نشست اوپک پلاس در سطح وزیران

دو منبع سازمان کشور‌های صادرکننده نفت (اوپک) اعلام کردند که کشور‌های عضو اوپک پلاس در حال رایزنی برای برگزاری نشستی در سطح وزیران در روز یکشنبه (۲۷ تیر) هستند، با توجه به اینکه اختلافات اصلی بین متحدان قبلا برطرف شده است.

 به نقل از خبرگزاری تاس، یکی از این منابع گفت: به احتمال زیاد این نشست فردا (یکشنبه) برگزار می‌شود و ما در حال حاضر منتظر تائید رسمی (درمورد آن) هستیم.

دیگر منبع نفتی تاکید کرد که تاریخ ۱۸ ژوئیه (۲۷ تیر) برای تشکیل این نشست به طور خاص مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

منبع نفتی در پاسخ به این پرسش که آیا موضوعات اصلی که مانع از تکمیل رایزنی وزرا بوده، برطرف شده است، گفت که به طور کلی این موانع برطرف شده، اما هنوز لازم است با سایر طرف‌های توافق درمورد آن بحث و گفتگو شود.

اختلاف در هجدهمین نشست اوپک پلاس و بی‌نتیجه ماندن چند باره این نشست نگرانی‌ها را نسبت به توافق کاهش تولید نفت بیشتر کرده است. اما سوال مهم آن است که اگر ۲۳ عضو اوپک پلاس نتوانند به اجماع برسند، سرنوشت این توافق در ماه‌های آینده چه خواهد شد.

اولین همکاری کشور‌های عضو اوپک با ۹ تولیدکننده دیگر نفت در جریان توافقی بود که به فریز نفتی مشهور شد. درست در بزنگاهی که باید توافق عمیق‌تر می‌شد، عربستان و روسیه سودای تولید سرسام آور را در سر داشتند و این موضوع آوریل سیاه ۲۰۲۰ را رقم زد. زمانی که جهان به دلیل تولید بالا و تقاضای پایین به دلیل همه‌گیری کرونا، در نفت غرق شد.

مخازن ذخیره‌سازی پر شدند و نفتکش‌ها وظیفه ذخیره نفت و میعانات گازی روی آب را بر عهده گرفتند.

پر بودن مخازن آنچنان بالا گرفت که در یک مورد، محموله نفت شاخص آمریکا بی‌مشتری ماند و تولیدکننده از آنجایی که نمی‌توانست تولید را متوقف کند، قیمت را تا منفی ۳۷ دلار در هر بشکه پایین آورد. به این معنا که به ازای هر بشکه حاضر بود ۳۷ دلار به خریدار بپردازد تا از شر نفت تولیدشده نجات پیدا کند.

مهمترین دلیل این کاهش قیمت علاوه بر همه‌گیری کرونا، توقف توافق فریز نفتی بود تا آنجا که عربستان و روسیه تولید نفت خود را از اسفند سال ۹۸، تا بالای ۱۱ میلیون بشکه در روز افزایش دادند.

جنگ تولید البته دوام چندانی نداشت و افت قیمت‌ها باعث شد تا تولیدکنندگان نفت دوباره بر سر میز مذاکره برگردند. نتیجه آن توافق بر سر کاهش ۹.۷ میلیون بشکه‌ای نفت در بهار سال گذشته بود.

توافق کاهش تولید اینگونه برنامه‌ریزی شده بود که اوپک پلاس برای دو ماه مه و ژوئن سال ۲۰۲۰ روزانه ۹.۷ میلیون بشکه از عرضه کم کند؛ در ۶ ماه بعد از آن، عرضه روزانه ۷.۷ میلیون بشکه کاهش می‌یابد و طی ۱۶ ماه پس از آن، یعنی از ابتدای سال ۲۰۲۱ تا آوریل ۲۰۲۲ نیز روزانه ۵.۷ میلیون بشکه از عرضه نفت کاسته خواهد شد.

این توافق اولیه توانست طلای سیاه را از قیمت‌های زیر ۲۰ دلار در هر بشکه نجات دهد و به میانه کانال ۷۰ دلار در هر بشکه برساند.

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + پنج =