سازمان ملل به حادثه تروریستی شاهچراغ را محکوم کرد

نورنیوز – گروه بین‌الملل: «استفان دوجاریک» سخنگوی «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد در نشست خبری روزانه خود در پاسخ به سوال خبرنگاری که موضع دبیرکل سازمان ملل درباره حادثه تروریستی حرم مطهر شاهچراغ در شیراز را جویا شد، این حادثه را محکوم کرد. دوجاریک به نقل از دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد: «دبیرکل سازمان ملل حمله تروریستی روز ۱۳ مردادماه در شیراز را به شدت محکوم می‌کند که همانطور که می‌دانید دومین حمله در ۱۰ ماه گذشته است. اعمالی که مکان‌های مذهبی و عبادتگاه‌ها را هدف قرار می‌دهد منفور است. دبیرکل بر لزوم محاکمه عاملان این جنایت علیه غیرنظامیانی که از حق خود برای انجام آزادانه مذهب خود استفاده می‌کنند، تأکید می‌کند. دبیر کل سازمان ملل متحد عمیق‌ترین تسلیت خود را به خانواده‌های داغدار و ملت جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌کند و برای مجروحان آرزوی شفای عاجل دارد.»


دوجاریک همچنین وقتی با این پرسش روبرو شد: «آیا می‌توان انتظار محکومیت شورای امنیت را داشت؟ آیا شورای امنیت معیار دوگانه‌ای در محکومیت تروریست‌ها دارد یا خیر؟»، پاسخ داد: «این سوالی است که باید از ریاست شورای امنیت، اعضای شورای امنیت بپرسید. من نمی‌توانم به جای اعضای شورا امنیت صحبت کنم.»


این اظهارنظر سخنگوی دبیرکل سازمان ملل، شفاف‌ترین موضع این سازمان در قبال حمله تروریستی شیراز به شمار می‌رود، هرچند تا کنون شخص دبیر کل سازمان ملل به صورت شخصی اظهارنظری درباره حادثه تروریستی نداشته است و موضع او برای محکومیت این حادثه تروریستی از زبان سخنگویش مطرح شده است.


روز گذشته، «پیتر استانو» سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز با انتشار پیامی در رسانه اجتماعی «ایکس» (توئیتر سابق) حمله تروریستی به حرم مطهر شاهچراغ (ع) در ایران را محکوم کرد. سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این خصوص نوشت: اتحادیه اروپا حمله تروریستی دیروز یکشنبه به حرم مطهر شاهچراغ در شیراز را قاطعانه محکوم می‌کند. «پیتر استانو» در این خصوص تأکید کرد: این (حمله تروریستی) نمونه دیگری از هدف قرار دادن غیرنظامیان بی گناه توسط تروریست‌ها است. اتحادیه اروپا با خانواده قربانیان ابراز همدردی می‌کند.

مهر

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =