هزار توی معمای وحشت‌ناک آزمایشگاه‌های مرگ در اوکراین

نورنیوز – گروه بین‌الملل: فعالیت آزمایشگاه‌های بیولوژیک آمریکا در سرتاسر دنیا، موضوعی است که حتی مقامات ارشد حزب دموکرات و جمهوری‌خواه نیز اصل آن را انکار نمی‌کنند.


با این حال، چنین آزمایشگاه‌هایی قطعاً با هدف ارتقاء سلامت عمومی انسان‌ها ایجاد نشده و در ماورای ایجاد آنها، باید بر روی موارد جدی‌تری متمرکز بود!


اخیراً جلسه‌ای در شورای امنیت سازمان ملل متحد با هدف بررسی فعالیت آزمایشگاه‌های تولید سلاح‌های بیولوژیک آمریکا در خاک اوکراین برگزار شد که طبق معمول، سه کشور آمریکا، انگلیس و فرانسه مانع از بررسی ابعاد پنهانی و آشکار این پرونده شدند.


از زمان آغاز جنگ اوکراین تاکنون، شواهدی دال بر پنهان‌سازی اسناد مربوط به شیوه فعالیت آزمایشگاه‌های مشکوک تسلیحاتی آمریکا در اوکراین به دست آمده که گویا دبیرکل سازمان ملل متحد و سه عضو غربی شورای امنیت تمایلی نسبت به پاسخ گویی نسبت به آن ندارند.


به عنوان مثال، سخنگوی وزارت خارجه روسیه قبلاً تأکید کرده است که یک تلاش عجولانه برای پاک کردن شواهد برنامه‌های بیولوژیکی نظامی از طریق از بین بردن نمونه‌های آزمایشگاهی طاعون، وبا، سیاه زخم و سایر عوامل بیماری‌زا انجام شده است.


همچنین شواهدی دیگر می‌گوید آزمایشگاه‌های زیر حمایت ایالات متحده در کی‌یف، خارکیف و اودسا روی پاتوژن‌های خطرناکی کار می‌کنند که به طور سفارشی برای هدف قرار دادن نژادهای مختلف (ناظر بر ویژگی‌های محیطی و انسانی) طراحی و ساخته می‌شوند.


مقامات غربی این ادعاها را در حالی نادرست و حتی مضحک می‌خوانند که اساساً، اجازه طرح ابعاد چنین خطر آشکاری را در جلسات شورای امنیت نمی‌دهند.


به عبارت بهتر؛ اصرار واشینگتن، لندن و پاریس بر عدم طرح این موضوع جنجالی در محافل بین‌المللی بیان‌گر خطرات بالقوه و بالفعلی است که بشریت را در این عرصه تهدید می‌کند.


همچنین فعالیت برخی آزمایشگاه‌های مخفی آمریکا در اوکراین می‌تواند ناظر بر خلق نوعی پاندمی تازه در جهان (پس از عبور از دوران شیوع کووید-۱۹) استوار باشد.


واشینگتن می‌تواند از فناوری‌های ظاهراً بیولوژیک، در مسیر اهداف تهاجمی خود استفاده کند. فراموش نکنیم که راهبرد کلان آمریکا مبنی بر خلق بحران‌های مزمن امنیتی در دنیا، صرفاً معطوف به استفاده از تسلیحات متعارف نظامی نیست و استفاده از ظرفیت‌های بیولوژیک از طریق خلق پاندمی‌های دستساز نیز متأسفانه در چنین معادله‌ای موضوعیت دارد.


بدون شک انجام تحقیقات جامع، گسترده و موثر در خصوص شیوه فعالیت آزمایشگاه‌های بیولوژیک آمریکا در خاک اوکراین و حتی شفاف‌سازی در خصوص فعالیت شرکت‌هایی دارویی مانند فایزر و مدرنا در این کشور اروپایی، مطالبه‌ای بشری محسوب می‌شود که اگر در قبال آن غفلت شود، در آینده شاهد وقوع بحران‌های انسانی و زیستی شدیدتری در جهان خواهیم بود.


نکته مهم‌تر اینکه رسانه‌های اروپایی و آمریکایی، ترجیح می‌دهند اشاره‌ای نسبت به این موضوع جنجالی و مهم نکرده و کماکان به همان روایت‌سازی کلیشه‌ای خود در جنگ اوکراین مشغول باشند.


قدر متیقن این ماجرا مشخص است: هم‌پوشانی رسانه‌ها و سیاست‌مداران آمریکایی-اروپایی در سانسور اخبار و ادعاهای صورت گرفته در خصوص آزمایشگاه‌های بیولوژیکی که در خاک اوکراین ( آن هم به صورت غیر اعلامی و غیرقانونی) مشغول به فعالیت بوده و هست، موضوعی نیست که بتوان با سکوت یا تسامح از کنار آن گذشت.

نورنیوز

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − 6 =