ای این فهرست را برخلاف توافقات قبلی اعلام و مشورت و بحث بیشتر برای تشکیل دولت را خواستار شد.

 

عصر امروز پنج شنبه باز سعدحریری به دیدار میشل عون رفت و پس از این دیدار در جمع خبرنگاران گفت: درباره تشکیل دولت گفتگو کردیم، اما در مواضع تغییری ایجاد نشده است و نتوانستم با میشل عون به توافق برسم، ایشان پیشنهاداتی در ساختار کابینه داشتند که نتوانستم بپذیرم، به همین علت از ادامه ماموریتم برای تشکیل کابینه عذرخواهی کردم.

 

کاخ ریاست‌جمهوری لبنان امروز در این مورد اعلام کرد: عدم پذیرش اصل توافق با رئیس جمهور توسط حریری، بیانگر این است که وی از قبل، تصمیم خود را برای انصراف گرفته بود.

میشل عون گفت: به سرعت فرد دیگری را مأمور تشکیل کابینه خواهم کرد.

رکود اقتصادی در لبنان تا به اندازه‌ای عمیق است که بانک جهانی آن را یکی از شدیدترین مشکلات تاریخ معاصر توصیف کرده است.

پول ملی این کشور در دو سال گذشته بیش از ۹۰ درصد از ارزش خود را از دست داده، فقر بطور کم سابقه‌ای گسترش یافته است و کمبود شدید کالا‌های اساسی بطور چشمگیری دیده می‌شود.

این سومین بار بود که سعد حریری به مقام نخست وزیری لبنان می‌رسید. او در مجموع از نوامبر ۲۰۰۹ تا ژانویه ۲۰۱۱ میلادی، سپس از دسامبر ۲۰۱۶ تا ژانویه ۲۰۲۰ میلادی و درنهایت از اکتبر سال ۲۰۲۰ تاکنون در این مقام فعالیت کرده است.

او پیش از این در جریان دومین دور نخست وزیری خود، زمانی که به عربستان سعودی رفت، ضمن انتقاد از سیاست‌های ایران در منطقه و فعالیت‌های حزب الله لبنان، از مقام خود استعفا داده بود.

آخرین دور نخست وزیری او زمانی آغاز شد که حسان دیاب پس از انفجار بندر لبنان در ۴ اوت سال گذشته میلادی که باعث کشته شدن بیش از ۲۰۰ نفر، زخمی شدن حدود ۷ هزار نفر، ناپدید شدن بیش از ۱۰۰ نفر و بی‌خانمانی بیش از ۳۰۰ هزار نفر شد، از این مقام استعفا داد.

در پی این انفجار، بسیاری از اعضای کابینه دیاب همچنین نمایندگان پارلمان از مقام خود استعفا دادند و اعتراضات گسترده‌ای نیز در سراسر این کشور برگزار شد.

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده + یک =