ثبت دو رویداد ایرانی در یونسکو

سالروز تولد شیخ خراقانی و دیدار شمس و مولانا در فهرست بزرگداشت‌های یونسکو در سال ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ ثبت شد.

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو گفت: بزرگداشت شیخ خراقانی و دیدار شمس و مولانا به فهرست بزرگداشت‌های یونسکو افزوده شد.
حجت الله ایوبی با اشاره به برگزاری جلسه روز پنجشنبه یونسکو افزود: برای من باعث خوشحالی و افتخار است که پرونده‌ای که از مدت‌ها قبل به مناسبت هزار و پنجاهمین سالگرد تولد شیخ حسن خراقانی و هشتصدمین سالگرد دیدار شمس تبریزی و مولانا آماده شده بود تا برای سال ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ در فهرست بزرگداشت‌های یونسکو قرار بگیرند به ثمر نشست.
وی ادامه داد: این اتفاق بزرگ مسیر خود را به خوبی طی کرد و در جلسه روز پنجشنبه در پاریس این پرونده جمهوری اسلامی ایران در جلسه مطرح و بدون هیچ مخالفتی به تصویب رسید.
برای ما باعث خوشبختی است که که هزار و پنجاهمین سالگرد تولد شیخ حسن خراقانی شخصیت بی مانند ادبیات و فرهنگ و عرفان ایرانی اسلامی و از سویی دیدار شمس تبریزی و مولانا در فهرست بزرگداشت‌های یونسکو قرار گرفت.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران تاکید کرد: این کار هوشمندانه‌ای بود که ما به جای ولادت و درگذشت، یک رویداد تاریخی (دیدار شمس و مولانا) که در حقیقت تولد اصلی مولانای امروز ما است مطرح شود. ما از شمس و مولانا نیز سخن گفتیم، از مرید و مراد.
ایوبی ادامه داد: این دو اتفاق را به همه مردم ایران و شاهرود و به ویژه به مردم تبریز به عنوان زادگاه و شهر خوی به عنوان محل بارگاه شمس تبریزی تبریک می‌گویم.
وی توضیح داد: دو سال می‌توانیم در کشور‌های مختلف به نام این دو شخصیت سخن بگوییم و دنیا به این دو شخصیت بشری توجهی ویژه دارند تا بدانند این دو شخصیت چه ویژگی داشتند که مورد توجه جهان قرار گرفتند.
وی گفت: این موفقیت بزرگ را تبریک می‌گویم از همه همکاران که برای مطرح شدن این پرونده‌ها و پشت سرگذاشتن موانع و در نهایت تصویب آن، تشکر می‌کنم.

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 − 6 =