به سوی جهنم می‌رویم

نورنیوز – گروه بین‌الملل: دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی در گفتگو با شبکه فاکس نیوز افزود: کشور ما به سوی جهنم می‌رود و ما با نفوذ نخواهیم بود. قدرت داریم، اما رو به کاهش است. در واقع، قدرت ارزی کشور رو به کاهش است. بحث من فقط درباره ارزش ارز کشور نیست، بلکه درباره استفاده از آن در سراسر جهان است.


رئیس‌جمهور سابق آمریکا اضافه کرد: سقوط جایگاه دلار به عنوان ارز ذخیره‌ای جهان “اتفاقی بزرگ‌تر از شکست در هر جنگی است. “


ترامپ تصریح کرد: به فرودگاه‌ها، جاده‌های خراب و کثیف و به هر چیزی دیگری نگاه می‌کنید می‌بینید مثل یک کشور جهان سومی هستیم.


او گفت: ما ابزار بسیار قدرتمند داریم و آن دلار ما است؛ اما می‌بینیم چه بر سرش می‌آید و کشور‌های دیگر از آن استفاده نمی‌کنند. چین می‌خواهد یوان را جایگزین آن کند. این برایمان قابل تصور نبود. هیچ‌وقت قرار نبود اتفاق بیفتد، ولی اکنون مردم به آن فکر می‌کنند.


ترامپ با انتقاد از سیاست‌های جو بایدن و وضعیت اقتصادی ایالات‌متحده آمریکا گفت: تورم به دلیل سیاست‌ها در زمینه انرژی که تأثیر بسیاری دارد، ایجاد شد. انرژی همه امور را در برمی‌گیرد. شما داخل فر، دونات درست می‌کنید و ماشین‌هایی که آن‌ها را تحویل می‌دهند، انرژی مصرف می‌کنند. تفاوتی ندارد چه انجام می‌دهید، موضوع تا حد بسیاری به انرژی مرتبط است.


او همچنین با انتقاد از سیاست حفاری دولت بایدن در منطقه آلاسکا، آن را بسیار غم‌انگیز دانست.


نشریه آمریکایی فارن پالیسی نیز به تازگی در مطلبی یادآور شد که گروه بریکس به رهبری چین و روسیه (گروهی متشکل از اقتصاد‌های نوظهور که عنوان آن از حرف اول نام کشور‌های برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی می‌آید) ظرفیت داشتن یک ارز مشترک را در میان اعضای خود دارد که می‌تواند به راحتی قدرت دلار را در سطح بین‌المللی به چالش بکشد و آن را تضعیف کند.


جوزف دابلیو سالیوان مشاور ارشد گروه مشاوره‌ای لیندزی مستقر در واشنگتن و مشاور ویژه و عضو پیشین شورای مشاوران اقتصادی کاخ سفید در دوران دونالد ترامپ در این خصوص معتقد است که ارز مورد حمایت بریکس می‌تواند دلار آمریکا را به عنوان ارز ذخیره کنار بزند. وی در ادامه خاطرنشان کرد که چنین ارزی توانایی جایگزینی دلار و در کمترین حالت ایجاد تزلزل در جایگاه دلار را دارد.


این اقتصاددان آمریکایی با این وجود تأکید کرد: هرچند سلطه دلار به احتمال زیاد یک شبه به پایان نمی‌رسد، اما ارز احتمالی بریکس فرسایش آرام سلطه آن را کلید می‌زند.

ایسنا

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + چهارده =