ناکامی‌ها نتیجه دور شدن از مبانی انقلاب و امام است

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: نظام اداری و اجرایی کشور هیچ نسبتی با مبانی باور‌های انقلاب اسلامی ندارد و این چالش بزرگی برای کشور است که باید آن را اصلاح کنیم.

  محمدباقر قالیباف شامگاه دوشنبه (۱۸ بهمن) در اولین همایش اطلاعاتی سه جانبه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، فرماندهی انتظامی و وزارت اطلاعات که به میزبانی وزارت اطلاعات برگزار شد با تبریک دهه فجر و گرامیداشت یادم امام و شهدا، در ابتدای سخنان خود نقش مهم جامعه اطلاعاتی را حفاظت و صیانت از انقلاب اسلامی مردم ایران دانست و با تأکید بر اینکه حوزه امنیتی و دفاعی نقطه قوت کشور است، گفت: در این عرصه یکی از الزامات مهم، همکاری و هم‌افزایی جامعه اطلاعاتی کشور است.

وی، مسئله نظارت را یکی از نیازمندی‌های جدی کشور در شرایط کنونی برشمرد و ضمن تأکید بر استفاده مؤثر و قانونی از ابزار‌های نظارتی، با اشاره به اختصاص یک روز از جلسات صحن علنی مجلس به اقدامات نظارتی تأکید کرد: در پی این اقدام نظارتی مجلس، ۱۸ هزار میلیارد تومان از ۳۲ هزار میلیارد تومان اعتبارات مربوط به اشتغالزایی و محرومیت‌زدایی که توسط مجلس در قانون بودجه ۱۴۰۰ پیش‌بینی شده، اما تا آذرماه هیچ تخصیصی نداشت، طی روز‌های گذشته توسط دولت به استان‌ها اختصاص پیدا کرده است.

رئیس مجلس با تأکید بر اینکه این اقدام جای تقدیر دارد و در صحن مجلس نیز از دولت محترم تشکر کردم، افزود: امیدوارم با هزینه‌کرد این اعتبارات در مسیر‌های مشخص شده قانونی شاهد تأثیرات خوب آن در اشتغال و محرومیت‌زدایی باشیم.

قالیباف در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به دهه مبارک فجر، گفت: دهه مبارک فجر نمادی از انقلاب اسلامی، ولی باور ما این است که اقداماتی که در این دهه انجام می‌دهیم نمایشی نیست، به این معنا که وقتی برای تجدید عهد و پیمان به مزار شهدا یا حرم امام می‌رویم معتقدیم که امام و شهدا یک حقیقت همیشه زنده هستند و حرکت انقلاب موجی است که هرگز آرام نخواهد گرفت و حرکتی بالنده و همیشه رو به جلو است.

وی افزود: اگر کسی بپرسد چرا می‌گویی امام یک حقیقت همیشه زنده است؟ پاسخ آن در موفقیت‌ها و ناکامی‌های ۴ دهه گذشته است، اگر به این ۴۳ سال نگاه کنیم، خواهیم دید زمانی که موفقیت به دست آمده جایی بوده که مبتنی بر اصول انقلاب و امام حرکت کردیم و آنجایی که ناکامی داشتیم زمانی بوده که از اصول و مبانی انقلاب و امام فاصله گرفته‌ایم و آیا این جز زنده بودن حقیقت امام (ره) است؟

رئیس مجلس اضافه کرد: پشیمان‌ها که روزی انقلابی بودند و برای انقلاب حرف می‌زدند و می‌نوشتند، امروز به دنبال این ادراک‌سازی هستند که انقلاب هیچ موفقیتی نداشته است یا هر آنچه ناکامی داریم را به انقلاب نسبت بدهند، در حالی مسئله دقیقا خلاف این رویکرد پشیمان‌هاست و ناکامی‌ها و عدم موفقیت‌ها اتفاقا در جایی رخ داده که ما از مبانی انقلاب و امام فاصله گرفته‌ایم.

قالیباف با بیان اینکه مبانی انقلاب و حرکت امام دو رکن اساسی داشت، تصریح کرد: اول اینکه حرکت امام مبتنی بر سنت‌های الهی بود و دوم اینکه امام خمینی (ره) به مردم متکی بود و اوج اعتماد و اتکا به سنت‌های الهی و مردم‌باوری امام در دوران دفاع مقدس بود، جایی که پیچیده‌ترین اتفاقات نظامی و امنیتی را شاهد بودیم، اما عظمت امام و انقلاب را ببینیم که این اتفاقات پیچیده را به مردم سپرد و نتایج درخشان آن را هم دیدیم.

وی با بیان اینکه در دفاع مقدس، لحظاتی را داشتیم که فاصله ما با ارتش تا دندان مسلح صدام به ۱۲ متر رسیده بود و در یک جبهه به طول ۶ کیلومتر زیر آتش و خون بودیم، افزود: زنده بودن حقیقت امام یعنی آن دوران با مدیریت الهی و مردمی امام به نفع ملت ایران سپری شد و شاهدیم که حتی رژیم صهیونیستی که روزی سودای حضور در مرز‌های ایران را داشت امروز ما ۱۵۰۰ کیلومتر دورتر از مرز‌های خود، بیخ گوش آن‌ها هستیم، آیا این جز زنده بودن حقیقت امام خمینی (ره) است؟

رئیس مجلس در همین زمینه تأکید کرد: زمانی که رهبر معظم انقلاب از مردمسالاری دینی صحبت می‌کنند نیز یعنی همین مردم‌باوری، یعنی مردم برای نظام جمهوری اسلامی موجودیت دارند و رکن اصلی هستند.

قالیباف با بیان اینکه مردم امروز دو خواسته مهم از ما مسئولان دارند، اضافه کرد: خواسته اول‌شان این است که ما با با آن‌ها صادق باشیم و خواسته دوم‌شان این است که به آن‌ها عاملیت بدهیم که امور مختلف را خودشان به پیش ببرند و می‌گویند اگر بستری برای عاملیت آن‌ها فراهم نمی‌کنیم، لااقل برای‌شان مانع‌تراشی نکنیم.

وی تصریح کرد: امروز خواسته یا ناخواسته مانع از عاملیت مردم در اداره کشور شده‌ایم در حالی که امام (ره) می‌فرمودند که هرکاری که مردم می‌خواهند خودشان انجام دهند، دولت‌ها در آن دخالت نکنند، بلکه دولت‌ها سراغ کار‌هایی بروند که مردم نمی‌توانند انجام بدهند و کار‌های روی زمین مانده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: اکنون که در دهه فجر با امام خمینی تجدید عهد می‌کنیم، باید به این دو رکن انقلاب یعنی خداباوری و مردم‌باوری اعتماد داشته باشیم و بدانیم که مسیر حل مشکلات مردم همین دو رکن است.

قالیباف در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه در ۴ دهه گذشته دشمن همیشه روی دو موضوع امنیت و منافع مردم تمرکز داشته است، گفت: اگر در برخی بخش‌های دیگر نتوانسته‌ایم نمره قبولی بگیریم، انصافا در حوزه تأمین امنیت نقطه قوت کشور است.

وی با تأکید بر اینکه البته دشمن با به خطرانداختن منافع مردم به دنبال از بین بردن رابطه امام و امت از هر طریقی است، تأکید کرد: دشمن امروز به دنبال تغییر اذهان مردم و تخریب دستاورد‌های انقلاب اسلامی است و وظیفه ما نیز همانطور که رهبر معظم انقلاب فرموده‌اند، تبیین است؛ یعنی کاری انجام دهیم که دقیقا نقطه مقابل خواست و طراحی دشمن است.

قالیباف با بیان اینکه مهمترین موضوعی که باید به آن بپردازیم و من بار‌ها درباره آن صحبت کرده‌ام، تغییر در نظام اداری و اجرایی کشور است، اظهار کرد: امروز نظام اجرایی و اداری کشور تبدیل به اسب سرکشی شده است که عنان آن در اختیار کسانی که باید در حوزه خود حکمرانی کنند، نیست.

وی با تأکید بر اینکه در عرصه حکمرانی نیاز به یک تحول و انقلاب و یک حکمرانی نو داریم، تصریح کرد: نظام اداری و اجرایی کشور هیچ نسبتی با مبانی باور‌های انقلاب اسلامی ندارد و این چالش بزرگی برای کشور است که باید آن را اصلاح کنیم.

رئیس مجلس با بیان اینکه نظام اجرایی و اداری کشور باید مبتنی بر آرمان‌های امام، یعنی خداباوری و مردم‌باوری باشد، خاطرنشان کرد: ما امروز وظیفه داریم که کارآمدی دین در جامعه را نشان دهیم تا اثر آن در زندگی مردم و رفع مشکلات دیده شود.

قالیباف با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب مکتب امام را دارای سه ویژگی معنویت، عقلانیت و عدالت می‌دانند، تصریح کرد: معنویت یعنی همان اعتماد داشتن به سنت‌های الهی، یعنی ما باید حقیقتا به سنت‌های الهی باور داشته باشیم و اگر این ویژگی حذف شود، عقلانیت تبدیل به عقلانیت لیبرالیستی و عدالت آن عدالت مارکسیستی می‌شود.

وی اضافه کرد: عقلانیت در مکتب امام، عقلانیت متصل به وحی است که برخاسته از علم و تجربه بوده و به کارشناسی اهتمام می‌ورزد و به آن بها می‌دهد.

رئیس مجلس با بیان اینکه ویژگی سوم هم که عدالت است، به معنای عام آن یعنی در اقتصاد، معیشت، جامعه و… باید ظهور و بروز داشته باشد، افزود: سنجه مدیریت خوب جامعه عدالت است؛ اگر فاصله غنی و فقیر در جامعه بیشتر شود، بدانیم که خدا با هیچ کس عقد اخوت نبسته است.

قالیباف خاطر نشان کرد: همانطور که معتقدیم، خدای جبهه‌ها خدای اقتصاد هم هست، اما باید بدانیم که اگر در اقتصاد هم براساس سنت‌های الهی رفتار کنیم، بدون قطع پیروز خواهیم بود.

رئیس مجلس با تأکید بر اینکه مردم ایران شایسته بهترین زندگی هستند، گفت: من با شناخت ظرفیت‌های کشور و جهت‌گیری‌های خیلی خوب در سیاست‌های کلان ابلاغی، اعتقاد دارم که مشکلاتی که در کشور شاهد هستیم، در یک بازه زمانی معقول به نحوی که مردم از زندگی خود رضایت داشته باشند، قابل حل است، اما تحقق آن به این شرط است که ما در تلاش و ایجاد تحول، خستگی و زمان نشناسیم.

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت + بیست =