هشدار درباره تداوم بحران سیاسی در لبنان

سازمان ملل و اتحادیه ضمن هشدار به پیامد‌های تداوم بحران سیاسی در لبنان، تشکیل کابینه جدید دولت این کشور را خواستار شدند.

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

سازمان ملل ضمن ابراز تاسف از عدم حصول توافق دباره تشکیل کابینه جدید لبنان؛ توافق هر چه سریع‌تر برای تشکیل کابینه خواستارشد.
تلویزیون الجزیره گزارش داد؛ سازمان ملل از این که سران لبنان نتوانستند درباره تشکیل کابینه جدید این کشور به توافق برسند ابراز تاسف کرد.
ایری کانیکو دستیار سخنگوی سازمان ملل اعلام کرد آنتونیو گوترش دبیرکل این سازمان بار دیگر از سران سیاسی لبنان خواست هر چه سریع‌تر درباره تشکیل کابینه جدید که بتواند با چالش‌های متعدد پیش روی کشور مقابله کند، به توافق دست پیدا کنند.
کانیکو گفت: شاهد بودیم که سعد الحریری از مأموریت واگذار شده به وی برای تشکیل کابینه جدید لبنان انصراف داد. متاسفیم که سران لبنان نتوانستند درباره ترکیب کابینه جدید به توافق برسند. بار دیگر از سران سیاسی می‌خواهیم هر چه سریع‌تر درباره تشکیل کابینه‌ای که قادر به مقابله با چالش‌ها باشد توافق کنند.
وی ادامه داد: دبیرکل سازمان ملل و هماهنگ کننده ویژه وی به تلاش و همکاری برای حمایت از لبنان و ملت این کشور ادامه می‌دهند.

واکنش اتحادیه اروپا
حساب کاربری یونیوز در توئیتر نوشت؛ اتحادیه اروپا اعلام کرد: همه گروه‌های سیاسی لبنانی باید از تشکیل فوری دولت حمایت و بدون تأخیر، رایزنی‌های پارلمانی را آغاز کنند.

واکنش فرانسه
وزارت امور خارجه فرانسه در واکنش به تصمیم سعد حریری، نخست وزیر لبنان در مورد انصراف از تشکیل دولت اعلام کرد در حال حاضر یک فوریت مطلق وجود دارد و آن، برون رفت از این مانع سازمان یافته و غیرقابل قبول است.

انفجار بمب دستی در عین الحلوه
شبکه ال بی سی آی نیوز لبنان اعلام کرد: بامداد امروز انفجار یک بمب دستی در منطقه عین الحلوه در لبنان، به تعدادی از خودرو‌ها آسیب وارد کرد.

 

پس از ماه‌ها کشمکش سیاسی رفیق الحریری نخست وزیری لبنان از تشکیل دولت جدید در این کشور انصراف داد.

دفتر ریاست جمهوری لبنان در کاخ بعبدا با صدور بیانیه‌ای به اعلام انصراف سعد الحریری از تشکیل کابینه واکنش نشان داد.
در این بیانیه آمده است: میشل عون از الحریری خواست کابینه پیشنهادی خود را اصلاح و تغییراتی در آن ایجاد کند و به توافقی که پیشتر در این زمینه حاصل شده بود، بازگردد، اما الحریری حاضر نبود درباره هرگونه اصلاح و تغییر در کابینه پیشنهادی رایزنی کند و اصرار داشت که خود شخصا اسامی وزرا را انتخاب کند. مخالفت نخست وزیر مأمور تشکیل کابینه با اصل توافق با رئیس جمهور بیانگر این است که الحریری از پیش تصمیم انصراف از تشکیل کابینه را اتخاذ کرده بود. رئیس جمهور در سریعترین زمان ممکن موعد رایزنی‌های پارلمانی را برای بررسی روند تشکیل کابینه تعیین خواهد کرد.

حریری عصر چهارشنبه فهرست کابینه ۲۴ نفره اش را تقدیم میشل عون رئیس جمهور این کشور کرد. کاخ ریاست جمهوری لبنان ساعتی بعد در بیانیه‌ای این فهرست را برخلاف توافقات قبلی اعلام و مشورت و بحث بیشتر برای تشکیل دولت را خواستار شد.
عصر پنج شنبه باز سعدحریری به دیدار میشل عون رفت و پس از این دیدار در جمع خبرنگاران گفت: درباره تشکیل دولت گفتگو کردیم، اما در مواضع تغییری ایجاد نشده است و نتوانستم با میشل عون به توافق برسم، ایشان پیشنهاداتی در ساختار کابینه داشتند که نتوانستم بپذیرم، به همین علت از ادامه ماموریتم برای تشکیل کابینه عذرخواهی کردم.
تحلیلگران سیاسی می‌گویند، سایه سنگین دخالت‌های خارجی یکی از اصلی‌ترین موانع تشکیل دولت هفتاد و هفتم لبنان است.

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 7 =