تصویب اساسنامه سازمان توسعه مکران کمک به توسعه منطقه مکران است

نورنیوز – گروه اقتصاد: «حسین دهقان» نماینده ویژه رئیس جمهور و دبیر شورای توسعه مکران به تشریح فعالیت و راهبردهای دبیرخانه شورای توسعه مکران در منطقه مکران پرداخت و گفت: ۶۰ درصد جمعیت کشورهای بزرگ و پیشرفته دنیا در نوار ساحلی قرار دارند و باید با توجه به ظرفیت سواحل کشور در جنوب بایستی به سمت اقتصاد دریا محور حرکت کنیم.


او با اشاره به تأکیدات رهبری معظم انقلاب اسلامی نسبت به توسعه منطقه مکران، گفت: دبیرخانه شورای توسعه مکران در سال ۹۱ شکل گرفت و این موضوع همواره محل بحث است که برای تحول در این منطقه نیاز داریم که مدل حکمرانی متفاوتی از سرزمین مادری ایجاد و اعمال کنیم بگونه ای که این نظام مدیریت متفاوت بتواند در حوزه جذب سرمایه گذاری و توسعه ای گام های عملیاتی بردارد.


نماینده ویژه رئیس جمهور اضافه کرد: زمین‌های خوبی در منطقه مکران وجود دارد و برای همین مدیریت زمین و نحوه بهره برداری آن در این منطقه مسئله مهمی است که مورد توجه دبیرخانه شورای توسعه مکران است.


دهقان با اشاره به اینکه در محیط پیرامونی ایران مناطقی نظیر صحار در عمان، جبل علی در امارات درحال فعالیت هستند؛ گفت: این مناطق کاملا ًبه شکل دولت محلی با حدود اختیارات خاص خود اداره می شود و هنوز در ایران با این نقطه فاصله داریم.


نماینده ویژه رئیس جمهور تصریح کرد: یک موضوع مهم دیگر سرمایه پذیر و جمعیت پذیر کردن منطقه مکران است و برای این مهم نیازمند تحول در جذب سرمایه و فعال‌سازی ظرفیت‌های اقتصاد دریامحور هستیم.


او گفت: در حوزه شیلات کل کاری که در منطقه انجام می شود با داشتن ۸۰۰ کیلومتر صید ماهی در حدود ۳۵۰ هزار تن است این در حالی است که در قطر، امارات، پرورش میگو، ماهی در قفس و مزارع بزرگی در این حوزه شکل گرفته است.


دهقان گفت: در زرآباد هر هکتار باغ موز ۳۰ تن محصول می دهد براساس مطالعات کارشناسی ظرفیت رسیدن به ۱۰۰ تن است و همچنین در میوه استوایی منطقه حامل ظرفیت‌های بزرگ سرمایه‌گذاری است.


دبیرشواری توسعه مکران در خصوص دیگر ظرفیت مهم منطقه یعنی آب هم گفت: اگر روان آب‌های فصلی را در منطقه مهار کنیم به خوبی نیازهای کشاورزان منطقه را پوشش می‌دهیم.


دبیر شورای توسعه مکران افزود: میانگین دمایی منطقه مکران به گونه ای است که در  همه فصول امکان کشت وجود دارد. ظرفیت های دامداری منطقه مکران دیگر محور مورد اشاره دکتر دهقان در این نشست بود و خاطر نشان کرد: در حوزه پرورش شتر امکان پرورش خوبی است که هر کدام ظرفیت سرمایه‌گذاری بالا دارد.


دهقان در بخش دیگری از این گفتگوی مطبوعاتی به سهم اقتصاد دریا در برنامه هفتم اشاره داشت و گفت: تحقق این برنامه‌ها به الزامات خاص خودش نیاز دارد و باید برای تحقق آن گام‌های عملیاتی برداریم.


او به جایگاه منطقه مکران در اقتصاد کلی کشور اشاره داشت و تصریح کرد: کریدور شمال- جنوب مهم ترین کریدور ارتباطی ایران در حوزه تجارت منطقه‌ای است و در این کریدور بنادر منطقه مکران اهمیت جدی دارند.


دهقان با بیان اینکه بنادر چابهار، کنارک و کوه مبارک بنادر اقیانوسی ایران هستند؛ گفت: این بنادر به خاطر عمق مناسب امکان پهلوگیری کشتی‌های بزرگی دارند که در نوع خود ظرفیت خوبی است و باید برای جلب سرمایه‌گذاری در این حوزه گام‌های جدی برداریم.


او گفت: ظرف سه سال با ۹ میلیارد دلار همه کاستی‌ها و نیازهای توسعه‌ای منطقه مکران نظیر ساخت بندر جاسک، فرودگاه بین‌المللی چابهار و تکمیل کریدور شمال-جنوب و سایر نیازهای توسعه‌ای انجام می‌گیرد.


دهقان گفت: با تحقق این امر، زمینه ۲۰۰ الی ۳۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری را در منطقه فراهم کند.


نماینده رئیس جمهور گفت: با تکمیل زیرساخت‌ها، منطقه مکران با توجه به ظرفیت‌های داخلی‌اش به منطقه کاملاً سرمایه پذیر تبدیل می‌شود.


او همچنین گفت: اختصاص فروش ۱۰۰ هزار بشکه در روز برای توسعه منطقه پیشنهاد دیگری برای تقویت زیرساخت‌‌های منطقه بود که به دولت  محترم  داده شده است.


دهقان گفت: ارائه مشوق ها به سرمایه گذاران دیگر راهبرد دبیرخانه شورای توسعه مکران است و البته با توجه به فقدان زیرساخت‌‌های نظیر فقدان کارگر ماهر، نبود زیرساخت‌های جاده‌ای  هزینه سرمایه گذار دراین منطقه بالا می‌رود و باید برای همین مشوق‌ها را در منطقه مکران لاجرم باید تقویت کنیم.


دبیر شورای توسعه مکران با بیان اینکه اولویت اول صاحبان سرمایه در کشور، سرمایه گذاری در داخل فضای سرزمینی کشور است؛ گفت: اینکه سرمایه گذار بیرون از کشور سرمایه گذاری می‌کند به دلیل فقدان زیرساخت‌ها و مشوق‌های لازم است و در این خصوص در نظر داشته باشیم که سرمایه گذار خارجی با سرمایه گذار داخلی همراه می‌شود و تا زمانی که سرمایه گذار داخلی قوی نباشد امکان جذب سرمایه گذاری خارجی هم دشوار است و باید ریسک سرمایه گذاری را کاهش دهیم.


دهقان در ادامه صحبت‌های خود گفت: ریاست محترم جمهور کشور علاقه‌مند به توسعه و پیشرفت همه جانبه منطقه مکران با توجه به ظرفیت‌های بالای منطقه است و هماهنگی و همراهی همه ظرفیت‌ها برای تحقق این امر ضرورت جدی دارد.


دبیر شورای توسعه مکران به ماده ۶۸ قانون احکام دائمی توسعه کشور اشاره داشت و گفت: براساس این ماده قانونی تشکیل سازمان توسعه مکران با اختیارات قانونی مشخص پیش‌بینی شده است و اجرای آن قدم در مسیر تسهیل بخش توسعه مکران است.


او گفت: به دنبال  عملیاتی کردن ماده ۶۸ قانون احکام دائمی توسعه کشور در اساسنامه سازمان توسعه مکران هستیم و خوشبختانه اساسنامه در دولت تصویب و انشالله در روز یکشنبه در مجلس شورای اسلامی مطرح خواهد شد.


دهقان از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواست با رأی به دو فوریت اساسنامه سازمان توسعه مکران به سهم خود به  توسعه ملی کشور کمک کنند و  البته یکی از جنبه‌های نشان دادن انقلابی بودن مجلس هم است  که کار مانده چند ساله را کلید می‌زنند تا بنیان خوبی در کشور زده شود.


او به اظهارات سخنگوی دولت در زمان تصویب اساسنامه در هیئت دولت اشاره کرد و گفت: جمله سخنگوی دولت این بود که  ما نوع جدیدی از حکمرانی را در اساسنامه سازمان توسعه مکران تجربه خواهیم کرد و تمام ایده سازمان هم همین امر است که حکمرانی جدید و متحولی در منطقه مکران شکل گیرد.

روابط عمومی دبیرخانه شورای توسعه مکران

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − دو =