عربستان سعودی از ادامه گفتگو ها با ایران گفت

وزیر امور خارجه عربستان روند مذاکرات مثبت با ایران گفت و افزود: پنجمین دوره مذاکرات با ایران ادامه خواهد یافت و به زودی آغاز می شود.

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 “فیصل بن فرحان” وزیر امور خارجه عربستان در گفتگو با شبکه فرانس ۲۴ گفت که چهار دوره قبلی گفتگو‌ها با ایران بیشتر جنبه مقدماتی داشته، اما هر دو طرف نسبت به ادامه گفتگو‌ها متعهد هستند.

بن فرحان افزود: هنوز به نتیجه ملموسی دست نیافته ایم، اما برای ادامه گفتگو‌ها آمادگی وجود دارد.
وی در خصوص توافق برجام و فعالیت‌های هسته‌ای ایران، بدون اشاره به زرادخانه‌های مملو از کلاهک‌های اتمی رژیم صهیونیستی به عنوان بزرگترین تهدید برای امنیت خاورمیانه، گفت:ایران فعالیت‌های هسته‌ای خود را تسریع کرده است که این موضوع نمی‌تواند صلح امیز بودن برنامه هسته‌ای این کشور را توجیه کند، زیرا سطح غنی سازی اورانیم که ایران انجام می‌دهد، خیلی بیشتر از حدی است که برای برنامه هسته‌ای صلح امیز لازم است.

رئیس دستگاه دیپلماسی عربستان سعودی با بیان اینکه ریاض معتقد است نقص‌هایی در توافق اولیه برجام وجود دارد، گفت: امیدواریم که مذاکرات پیش رو در وین بطور مثبت پیش برود.

وی مدعی شد: امیدواریم ایران به توافقی با طرف‌های مقابل دست یابد که این اطمنیان هم به ما و همسایگان ایران داده شود که برنامه هسته‌ای ایران صرفا برای اهداف صلح امیز است.
فیصل بن فرحان همچنین ادعا کرد: عدم دسترسی یا دسترسی محدود آژانس بین المللی انرژی اتمی به تاسیسات و فعالیت‌های هسته‌ای ایران خیلی نگران کننده است، چون این محدودیت‌ها می‌تواند باعث عدم شفافیت فعالیت‌های هسته‌ای ایران شود.

وزیر امور خارجه عربستان در ارتباط با مناقشه دیپلماتیک اخیر کشورش با لبنان، ضمن مطرح کردن ادعا‌هایی علیه حزب الله لبنان، مدعی شد: هیچ بحرانی بین عربستان و لبنان وجود ندارد، بلکه بحران در داخل لبنان وجود دارد.
وی گفت: شرایط سیاسی و اقتصادی حاکم بر لبنان، دلیلی است که ما لزومی به حضور سفیرمان در بیروت در زمان حاضر نمی‌بینیم.
وزیر امور خارجه عربستان همچنین مدعی شد که گزارش‌های منتشر شده مبنی بر عقب نشینی نظامیان سعودی از یمن صحت ندارد. وی افزود که اوضاع در یمن به لحاظ نظامی و دیپلماتیک به بن بست رسیده است.

 

عربستان سعودی که از ششم فروردین ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با چراغ سبز و حمایت همه جانبه آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن، فقیرترین کشور عربی، آغاز کرد به تحریک برخی کشورهای منطقه از جمله رژیم صهیونیستی دچار یک ایران هراسی کاذب شده است در حالی که ایران در دویست سال اخیر به هیچ کشوری حمله نکرده است و خود طعمه خودخواهی های استعمار غرب و شرق بوده است.

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − سه =