کارآگاه برتر کشور معرفی شد

سرهنگ محمد نادربیگی رئیس پلیس آگاهی البرز در هفته ناجا امسال به عنوان «کاراگاه» برتر کشور معرفی و قدردانی شد.

به نقل از ایرنا رئیس پلیس آگاهی البرز به مناسبت هفته ناجا اظهار داشت: که چهار کارآگاه در سطح کشور حایز رتبه برتر شدند که استان البرز نیز یکی از رتبه‌های برتر معرفی شد.

سرهنگ محمد نادربیگی ضمن ارائه عملکرد و برنامه‌های پلیس آگاهی در مدت زمان یکسال گذشته (از هفته ناجا ۱۳۹۹ تا کنون) گفت: یکی از برنامه‌های مهم پلیس آگاهی پیگیری طرح صدور شناسنامه امنیتی ساختمان است که کار مطالعاتی آن در حال انجام است.

وی اضافه کرد: با اجرای این طرح علاوه بر صدور مجوز و پروانه ساخت از سوی ارگان‌های ذیربط برای بنای یک ساختمان، نظر پلیس نیز الزامی خواهد شد.

نادربیگی خاطر نشان کرد: برای پیشگیری از هرگونه جرائم و سرقت باید الزاماتی توسط مالکین حین ساخت ساختمان ایجاد شود که درصورت تصویب این طرح اجرایی می‌شود.

کشف ۱۲۰ باند سرقت منازل

وی یادآور شد که امنیت ساختمان‌ها برای پیشگیری از سرقت یکی از شاخصه‌های مهم برای پلیس است که طی یک سال گذشته نیز ۱۲۰ باند سرقت حرفه‌ای منزل کشف شد.

سامانه نما محلی برای شناسایی اموال مسروقه

رئیس پلیس آگاهی البرز در بخش دیگری از سخنان خود گفت: مالباختگان برای شناسایی اموال کشف شده خود از مراجعه حضوری به پلیس آگاهی خودداری و به سامانه اینترنتی نما مراجعه کنند.

وی اظهار داشت: اکنون مشخصات بیش از یک هزار و ۸۰۰ قلم کالای مسروقه این استان در سامانه نما پلیس آگاهی برای اطلاع مالباختگان به نمایش گذاشته شده است.

«سامانه نما نرم افزاری برای ثبت مشخصات و شماره سریال کالای مسروقه که به وسیله آن مالباختگان می‌توانند به صورت مجازی کالا‌های کشف شده را رصد کنند.»

وی اضافه کرد: همچنین ۱۱۴ درخواست جدید مالباختگان به پلیس آگاهی استان البرز ارجاع شده و اموال ۴۶ مالباخته شناسایی شده است.

نادربیگی افزود: مالباختگان تا پیش از راه اندازی سامانه نما برای شناسایی اموال مسروقه خود به پلیس آگاهی مراجعه می‌کردند که فعالیت این سامانه علاوه بر عدم مراجعه به مقر پلیس، دسترسی سریع به اطلاعات اموال کشف شده را آسان کرده است.

اجرای ۷۰ طرح ضربتی مقابله با سرقت در البرز

نادبیگی گفت: طی یک سال گذشته تاکنون بیش از ۷۰ طرح عملیاتی برای مقابله با سرقت اغلب برای صنوف مرتبط با سرقت اجرایی شد و واحد‌های صنفی متخلف و مظنون شناسایی شدند.

وی افزود: طرح‌های بازدید از انبار‌ها و خودرو‌های جمع اوری ضایعات، واحد‌های فروش و تعمیرات گوشی تلفن همراه، تعمیرات خودرو و … اجرا شد.

وی گفت: این واحد‌های صنفی ملزم شدند که هرگونه اطلاعات خرید و فروش اقلام، نام و کدملی خریدار و فروشنده را در دفترچه‌هایی که بین آن‌ها توزیع شده ثبت کنند درغیر این صورت تخلف و مظنون شناخته می‌شوند.

افزایش ۲.۵ درصدی کشفیات سرقت در البرز

وی دربخش دیگری از سخنان خود گفت: طی یک سال گذشته مجموع کل جرائم بیش از یک درصد افزایش داشته که نسبت به میانگین کشوری رتبه قابل قبولی داریم و کشفیات جرایم دراین استان ۲.۵ درصد افزایش یافته است.

نادربیگی بیان داشت: بیشترین فراوانی جرائم دراستان البرز، سرقت‌های خرد، سرقت منزل، سرقت به عنف و سرقت گوشی تلفن همراه است.

وی افزود: زمان وقوع سرقت تغییر کرده و بیشتر بین ساعت پنج بعدازظهر تا ۹ شب رخ می‌دهد که سارقان با سو استفاده از شلوغی مکان‌ها اقدام به سرقت کرده که می‌طلبد شهروندان نسبت به ایمن کردن محل سکونت خود با جدیت اقدام کنند.

وی تاکید کرد که بخش اعظمی از وقوع سرقت‌ها به دلیل سهل انکاری ساکنان منازل است که از هیچ گونه دستگاه‌های هشداری و پیشگیری استفاده نمی‌کنند که باید دوربین، دزدگیر و حفاظ‌های ایمن در ورودی‌های منازل خود نصب کنند.

تشدید کنترل سارقان سابقه دار در البرز

رئیس پلیس آگاهی البرز همچنین از طرح تشدید کنترل سارقان سابقه دار در مناطق مختلف این استان خبر داد.

نادربیگی خاطرنشان کرد: اکنون ۱۴۰ سارق سابقه دار تحت کنترل پلیس بوده و به طور مداوم به پلیس فراخوانده می‌شوند.

سارقانی که مدت حبس آن‌ها به پایان رسیده و یا به مرخصی می‌روند به صورت ویژه کنترل می‌شوند.

وی اظهار داشت: بر اساس برنامه پیشگیری از جرم، اقدامات موثری در پلیس البرز انجام شده که در این زمینه بر مجرمان حرفه‌ای با هدف کنترل آن‌ها تمرکز شده است.

دستگیری ۶ باند کلاهبرداری هرمی

نادربیگی همچنین از دستگیری ۶ باند بزرگ شرکت‌های هرمی در سال جاری در استان البرز خبرداد.

وی افزود: این باند‌ها در قالب تیم‌های ۱۲ تا ۱۹ نفره شرکت کرده و لقدام به کلاهبرداری کردند.

رئیس پلیس آگاهی استان البرز خاطرنشان کرد که مردم قبل از اینکه گرفتار این کلاهبرداران شوند تحقیقات لازم از نحوه فعالیت و هدف آن‌ها داشته باشند.

نادربیگی از مردم خواست در صورت مشاهده هرگونه جرم مراتب را سریعا به پلیس ۱۱۰ اطلاع دهند.

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 18 =