تقویت مناسبات سوریه و چین

رئیس جمهور سوریه در گفتگوی تلفنی با همتای چینی خود روابط با این کشور را محوری و مهم توصیف و بر راه‌های گسترش همکاری میان دو کشور تاکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

به نقل از خبرگزاری «سانا»، بشار اسد در گفتگوی تلفنی با شی جین پینگ رئیس جمهور چین روابط نزدیک دو کشور دوست و راه‌های گسترش دورنمای همکاری میان دو کشور را بررسی کرد.
در این گفتگوی تلفنی بر اهتمام فراوان سوریه و چین به گسترش این روابط تاکید شد و بشار اسد روابط با چین را به منظور حمایت از استقامت ملت سوریه در برابر تروریسمی که جهان از آن حمایت می‌کند و محاصره‌ای که جنبه‌های مختلف زندگی آن را تحت تاثیر جدی قرار داده است، محوری و مهم دانست.

بشار اسد همچنین بر تمایل سوریه به گسترش روابط نهاد‌های دولتی دو کشور به ویژه با توجه به بهبود اوضاع امنیتی در اکثر مناطق و نیز پیوستن به ابتکار عمل کمربند و جاده (ابریشم) که مسیر اقتصاد و توسعه و شیوه جدید تعامل کشور‌ها با یکدیگر به منظور گره زدن سرنوشت مشترک ملت‌ها و بشریت است، تاکید کرد.
بشار اسد قدردانی ملت سوریه را از حمایت سیاسی چین از آنان در محافل بین المللی اعلام و تصریح کرد این حمایت بر پایبندی چین به قوانین بین المللی، صلح جهانی و تلاش‌ها برای حفظ تمامیت ارضی سوریه و متوقف کردن جنگ تروریستی علیه آن مهر تایید می‌زند.
بشار اسد همچنین از رئیس جمهور چین به علت کمک‌های بشردوستانه قابل توجه به ملت سوریه به منظور کاستن از درد و رنج آنان در سایه تروریسم و محاصره قدردانی و بار دیگر تاکید کرد سوریه بر آزادسازی کامل اراضی خود از یوغ تروریست‌ها و ارتش‌های اشغالگر بیگانه مصمم است و در عین حال روند پیشبرد گفتگو میان طرف‌های سیاسی را بدون مداخله خارجی دنبال می‌کند تا ثبات به طور کامل برقرار شود.
بشار اسد پنجاهمین سالگرد موفقیت چین در پس گرفتن کرسی خود در سازمان ملل را که یک پیروزی برای ملت چین و بازگوکننده اهمیت نقش سازنده چین در عرصه بین المللی و کمک به برقراری صلح و توسعه در سطح جهان است، به همتای چینی خود تبریک گفت و بر حمایت سوریه از چین در برابر حملات غرب به منظور برهم زدن ثبات جنوب شرق آسیا و دریای چین جنوبی تاکید کرد، زیرا جهان هم اکنون نیازمند صلح و توسعه است نه تنش و تهدیدآفرینی.
از سوی دیگر رئیس جمهور چین تصریح کرد دوستی چین و سوریه در اعماق تاریخ ریشه دارد و سوریه جزو نخستین کشور‌های عربی است که با چین روابط دیپلماتیک برقرار کرد. همچنین جزو کشور‌هایی است که پیش نویس قطعنامه بازگرداندن کرسی چین را در سازمان ملل ارائه کرد. در طول ۶۵ سالی که از برقراری روابط دیپلماتیک میان دو کشور می‌گذرد، روابط دوجانبه تحت تاثیر تحولات جهانی قرار نگرفته و با گذر زمان دوستی دو کشور محکم‌تر شده است. همچنین هر دو کشور به اصل دخالت نکردن در مسائل داخلی پایبند هستند، با سلطه جویی و سیاست مبتنی بر زور مخالفند و مراقب منافع مشترک هستند.
رئیس جمهور چین همچنین تاکید کرد چین برای تلاش به منظور تقویت همکاری دوستانه میان دو کشور و کسب دستاورد‌های مشترک بیشتر آماده است و از تلاش‌های سوریه برای بازسازی و توسعه قاطعانه حمایت و از مشارکت سوریه در ابتکارعمل کمربند و جاده استقبال می‌کند.
رئیس جمهور چین تصریح کرد چین از مبارزه ملت سوریه در دفاع از استقلال کشور، حاکمیت و تمامیت ارضی آن حمایت می‌کند. چین اقدام قدرت‌های خارجی را در دخالت در امور داخلی سوریه قاطعانه رد و درخواست لغو فوری تحریم‌های یکجانبه و محاصره اقتصادی تحمیل شده به سوریه را مطرح می‌کند. ملت سوریه از آغاز جنگ تروریستی علیه این کشور وارد مبارزه‌ای تزلزل ناپذیر با سلطه طلبی شد و در نبرد با تروریسم پیروز و بازسازی این کشور آغاز شد. وی اطمینان خاطر داد ملت سوریه از همه تهدید‌ها و چالش‌ها عبور و پیروزی‌های جدید ثبت خواهد کرد.
رئیس جمهور چین اهتمام این کشور را به تقویت همکاری با سوریه در زمینه‌های امنیتی و مبارزه با تروریسم و شیوع ویروس کرونا اعلام و تصریح کرد چین در آینده محموله جدیدی از واکسن و تجهیزات پزشکی به سوریه خواهد داد تا به آن در مهار این پاندمی کمک کند.
رئیس جمهور چین از سوریه به علت حمایت بی وقفه از چین در همه مسائل و فشار‌های پیش روی آن قدردانی کرد.

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 3 =