تاکید ایران و ترکیه بر تعمیق روابط – طبس نیوز

تاکید ایران و ترکیه بر تعمیق روابط

سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه، امروز در تماس تلفنی با دکتر احمد وحیدی وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران، بر اراده ترکیه برای تعمیق روابط ایران و ترکیه تأکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، در این تماس تلفنی، آقای سویلو با اشاره به روابط خوب و گسترده ایران و ترکیه، لزوم تقویت و توسعه همکاری‌های دو وزارت کشور ایران و ترکیه را مورد توجه قرار داد و برای برنامه ریزی مشترک این روند ابراز تمایل کرد.
وزیر کشور ترکیه با تبریک آغاز بکار دکتر وحیدی به عنوان وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران و اعلام آمادگی برای همکاری در حوزه‌های مختلف اظهار داشت؛ امیدوارم دست در دست هم، مسیر همکاری‌ها را به سود دو ملت به پیش ببریم.
وزیرکشور ترکیه در این گفتگوی تلفنی با اشاره به سوابق دوستی عمیق و تاریخی ایران و ترکیه ابراز امیدواری کرد؛ روابط دو کشور و دو ملت رو به توسعه باشد و آمادگی خود برای سفر به ایران و گفتگو‌های بیشتر با هتمای ایرانی در هفته‌های پیش رو را ابراز داشت.
دکتر احمد وحیدی وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران نیز در این گفتگوی تلفنی با ابراز خوشنودی از فرصت گفتگو با همتای ترکیه‌ای و آرزوی بهروزی برای ملت دوست و برادر ترکیه ابراز امیدواری کرد در دوره پیش رو با تلاش مشترک، روابط گسترده‌تری میان دولت‌ها و ملت‌های دو کشور پایه ریزی شود.
وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: دولت جناب آقای رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران، سیاست همسایگی و ارتقاء روابط همسایگی را سیاست قطعی خود می‌داند و ما این سیاست را نه فقط به عنوان یک جبر جغرافیایی بلکه یک ضرورت فرهنگی اعتقادی عمیق، بین دو کشور می‌دانیم.

دکتر وحیدی در این گفتگوی تلفنی، ایران و ترکیه را دو قدرت مهم منطقه توصیف کرد که نقش مهمی در ایجاد ثبات و آرامش در منطقه می‌توانند ایفا کنند و گفت: ایجاد امنیت درون زا در منطقه، مسئولیت مشترکی است که بر عهده دو کشور است.
وزیر کشور با اشاره به اینکه روابط تاریخی، عمیق، تمدنی و فرهنگی ایران و ترکیه، دوستی بسیار ارزشمندی را بین دو کشور و دو ملت برقرار کرده است، خواستار تدوین و طراحی یک نقشه راه مشترک، برای توسعه همکاری دو کشور شد.
وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران، مرز‌های دو کشور را مرز‌های دوستی توصیف و تصریح کرد: مرز‌های ایران و ترکیه؛ مرز‌های تبادلات فرهنگی و اقتصادی و مرز‌های همبستگی است.
دکتر احمد وحیدی با دعوت از آقای سویلو برای سفر به ایران، ابراز امیدواری نمود در دیدار با وزیر کشور ترکیه در تهران، پیرامون ادامه و تعمیق همکاری‌ها و نیز تدوین نقشه راه این روند، گفتگو‌های بیشتری بین وزاری کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه صورت پذیرد.

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 − 6 =