تشدید شکاف‌های جنسیتی در ایتالیا

نورنیوز – گروه فرهنگ: حضور «جورجیا ملونی» نخست وزیر ایتالیا در رأس معادلات سیاسی و اجرایی رم و تمایلات فمینستی خاص او، مورد توجه بسیاری از تحلیلگران حوزه زنان در اروپا قرار گرفته است زیرا آمارها و شاخصه‌های موجود، نشان دهنده غلبه مولفه‌های مردانگی و تشدید شکاف‌های جنسیتی در این کشور اروپایی است.


در این خصوص آمار و مستنداتی وجود دارد که لازم است مورد استناد قرار گیرد:


تعداد زنان در ایتالیا از مردان به طور کلی بشتر است. ۵۱.۳ درصد از جمعیت ایتالیا را زنان و ۴۸.۷ درصد آنها را مردان تشکیل می‌دهند. همچنین در این کشور، ۵۷ درصد از دانشجویان را زنان تشکیل می‌دهند. ۵۳ درصد از فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها را نیز زنان و ۴۷ درصد را مردان تشکیل می‌دهند. در حوزه تحصیلات تکمیلی (مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری) نیز اکثر محصلان و فارغ التحصیلان را زنان تشکیل می‌دهند.


با این حال ۴۲ درصد از جمیت شاغل در ایتالیا را زنان تشکیل می‌دهند. نرخ اشتغال زنان در ایتالیا تنها از کشور یونان (در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا) بالاتر است. زنان نه تنها برای ورود به بازار کار و یافتن شغل پایدار با شرایط دشوارتری نسبت به مردان مواجه هستند، بلکه نرخ بیکاری بالاتری نسبت به مردان دارند. به طوری که نرخ بیکاری در سال گذشته در ایتالیا برای زنان ۱۱.۸ درصد و برای مردان ۹.۷ درصد بوده است.


در میان کارآفرینان ثروتمند ایتالیایی نیز این شکاف به چشم می خورد:جایی که ۲۵ درصد از فعالان کارآفرین زن و ۷۵ درصد مرد هستند. در چنین شرایطی بسیاری از رسانه های ایتالیایی مدعی هستند شکاف‌های جنسیتی در این کشور نه تنها به قوت خود باقیست، بلکه شاهد تشدید آن در برخی شهرها و مناطق هستیم.

پایگاه جامعه و فرهنگ ملل

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 4 =