اعلام محدودیت‌های کرونایی برای اعیاد قربان، غدیر و روز عرفه

مصوبه ستاد ملی مدیریت کرونا در خصوص برگزاری مراسم اعیاد سعید قربان، غدیر و عرفه اعلام شد.

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 مصوبه ستاد ملی مدیریت کرونا درباره برگزاری مراسم اعیاد سعید قربان، غدیر و عرفه اعلام شد که در بخشی از آن تأکید شده است: با تشدید نظارت دقیق بر انجام و رعایت پروتکل‌های بهداشتی زیر نظر کمیته نظارت استانی در صورت مواجهه با هرگونه اقدام مغایر دستورالعمل‌ها و پروتکل‌ها، ضمن برخورد قاطع نسبت به رسیدگی قضایی با متخلفان اقدام شود.

مصوبه ستاد ملی مدیریت کرونا برای «برگزاری مراسم اعیاد سعید قربان، غدیر و عرفه» در پی می‌آید:

۱. رعایت ضوابط بهداشتی برگزاری مراسم روز عرفه و اعیاد قربان و غدیر با محوریت محدودیت‌های طرح جامع مدیریت هوشمند بیماری کرونا و با توجه به سه اصل مورد تأکید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبنی بر”جلوگیری از تجمع، تردد و داشتن تهویه مناسب فضا‌های بسته”، که به پیوست ارسال می‌شود.

۲. تمام دستگاه‌های متولی و ذیربط استانی با اتخاذ تمهیدات لازم به منظور پایبندی به اصول و ضوابط ابلاغی از هر گونه اقدام مغایر با مصوبات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا پرهیز کنند.

۳. کمیته اطلاع رسانی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا و صدا و سیما با هماهنگی ستاد‌های استانی، متناسب با شرایط فرهنگی هر منطقه نسبت به تولید محتوا برای فعالیت‌های اطلاع رسانی و اقناعی جهت تأکید بر رعایت پروتکل‌ها در برگزاری مناسبت‌های فوق اقدام کنند.

۴. با تشدید نظارت دقیق بر انجام و رعایت پروتکل‌های بهداشتی زیر نظر کمیته نظارت استانی در صورت مواجهه با هرگونه اقدام مغایر دستورالعمل‌ها و پروتکل ها، ضمن برخورد قاطع نسبت به رسیدگی قضایی با متخلفان اقدام شود.

۵. به منظور ثبت و مستند سازی نتایج حاصل از اعمال مصوبات، گزارش اقدامات انجام شده و میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی به کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا ارسال شود.

الف) شرایط برگزاری عرفه:
برگزاری مراسم عرفه بر اساس طرح جامع مدیریت هوشمند به شرح ذیل خواهد بود:

شهر‌های قرمز: برگزاری مراسم در فضای باز، پذیرش حداکثر ۷۰ نفر به ازای ۴ متر مربع برای هر نفر در زمان ۶۰ دقیقه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی.

شهر نارنجی: برگزاری مراسم در فضایی با پذیرش حداکثر ۱۰۰ نفر به ازای ۴ متر مربع برای هر نفر در زمان ۷۵ دقیقه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی.

شهر‌های زرد: برگزاری مراسم در فضای بسته با رعایت هر ۴ متر مربع برای هر نفر حداکثر ۳۰ نفر

شهر‌های آبی: برگزاری مراسم به شرط التزام به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و مقررات مصوب بنا به تشخیص و با مسئولیت ستاد استانی قابل بازگشایی است.

* بدون توزیع نذری و پذیرایی در صورت توزیع مواد غذایی و توزیع آب باید به صورت بسته بندی یک نفره باشد.

* گندزذایی قبل و بعد از مراسم محل (سطوح مشترک) ضروری بوده و باید انجام شود.

* وجود مواد ضد عفونی دست در ورودی محل برگزاری مراسم ضروری است.

* کنترل تردد و ورود و خروج برای جلوگیری از تجمعات توسط مسئولان برگزاری انجام شود.

* مرکز بهداشت با هماهنگی سازمان تبلیغات و مسئولان برگزاری هماهنگی لازم برای نظارت و کنترل بهداشتی برنامه‌ریزی کنند.

* مسئولان برگزار کننده، ماسک برای افرادی که فاقد ماسک هستند در نظر گرفته و هنگام ورود به محل جهت استفاده تحویل داده شود.

ب) شرایط اعیاد قربان و غدیر

برگزاری هرگونه مراسم و جشن و نماز عید غدیر و قربان بر اساس طرح جامع مدیریت هوشمند به شرح ذیل:

شهر‌های قرمز: برگزاری جشن و نماز هر یک از اعیاد قربان و غدیر در فضای باز با پذیرش حداکثر ۷۰ نفر به ازای ۴ متر مربع برای هر نفر در زمان حداکثر ۶۰ دقیقه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی.

شهر نارنجی: برگزاری مراسم جشن و یا نماز در فضای باز با پذیرش حداکثر ۱۰۰ نفر به ازاء ۴ متر مربع برای هر نفر در زمان حداکثر ۷۵ دقیقه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی.

شهر‌های زرد: با اولویت برگزاری مراسم در فضای باز با پذیرش ۱۰۰ نفر به ازای ۴ متر مربع برای هر نفر و یا در فضای بسته با رعایت هر ۴ متر مربع برای هر نفر حداکثر ۳۰ نفر.

شهر‌های آبی: برگزاری مراسم به شرط التزام به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و مقررات مصوب بنا به تشخیص و با مسئولیت ستاد استانب قابل بازگشایی است.

* برگزاری مراسم به صورت مجازی و رسانه‌های ملی انجام شود.

* از فعال شدن ایستگاه‌های صلواتی جهت توزیع شیرینی و شربت و موارد مشابه پرهیز شود.

* استفاده از ماسک توسط نمازگزاران و همه افراد شرکت کننده در مراسم فریضه نماز الزامی است.

* استفاده از سجاده و مهر شخصی توسط نماز گزاران ضروری است.

* در صورت برگزاری در فضای سرپوشیده و مسقف، داشتن تهویه مناسب ضروری است. به‌طوری که حداقل درب و پنجره‌ها در مدت برگزاری نماز باز باشند.

*سطوح مشترک محل‌های برگزاری قبل و بعد از مراسم توسط مسئولان برگزاری گند زدایی شود.

* در ورودی محل برگزاری امکانات ضد عفونی دست فراهم و تعبییه شده باشد.

* مسئولان برگزار کننده ماسک برای افرادی که فاقد ماسک هستند در نظر گرفته و هنگام ورود به محل برای استفاده تحویل داده شود.

* مردم از دید و بازدید اعیاد قربان و غدیر در همه مناطق پرهیز کنند.

* استفاده از ظرفیت صدا و سیما ملی و استانی در اطلاع رسانی عمومی ضروری است.

* مراسم قربانی و ذبح آن طبق دستورالعمل سازمان دامپزشکی عمل شود.

* از ذبح در منازل جلوگیری شود.

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 3 =