نماینده پارلمان آلمان در ترکیه بازداشت شد

نورنیوز – گروه بین‌الملل: قانونگذار ۴۰ ساله و تُرکیه‌ای‌تبار پارلمان فدرال آلمان (بوندستاگ) در ترکیه، بازداشت شد. این نماینده پارلمان آلمان که متولد شهر «پینارباشی» در استان قیصریه ترکیه است، در جریان سفر اخیر به این کشور در فرودگاه آنتالیا به طور موقت بازداشت سپس با دخالت مقامات آلمان آزاد شده است.


دلیل بازداشت آکبولوت در فرودگاه آنتالیا انتقادات مکرر او از دولت ترکیه و تحرکاتش در آلمان برای لغو ممنوعیت فعالیت‌های «پ‌ک‌ک» در این کشور بوده است. او که عضو حزب چپ آلمان است، از سال ۲۰۱۷ به عنوان نماینده ایالت «بادن-وورتمبرگ» در پارلمان فدرال این کشور فعالیت دارد.


به گفته این قانونگذار پارلمان آلمان، او بعد از حضور در فرودگاه آنتالیا، متوجه شد که دادستانی استان قیصریه برای او به اتهام ترویج فعالیت‌های تروریستی، قرار بازداشت صادر کرده بود.


او در پیامی در شبکه «ایکس» (توئیتر سابق) توضیحاتی درباره بازداشتش در فرودگاه داد و از سرعت عمل وزارت خارجه آلمان برای فیصله دادن به بازداشتش تشکر کرد.


آکبولوت نوشت: «زمانی که به فرودگاه ترکیه رسیدم متوجه شدم که دادستانی قیصریه حکم بازداشت مرا صادر کرده است. قبل از اینکه بخواهم در این مورد نظر بدهم، این قضیه ظرف چند ساعت حل شد. من می خواهم از وزارت خارجه فدرال (آلمان) برای کار سریع آنها تشکر کنم».


این قانونگذار آلمانی ادامه داد: «این حادثه بار دیگر نشان داد که در ترکیه تفکیک قوا وجود ندارد. نگران نباشید: من از قرار بازداشت نمی‌ترسم».


او افزود: «در ماه اکتبر به عنوان بخشی از هیات گروه پارلمانی آلمان و ترکیه، بار دیگر به (ترکیه) خواهم آمد و مثل همیشه (در انتقاداتم) رودربایستی نخواهم کرد».


گوکای آکبولوت بارها از دولت ترکیه انتقاد کرده است. او در تلاش است تا آلمان ممنوعیت فعالیت حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) را لغو کند؛ حزبی که هم در اتحادیه اروپا و هم در ترکیه به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته می‌شود».


وزارت خارجه آلمان هم به موضوع بازداشت موقت این نماینده پارلمان در ترکیه واکنش نشان داد و تاریخ دستگیری او در فرودگاه آنتالیا را سوم آگوست (۱۲ مرداد) اعلام کرد.


بنا بر اعلام این وزارتخانه، سفارت آلمان در آنکارا و کنسولگری آلمان در آنتالیا از نزدیک با گوکای آکبولوت ارتباط برقرار کرده و زمینه ساز آزادی او شدند.


وزارت خارجه آلمان افزود: «دولت فدرال به نمایندگی از طرف او در سطح بالا، به شدت و از طریق کانال‌های مختلف مداخله کرد تا آزادی فوری آکبولوت را به دست آورد».

دویچه‌وله

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + شانزده =