تأکید مخبر بر جهش تولید و امنیت غذایی بر پایه فناوری‌های نوین

در جلسه‌ای با حضور معاون اول رئیس جمهور ارتقای امنیت غذایی بر پایه توسعه فعالیت‌های دانش بنیان مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور در این جلسه با تبریک ولادت با سعادت امام جواد (ع) و با تأکید بر ضرورت دانش بنیان کردن فعالیت‌ها و فرآیند‌های مختلف در دولت، گفت: خوشبختانه کشور ما در زمینه فعالیت‌های دانش بنیان و فناوری‌های نوین از پیشرفت‌ها و دستاورد‌های خوبی برخوردار است و جزو کشور‌های پیشرو در این زمینه هستیم.

وی با اشاره به توانمندی‌های گسترده جوانان تحصیلکرده کشور اظهار کرد: به فضل الهی جوانان تحصیلکرده و مستعد در اقصی نقاط کشور مشغول فعالیت در زمینه فناوری‌های نوین هستند و از نظر دانش و نیروی انسانی کمبودی نسبت به سایر کشور‌ها نداریم.

مخبر افزود: امروز ۳۰ تا ۳۵ درصد هزینه تمام شده مردم در محصولات غذایی و کشاورزی مربوط به حمل و نقل و فاصله محل تولید با محل مصرف این محصولات است که می‌توانیم با اتکا به فناوری‌های نوین و با استفاده از علوم دانش بنیان گام‌های موثری در کاهش هزینه‌های تمام شده برای مردم برداریم.

معاون اول رئیس جمهور از وزیر جهاد کشاورزی و معاون علمی و فناوری رئیس جمهور خواست طرحی جامع و قابل اجرا برای همکاری در زمینه امنیت غذایی به همراه برنامه زمان بندی و تقسیم وظایف مشخص ارائه دهند تا این برنامه هر چه زودتر عملیاتی شود و شاهد آثار آن در کاهش وابستگی، صرفه جویی ارزی و کاهش هزینه‌های سفره مردم باشیم.

مخبر با اشاره به ضرورت تدوین برنامه مشترک وزارت جهاد کشاورزی با معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور در حوزه امنیت غذایی دانش بنیان اظهار امیدواری کرد برنامه همکاری این دو دستگاه اجرایی هر چه سریعتر نهایی و به الگویی برای دانش بنیان شدن سایر بخش‌ها تبدیل شود.

در این جلسه که معاون علمی رئیس جمهور و وزیر جهاد کشاورزی حضور داشتند، ستاری گزارشی از پیشنهادات این معاونت به منظور جهش تولید و امنیت غذایی با استفاده از فناوری‌های نوین ارائه کرد و به تشریح جزییات این پیشنهادات و نتایج آن پرداخت.

جهش تولید غذایی با استفاده از فناوری‌های نوین، تکمیل زنجیره ارزش محصولات دانش بنیان، مدیریت فناوری‌های اجرایی، توسعه گلخانه‌های هوشمند، به روز کردن ماشین آلات کشاورزی، توسعه گیاهان متناسب با اقلیم، تولید خوراک‌های جایگزین برای دام و طیور، ایجاد مزارع نوآوری اصلاح نژاد دام و نباتات و توسعه پرورش دریایی آبزیان از جمله محور‌های پیشنهادات معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور بود که در این جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقرر شد این پیشنهادات در قالب طرحی مشترک و جامع به همراه برنامه زمان بندی برای اجرا، پس از تدوین و تصویب در جلسه هیئت دولت ارائه شود.

وزیر جهاد کشاورزی در این جلسه بر ضرورت دانش بنیان کردن فعالیت‌های کشاورزی تأکید کرد و از آمادگی این وزارتخانه برای تسهیل مسیر و پشتیبانی از عملیاتی کردن پیشنهادات مصوب خبر داد.

در زمینه توسعه کاربردی فناوری‌های نوین و فعالیت‌های دانش‌بنیان در تمامی دستگاه‌های اجرایی کشور، جلساتی در معاونت اول ریاست جمهوری تشکیل شده با حضور معاون علمی ریاست جمهوری و سایر دستگاه‌های اجرایی زمینه‌های کاربردی کردن دانش نوین و به روز در تمام فعالیت‌های دستگاه مربوطه مورد بررسی قرار گرفته و پس از تصویب، عملیاتی می‌شود.

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه + 16 =