همکاری ایران و آژانس در مسیر درستی قرار دارد

نورنیوز – گروه سیاست خارجی: در گفتگوی تلفنی شب گذشته «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه کشورمان و «جوزف بورل» نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی، طرفین درخصوص برخی موضوعات مورد علاقه از جمله بحران نیجر، جنگ اوکراین، روابط ایران و اتحادیه اروپا و نیز رفع تحریم‌ها به بحث و تبادل نظر پرداختند.


امیرعبداللهیان در این تماس ضمن اشاره به آخرین وضعیت مناسبات منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران، تحولات حاکم بر مناسبات منطقه‌ای را مثبت و رو به جلو ارزیابی کرد.


وزیر امور خارجه در پاسخ به اظهارات بورل تأکید کرد: تحولات اخیر در آزادسازی منابع مالی ایران را مثبت ارزیابی می‌کنیم و در صورت اراده جدی طرف‌های مقابل، بازگشت همه طرف‌ها به توافق و تعهداتشان دور از دسترس نیست.


او به تعامل جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اشاره کرده و در این خصوص تصریح کرد: اکنون دو طرف در مسیر درست همکاری قرار داریم. تحریم اقدامی غیردوستانه در روابط جمهوری اسلامی ایران و اروپاست. بدانید تداوم این وضعیت به نفع اروپا نیست‌.


وزیر امور خارجه در بخش دیگری از سخنان خود با ابراز نگرانی از بحران جاری در نیجر گفت، ما به دقت تحولات این کشور را دنبال کرده و بر اهمیت حاکمیت قانون در نیجر و طبعاً پرهیز از هرگونه مداخله نظامی تأکید داریم. با این حال تحریم نیجر را عامل تشدید مشکلات مردم ارزیابی می‌کنیم.


امیرعبداللهیان در مورد تحولات اوکراین اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران در مواضع سیاست خارجی خود با هیچ طرفی تعارف ندارد و همچنانکه با صراحت اعلام کرده، از فلسطین حمایت می‌کند، به همان صراحت نیز اعلام می‌نماید که راهکار در اوکراین سیاسی است و اتهام بکارگیری پهپاد ایرانی علیه اوکراین کاملاً بی‌اساس است. اوکراین هم تاکنون هیچ سند موثقی برای این ادعا به ما ارائه نکرده است.


جوزف بورل نیز در این گفتگو ضمن ابراز خرسندی، از پیشرفت‌های حاصله در روابط جمهوری اسلامی ایران با کشورهای منطقه استقبال کرد.


او با اشاره به نتایج حاصله در این مرحله از توافق غیرمستقیم با آمریکا اظهار کرد: معتقدم برخی سوءتفاهمات موجود بین ایران و اروپا از مسیر گفتگو قابل حل است.

 

نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست‌های امنیتی با تأکید بر اهمیت همکاری جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، افزود: مایلم تأکید کنم من تمام تلاش خود را برای تداوم گفتگوها و در نهایت، بازگشت همه طرف‌ها به برجام به کار خواهم گرفت و ‌به نتیجه کار خوشبین هستم. 

نورنیوز

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 4 =