کوتاهترین مسیر برجام؛ اجرای کامل مفاد آن

 “ماریا زاخارووا” سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه با ابراز امیدواری برای ازسرگیری مذاکرات برای احیا و اجرای کامل برجام در آینده نزدیک گفت: ما از طرف‌های شرکت کننده در برجام دعوت به ازسرگیری مذاکرات وین می‌کنیم و چنین تمایلی را برای آغاز این مذاکرات می‌بینیم و امیدواریم این امر در آینده نزدیک تحقق یابد. 

“زاخارووا” امروز (پنجشنبه) در نشست مطبوعاتی هفتگی وزارت امور خارجه روسیه در واکنش به سوالی در مورد دیدار “حسین امیرعبداللهیان” وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با “سرگئی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه و مذاکرات دو طرف درباره برجام و نیز کنفرانس بازنگری در پیمان عدم انتشار سلاح‌های هسته‌ای در سال آینده گفت: ما هیچ ارتباطی بین کنفرانس پیمان عدم انتشار سلاح‌های هسته‌ای و اجرای کامل برجام و مذاکرات در این زمینه نمی‌بینیم.

وی افزود: رایزنی‌های در مورد برجام و توقف اجرای برخی تعهدات ایران در چارچوب این توافق در پاسخ به اقدامات آمریکا از ماه آوریل تا ماه ژوئن در وین برگزار شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: پیش بینی در مورد تاریخ ازسرگیری این مذاکرات درست نیست.

زاخارووا گفت: ما از طرف‌های شرکت کننده در برجام دعوت به ازسرگیری مذاکرات وین می‌کنیم و چنین تمایلی را برای آغاز این مذاکرات می‌بینیم و امیدواریم این امر در آینده نزدیک تحقق یابد.

مذاکرات وین برای ازسرگیری اجرای برجام بین ایران و اعضای گروه ۱+۴ و نیز آمریکا از ماه ژوئن متوقف شده است و مسکو بار‌ها اعلام کرده که خواهان ازسرگیری این مذاکرات است.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه افزود: موضع اصولی ما این است که برای برقراری ثبات ژئوپلیتیکی در منطقه قفقاز با همه کشور‌های مسئول همکاری می‌کنیم.

زاخارووا گفت: وزرای خارجه ایران و روسیه در دیدار روز گذشته در مسکو مذاکرات منطقه قفقاز جنوبی در فرمت ۳+۳ را بررسی کردند و طرف ایرانی این مذاکرات را مثبت ارزیابی کرد.

مذاکرات در فرمت ۳+۳ شامل ارمنستان، گرجستان، جمهوری آذربایجان و ایران، روسیه و ترکیه می‌شود.

روسیه با شرکای خود در مذاکرات آستانه برای پیشبرد روند حل مسائل سوریه تلاش می‌کند.

زاخارووا در بخش دیگری از سخنان خود گفت که روسیه به همراه شرکای خود در مذاکرات در فرمت آستانه برای پیشبرد روند حل و فصل سیاسی مسائل سوریه تلاش می‌کند.

زاخارووا در بخش دیگر نشست خبری گفت: تصمیم ناتو برای اخراج دیپلمات‌های روس از مقر این پیمان برای مسکو غیرمنتظره بود.

وی خاطرنشان کرد که این اقدام ناتو بی اساس و عوام فریبانه است و مسکو به آن پاسخ می‌دهد.

ناتو روز چهارشنبه هشت تن از نمایندگان روسیه در این اتحاد نظامی را اخراج و اعلام کرد که آن‌ها مخفیانه به عنوان افسران اطلاعاتی کار می‌کردند.

یک مقام ناتو در این باره گفت: ما می‌توانیم تأیید کنیم که اعتبارنامه هشت عضو نمایندگی روسیه در ناتو که افسران اطلاعاتی اعلام نشده بودند، تعلیق شده است.

این مقام ناتو که از وی نامی آورده نشده تصریح کرد: تعداد پست‌هایی را که روسیه می‌تواند افراد را در این سازمان برای آن‌ها اعتبارنامه صادر کند به ۱۰ مورد کاهش یافته است.

زاخارووا در نشست خبری این را نیز گفت که روسیه نگران افزایش تحرکات گروه تروریستی داعش در افغانستان است.

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده + 4 =