مدیرانی که تحول‌خواه نیستند برکنار شوند

نورنیوز – گروه سیاست: آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی در نخستین اجلاسیه ملی مردمی‌سازی دولت که روز شنبه در سالن اجلاس سران برگزار شد، از ضرورت تحول سخن گفت و اظهار کرد: انقلاب اسلامی ما مبتنی بر دین بوده و انقلاب مردم پایه است که با رهبری امام به پیش رفت.


رئیسی با بیان اینکه در نهضت‌ها و خیزش های دنیا، نیروهای مسلح، مخفی و زیرزمینی و یا گروه‌هایی از احزاب کار را پیش بردند، افزود: نیروی بسیج‌ مردمی در دفاع مقدس نقش محوری داشت و قوت قلب به نیروی‌های مسلح میدان، نیروهای بسیج و مردمی بودند.


رئیس جمهور با تأکید بر اینکه در حوزه های مختلف در کشور هر کجا که به مردم نقش داده شد موفق بوده‌ایم‌، اظهار کرد: دولت سیزدهم در عمل به مردم میدان داده و معتقد است در همه حوزه‌ها، دولت باید نقش هدایت و حمایت و نظارت را باید ایفا کند.


آیت الله رئیسی به موضوعات اجتماعی و مشارکت دادن مردم برای رفع آن اشاره کرد و گفت: کاهش مشکلاتی چون طلاق، اعتیاد، حاشیه نشینی شهرها و مفاسد اجتماعی و اخلاقی با نقش آفرینی مردم قابل تحقق است. در حوزه فرهنگ، موسسات اثرگذار فرهنگی هنری فعال در عرصه‌های اجتماعی ومساجد و هیئت‌ها نقش اثرگذار مردم را باید مهم برشمرد.


رئیس جمهور با تأکید بر اینکه در حوزه های علمی و کار فناورانه، مردم‌ باید نقش مهمی داشته باشند، اظهار کرد: در این دولت به موسسات دانش‌بنیان میدان داده شد و با هدایت رهبری به دستاوردهای خوبی رسیده‌اند و کارکرد اثر بخشی داشته‌اند. او به این نکته اشاره کرد که تا قبل از دولت سیزدهم وزارت نفت با ده‌ها شرکت دانش‌بنیان ارتباط داشت ولی در این دولت این ارتباط ۱۰ برابر شده و وزارت نفت حداقل با ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان در ارتباط است‌.


آیت‌الله رئیسی با تأکید بر اینکه آبرسانی به ۱۰ هزار روستا در این دولت هدفگذاری شده است، عنوان کرد: تاکنون به سه هزار روستا آبرسانی انجام شده است و این هدف تا پایان دولت به سامان می‌رسد. با حضور مردم هیچ‌سختی در کار وجود ندارد.


رئیس جمهور با بیان اینکه امروز بیشترین ‌گزارشات نسبت به حرکت ضد انقلاب و معاندین در سیستم اطلاعاتی، توسط مردم کشف و خنثی می شود، گفت: مردم در سراسر کشور نسبت به وجود امنیت در کشور احساس مسئولیت می‌کنند. در سلامت اداری ببشترین گزارش به مردم اختصاص دارد. در آغاز کار دولت ۷۰۰ خانواده به دلیل ابتلا به کرونا داغدار بودند ولی با کمک مردمی و تأمین‌ واکسن از سوی دولت شرایط بهبود یافت و مردم به آرامش دست یافتند.


او با اشاره به اینکه نقش مردم در حوزه های مختلف مشهود است و نباید از آن غفلت کرد، بیان کرد: به مدیران دولت تأکید کردم در کنار خود از جمع نخبگانی مردم و افراد دانشگاهی مجرب و نیروهای مردمی با تجربه بهره‌مند شوند. میدان دادن به تعاونی ها و حضور نیروهای مردمی بسیار اهمیت دارد. در تولید و بسیاری از حوزه ها نقش مردم‌می تواند برجسته باشد.


آیت‌الله رئیسی با تأکید بر اینکه دولت باید از تصدی‌گری خود بکاهد و بر نظارت خود بیفزاید، متذکر شد: باید در عمل این اتفاق بیفتد. برخی خصوصی‌سازی‌هایی که در کشور انجام شد، غلط بود و درست به آن عمل نشد و مردم را آزرده کرد؛ در حالی که اصل خصوصی‌سازی و میدان دادن به بخش خصوصی و افراد کارآمد یک اصل و مورد توجه دولت است‌.


رئیس جمهور با اشاره به در پیش بودن حماسه اربعین، خاطر نشان کرد: معتقدم باید همه دستگاه‌ها برای برگزاری آیین اربعین کمک کنند ولی نقش اصلی را مردم باید برعهده داشته باشند و دولت همه زیر ساخت‌ها را تأمین و آماده می‌کند.


آیت‌الله رئیسی ادامه داد: توصیه من به دستگاه‌ها این است که حرکت تحولی را در پیش گیرند و نیروهایی را به‌کار گیرید که نگاه تحولی داشته باشد اگر نیرویی تحول خواه نیست باید از جلوی پای نیروی‌های تحول خواه کنار زده شود.
او با بیان اینکه دستگاه های اجرایی باید با نگاه تحولی طرحی نو دراندازند، بیان‌ کرد: باید در این مدت کارهایی در مردمی سازی انجام می‌گرفت ولی آنچنان که باید موفق نبودند و این نیاز به بازنگری دارد. رئیس جمهور از دستیار خود در امر مردمی سازی دولت خواست کار را با جدیت دنبال کنند تا گذشته جبران شود و در جهت مردمی سازی حرکتی ماندگار انجام گیرد.


نخستین اجلاسیه ملی مردمی سازی دولت با حضور نخبگان، حلقه های میانی، شبکه دستیاران مردمی سازی و مسئولان دولت از صبح امروز در سالن اجلاس سران آغاز شد و رئیس جمهور پیش از سخنرانی از نشان ملی شهریاران رونمایی و با اعطای لوح زرین سپاس از از «فرزاد بادپا» خادم حرم احمد بن موسی تقدیر و تجلیل کرد.
در این همایش یک روزه که با اهتمام ستاد مردمی سازی دولت طراحی شده، مسئولان و فعالان حوزه مردمی سازی دولت حضور دارند. «محسن منصوری» معاون اجرایی رئیس جمهور، «سید احمد عبودتیان» دستیار رئیس جمهور در امر مردمی‌سازی دولت، «سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی» رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران و جمعی از اعضای دولت سیزدهم از جمله حاضران در این مراسم هستند.


قرار است در این همایش تعدادی از نخبگان، حلقه‌های میانی و مسئولان در فضای عمومی و بخش‌های تخصصی به ارائه دیدگاه‌های خود در زمینه حکمرانی مردمی بپردازند.

فارس

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + یازده =