انتخابات پارلمانی باید در موعد مقرر برگزار شود

دبیر کل حزب الله در ابتدای سخنرانی خود تاکید کرد: انتخابات پارلمانی لبنان باید در موعد مقرر برگزار گردد.

سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان شامگاه امروز دوشنبه به بررسی تحولات لبنان و منطقه پرداخت.

نصرالله با بیان اینکه حزب الله در پی برگزاری انتخابات در زمان مشخص خود است، گفت: هیچ نشانه‌ای وجود ندارد از اینکه که هیچ یک از طرف‌های لبنانی خواستار تعویق انتخابات پارلمانی باشند.

او در آغاز سخنرانی خود به مسئله انتخابات پرداخت و گفت: ما خواستار برگزاری انتخابات در زمان معین هستیم. ما پس از بحث با گروه‌های سیاسی به این نتیجه رسیدیم که هیچ گروهی خواستار تمدید فعالیت پارلمان کنونی نیست.

دبیر کل حزب الله تصریح کرد: ما برای اصلاح قانون اساسی به منظور تغییر سن رأی و کاهش آن به ۱۸ سال، تلاش کردیم، ولی متأسفانه بسیاری از فراکسیون‌ها مخالف تغییر این سن هستند به جز حزب الله و جنبش امل.

باید به پیشنهاد ایران درباره برق لبنان پاسخ داد
نصرالله در ادامه به مسئله قطعی برق در لبنان پرداخت و گفت: در آستانه تاریکی فراگیر به معنای ورود به یک فاجعه برای همه مردم لبنان هستیم. از دولت می‌خواهیم که برق، در اولویت آن باشد تا راهکاری پیدا شود، نه اینکه فقط راهکار‌های گذرا مشخص شود.

او با بیان اینکه از شرق و غرب پیشنهاد‌های متنوعی برای حل مشکل برق لبنان وجود دارد، تصریح کرد: با این تکلیف این موضوع مشخص شود. اگر آمریکا مانع حل مشکل برق لبنان است، باید این مسئله علنی شود تا اقدامات مقتضی صورت گیرد. باید به پیشنهاد وزیر خارجه ایران برای حل مشکل برق لبنان، پاسخ داد.

دبیر کل حزب الله ادامه داد: تصور کنید که یک مسئول لبنانی از مسئول ایرانی بخواهد که وی از آمریکا بخواهد تا به لبنان کمک کند. این دیگر چه مسئولیت‌پذیری است؟! باید مشکل برق به صورت بنیادین حل شود. آمریکا از نظر ما دشمن است و دشمن نیز هر کاری انجام می‌دهد. ولی کسانی که می‌گویند آمریکا همپیمانشان است، از این کشور معافیت بگیرند.

وی گفت: این حق مردم لبنان است که مشکل برق در اولویت دولت لبنان باشد و باید در چهارشنبه بعد مورد بررسی قرار بگیرد و راهکاری واقعی برای آن ایجاد شود.

یک بازی سیاسی درباره بنزین، گازوئیل و مواد غذایی در حال طراحی است
دبیرکل حزب الله اشاره کرد: من این احساس را دارم که یک بازی سیاسی در حال طراحی است که شامل بنزین، گازوئیل و مواد غذایی باشد. دولت می داند که به جایی خواهد رسید که باید تمام یارانه های خود را از این فرآورده ها بردارد.

اما نتیجه این اقدام چه بود؟ مردم در صف‌های طولانی بنزین و گازوئیل ایستادند و با یکدیگر درگیر شدند. مردم به جایی رسیدند که حاضر شدند قیمت بنزین و سوخت بالا برود اما این فرآورده ها تأمین شود. حالا باید دید که در موضوع برق نیز چنین سیاستی مطرح است.

نصرالله در ادامه افزود: هروقت در مورد خصوصی سازی برخی نیروگاه‌های برقی در دولت صحبت می شود همیشه این ادعاها مطرح می شود. معلوم نیست که خصوصی سازی نیروگاه های برق بر اساس منافع چه کسی است اما به نظر می رسد یک بازی سیاسی دنبال می شود تا دولت را ناتوان نشان دهد تا نتیجه آن این باشد که مردم به خصوصی‌سازی نیروگاه‌های برق تن بدهند.

سید حسن نصرالله در ادامه تصریح کرد: ما تمام تلاشمان را با دوستان و متحدان خود در این رابطه انجام می‌دهیم. امروز جمهوری اسلامی چه کاری می تواند بیش از این برای لبنان انجام دهد.

حتی سوریه نیز پذیرفت که گاز از مصر و اردن وارد این کشور شود. دوستان ما در حل این بحران به ما کمک می کنند. اما دوستان شما چه کار کردند؟ از طرف آنها هیچ اقدامی را شاهد نیستیم آنها نیز باید به ملت لبنان کمک کنند.

اگر آنها بخواهند به بهانه وجود حزب الله این کمک ها را قطع کنند، می‌توانند به مناطقی که حزب الله در آنها حضور ندارد کمک کنند. چرا این کار را نمی کنند؟

به دنبال رقابت در بازار نفت یا دریافت سود نیستیم
سومین موضوع مورد توجه سید حسن نصرالله در این سخنرانی سوخت‌های وارد شده از ایران بود.

وی تاکید کرد: ما در این زمینه در مرحله اول قرار داریم و چند نفتکش ایرانی رسیده و ما در حال انتقال محموله های آن به لبنان هستیم. ما در مرحله اول اعلام کردیم که مجموعه‌ای از موسسه ها هستند که باید به صورت رایگان سوخت آنها تامین شود. برخی از موسسات نیز باید با فروش گازوئیل، سوخت خریداری کنند. ما به دنبال رقابت در بازار نفت یا دریافت سود نیستیم. ما فعلا با همین رویکرد پیش خواهیم رفت و گازوئیل مجانی به مدت یک ماه به برخی موسسات می‌دهیم و بقیه باید سوخت خود را خریداری کنند. ‎

نصرالله گفت: این مدت در حال حاضر تمام شده و ما یک ماه دیگر نیز این هدیه را به برخی موسسات تمدید می کنیم. موسسات سالمندان، نگهداری ایتام، توربین های آب، آتش نشانی ها و صلیب سرخ و هلال احمر لبنان از سوخت مجانی حزب‌الله برخوردار خواهند بود و یک ماه دیگر نیز این سوخت را دریافت خواهند کرد.

وی ادامه داد: از ماه آینده موضوع تامین گرمایش خوانواده ها مطرح می شود. ما همچنان در حال بررسی این موضوع هستیم که معیار ما در مشخص کردن این آمار چگونه خواهد بود.

اولویت ما واردات گازوئیل از ایران است
برخی از مردم که خیلی به ما نزدیک هستند از ما خواهش می کنند که به آنها کمک کنیم اما ما اصرار داریم که طبق تقسیم بندی و معیارهایی که قرار داده ایم پیش برویم. امروز یکی از موضوعات بسیار مهمی که باید بررسی شود بحث گرمایش خانواده ها است.

در خیلی از مناطق که سرما شدید خواهد بود باید معیار متفاوتی در نظر گرفته شود. تا قبل از ماه بعدی تلاش خواهیم کرد به صورت مفصل در این رابطه صحبت کنیم و حتماً بررسی ها در این زمینه کامل خواهد شد.

دبیر کل حزب الله افزود: با توجه به درخواست زیادی که مردم در مناطق مختلف لبنان از ما برای تامین سوخت داشتند و همچنین آغاز فصل سرما که با افزایش درخواست مردم مواجه خواهد شده، ما اولویت خود را در دریافت فرآورده های نفتی از ایران با محوریت گازوئیل دنبال می کنیم و فعلا بنزین دریافت نمی کنیم و گازوئیل از ایران وارد خواهیم کرد.

دبیر کل حزب الله ادامه داد: البته برخی صحبت‌ها مطرح شده که چرا دولت لبنان به صورت مستقیم گازوئیل و بنزین از ایران خریداری نمی‌کند. ما از این موضوع استقبال می‌کنیم و تضمین می‌کنیم که ایران تسهیلات خاصی را برای دولت لبنان در نظر خواهد گرفت و اگر این اتفاق بیفتد ما به صورت کامل خود را کنار خواهیم کشید. ما از دولت می‌خواهیم که در این زمینه پیش قدم شود و استثنائاتی را برای خود نسبت به تحریم‌های ایران دریافت کند.
از انجام کامل تحقیقات انفجار بندر بیروت حمایت می کنیم
وی در ادامه اظهارات خود به تحقیقات انفجار بندر بیروت اشاره و تاکید کرد: ما از انجام کامل تحقیقات در این رابطه حمایت کردیم و گفتیم که حتی اگر خانواده‌های شهدا نیز تحقیقات را پیگیری نکنند ما این موضوع را دنبال خواهیم کرد. این موضوع تنها به علت وجود شهدا و جانبازان نیست، بلکه این موضوع یک بحث انسان دوستانه است و ما به دنبال تحقق عدالت و واقعیت هستیم. حزب الله می‌خواهد واقعیت در این رابطه کاملاً روشن شود و باید عدالت در این زمینه برقرار شود.

نصرالله افزود: قاضی سابق که پرونده را در دست داشت کاملا مشخص بود که به صورت سیاسی با این قضیه تعامل می‌کند و در نهایت هم کنار گذاشته شد، اما قاضی که الان پرونده را در دست دارد به جای اینکه از اشتباهات قاضی سابق درس بگیرد در همان مسیر حرکت کرده و حتی بدتر از وی عمل کرده است. ‎

وی تصریح کرد: عملکرد قاضی کنونی تحقیقات یک عملکرد کاملاً سیاسی است و هیچ ارتباطی با واقعیت و حقیقت ندارد. من این موضوع را به صورت مشخص به تمامی خانواده‌های شهدا می‌گویم که بدانند با این قاضی نمی‌توانند هرگز به ابعاد حقیقت و عدالت در این انفجار دست پیدا کنند. این قاضی تنها رفتار‌های سیاسی خود را دنبال می‌کند و می‌خواهد خون شهدا را با این رفتار‌ها هدر دهد. من این موضوع را قبلا هم مطرح کردم، اما الان به شرایطی رسیده ایم که دیگر قابل تحمل نیست.

سیدحسن نصرالله تاکید کرد: اگر می‌خواهید ما را متهم کنید که در کار قاضی دخالت می‌کنیم، پاسخ این است که کار قاضی رفتاری کاملاً سیاسی است و ارتباطی با قضاوت عادلانه ندارد. میشل عون، رئیس جمهوری کشور کاملاً واضح اعلام کرد که آمادگی این را دارد که قاضی پرونده صحبت‌های او را در این زمینه بشنود، اما قاضی پرونده به این موضوع اهمیتی نداد.

 

قاضی حتی اظهارات رئیس جمهور وقت لبنان در پرونده ذخیره نیترات آمونیوم در بندر بیروت را نیز گوش نکرده است. از آن زمان چند نخست وزیر در لبنان سر کار آمده اند، شما تنها به حسان دیاب توجه کردید که ضعیف‌ترین مهره بود و حکم جلب او را صادر کردید، چرا سراغی از نخست وزیران سابق نگرفتید؟ شاید این ادعا مطرح شود که در زمان حسان دیاب این اتفاق افتاده است. من نمی‌خواهم از کسی حمایت کنم بلکه خواهشم این است که از همه در این رابطه پرس و جو شود.

دبیر کل حزب الله ادامه داد: از سال ۲۰۱۳ تاکنون شما باید از تمامی وزرا و نمایندگان مجلس و نخست وزیران پرس و جو می‌کردید، اما چرا تنها به سراغ وزار و نمایندگان ما رفتید؟ چرا از وزرای دفاع و مسئولان نظامی در این رابطه هیچ سوالی نپرسیدید؟ شما سراغ افراد مشخص در پست‌های مشخص می‌روید. شما به دنبال نخست‌وزیر مشخص می‌روید و مشخص است که رفتار شما کاملاً سیاسی است. ما همواره بر این نکته تاکید داریم که سیاست را وارد مسائل قضایی نکنید، اما این اتفاق انجام نشده است.

وی گفت: از قاضی تحقیقات انفجار بیروت خواسته شد تا به خانواده‌های شهدا در زمینه تحقیقات صورت گرفته گزارش دهد و واقعیت‌ها را برای آن‌ها روشن کند. اما این قاضی این کار را انجام نداده بلکه تنها به دنبال منافع و رفتار‌های سیاسی خود است. خانواده‌های شهدا نیز باید از قاضی این پرونده موضوع را پیگیری کنند؛ چرا که قاضی نمی‌خواهد واقعیت‌ها را در این زمینه بگوید، چون این موضوع به نفع خط سیاسی مورد حمایت او نیست. مقصران این پرونده باید مجازات شوند. این یک اتفاق کوچک و یک جرم جزئی نیست لذا باید در این زمینه دقت شود.

دبیر کل حزب الله اظهار داشت: مسئولیت قاضی در این زمینه از مسئولیت وزرا و نخست وزیر بالاتر است. تمام قضاتی که اجازه ورود این کشتی‌های حامل نیترات آمونیوم را به لبنان را داده‌اند باید مسئولیت خود را بپذیرند. ممکن است کوتاهی نخست وزیر یا فلان مسئول در این زمینه مطرح باشد، اما قضاتی که اجازه این موضوع را دادند نیز باید مسئولیت خود را بپذیرند. قاضی تحقیقات اگر این قضات را محاکمه نکند، روشن است که رفتار و عملکرد سیاسی دارد.

سید حسن نصرالله تاکید کرد: اگر گروهی از مردم و مسئولان تصور کنند که این قاضی به آن‌ها ظلم می‌کند به کدام مرجع قانونی می‌توانند بروند و شکایت خود را مطرح کنند؟ ممکن است شکایت‌هایی در این زمینه مطرح شده باشد، اما این شکایت‌ها به صورت خیلی سریع و عجیب رد شده است. در این زمینه شکایت‌ها را باید از کدام مرجع دنبال کرد؟

دبیر کل حزب الله ادامه داد: ما به دنبال توقف تحقیقات نیستیم بلکه می‌خواهیم یک قاضی منصف و عادل این پرونده را در دست بگیرد. ما نسبت به این ابهامات پاسخی می‌خواهیم مبنی بر اینکه مرجع مسئول در شکایت از قاضی این پرونده کجاست؟ این یک پرونده ملی است. ما از شورای عالی دادگستری می‌خواهیم که در این زمینه وارد عمل شود و اگر نمی‌خواهد در این زمینه انجام وظیفه کند، دولت وارد عمل شود.

آمریکا مسئول اصلی انفجار قندوز است
او در پایان اظهارات خود به انفجار شهر قندوز در افغانستان اشاره و تاکید کرد که در این انفجار ده‌ها نفر شهید و زخمی شدند. دل انسان از دیدن این صحنه‌ها آزرده می‌شود. ما از دور با خانواده‌های مظلوم افغانستان همدردی خود را اعلام می‌کنیم، اما مهمتر از آن این است که مسئولان این انفجار باید مجازات شوند.

 

داعش رسما مسئولیت این انفجار را برعهده گرفته است. داعش یک جنبش کاملاً وهابی است. ما باید این جنبش را جنبش وهابیت داعش بنامیم، چون تفکر آن‌ها وهابیت است و رفتار‌های آن‌ها تنها بر اساس تکفیر کردن و اختلاف نظر نیست، بلکه خون مردم دیگر را حلال کرده است.

سید حسن نصرالله اظهار داشت: آمریکا مسئول اصلی این انفجار است. من قبلاً و پیش از خروج آمریکا از افغانستان هم به این نکته اشاره کرده‌ام که ما آمار و اطلاعاتی داریم که آمریکا داعش را از شرق فرات و عراق به افغانستان منتقل می‌کند. در آن زمان خیلی‌ها سوال می‌کردند که چرا باید آمریکا چنین کاری انجام دهد.

 

در آن زمان هم داعش هیچ اقدام ضد آمریکایی در افغانستان انجام نداد، اما امروز مشخص شد که آن‌ها چه انگیزه‌ای داشتند. اگر می‌گویید من دشمن آمریکا هستم و چنین ادعایی را مطرح می‌کنم، پس وزیر خارجه ترکیه چه می‌گوید؟ او نیز اذعان کرد که آمریکا داعش را از شرق فرات به افغانستان منتقل کرده است. ‎

وی افزود: آمریکا در عین حال پیش از این در دوحه با طالبان مذاکره می‌کرد، اما یک دوره خروج خود از این کشور برنامه‌ریزی می‌کرد نقشه آن‌ها بروز جنگ داخلی در افغانستان است. آن‌ها عملیات‌های تروریستی زیادی را علیه غیر شیعیان نیز انجام داده‌اند. اما هدف از انفجار اخیر ضد شیعیان این است که کشور را به سمت جنگ داخلی پیش ببرند. آمریکا در زمینه این اقدامات مسئول است و دولت آمریکا و سازمان سیا و تمام کسانی که در حمایت از داعش دست دارند دربرابر تمام خون‌هایی که بر روی زمین ریخت مسئول هستند.

نصرالله گفت: نکته دیگری که به آن اشاره می‌کنم، حادثه‌ای بود که مدتی پیش در فلسطین اتفاق افتاد و شهید نزار بنات در فلسطین دستگیر و شهید شد. شاید تعجب آور باشد که چرا من الان این موضوع را مطرح می‌کنم. من ترجیح دادم که کمی صبر کنم، چون این موضوع کاملا داخلی است.

 

اما امروز می‌خواهم چند دقیقه به این موضوع اشاره کنم که حق این شهید ادا شود. من از کسانی هستم که کلیپ‌هایی از این شهید را به یاد می‌آوردند و در جریان اظهارات و صحبت‌های او قرار گرفته بودم و خیلی به اندیشه‌ها و تفکر او در برابر مقاومت و رژیم اشغالگر صهیونیستی علاقه‌مند بودم. از شجاعت او خیلی تعجب می‌کردم، البته فکر نمیکردم که کسی از میان فلسطینی‌ها او را بکشد و تصور می‌کردم که اسرائیلی‌ها این کار را انجام دهند.

دبیر کل حزب الله تصریح کرد: من وظیفه خود دانستم که این صحبت‌ها را در مورد این شهید انجام دهم. من همدردی خودم را با خانواده این شهید اعلام می‌کنم. ما در سوگواری شما شریک هستیم و دولت فلسطین باید عدالت را در زمینه شهادت این شهید فلسطینی محقق کند و همه کسانی که در این جریان دست داشتند محاکمه شوند و این خون نباید هدر برود.

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 4 =