ماجرای لیبی، رسوایی ملی برای اسرائیل است

نورنیوز – گروه بین‌الملل: در ادامه واکنش‌ها به دیدار وزیر خارجه دولت وحدت ملی لیبی با «الی کوهن» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی، رهبر اپوزیسیون رژیم صهیونیستی با انتشار بیانیه به کوهن و کابینه بنیامین نتانیاهو تاخت.


«یائیر لاپید» که نخست‌وزیر و وزیر خارجه سابق رژیم صهیونیستی است، در پیامی در شبکه ایکس (توئیتر سابق) اقدام الی کوهن را موجب شرمساری برای رژیم صهیونیستی دانست و رفتار و عملکرد او را ناشیانه خوانده است.


الی کوهن روز یکشنبه (دیروز) از دیدار با «نجلا المنقوش» وزیر خارجه دولت وحدت ملی لیبی (مستقر در طرابلس) خبر داد. به گفته وزیر خارجه تل‌آویو، این دیدار «تاریخی» هفته پیش در رم پایتخت ایتالیا برگزار شد. رسانه‌ای شدن این دیدار خشم و تظاهرات مردم لیبی را به دنبال داشت و لیبیایی‌ها شامگاه یکشنبه (دیشب) با برگزاری تظاهرات دیدار نجلاء المنقوش با الی کوهن او را محکوم کردند.


معترضان در شهر الزاویه و تاجوراء لیبی پرچم رژیم صهیونیستی را به آتش کشیدند و کاربران لیبی نیز در شبکه‌های اجتماعی این دیدار را را خیانت خواندند. به دنبال این تحولات، رئیس دولت وحدت ملی لیبی نجلا المنقوش را از پست خود تعلیق و او را برای تحقیق به سازمان‌های نظارتی معرفی کرد. 


وزارت خارجه لیبی نیز با انتشار بیانیه‌ای درباره این دیدار گفت که آنچه در رُم رخ داد یک جلسه غیررسمی بود که از قبل برنامه‌ای برای آن چیده نشده بود.


یائیر لاپید نوشت: «کشورهای جهان امروز صبح به انتشار غیرمسئولانه (خبر) دیدار وزیران خارجه اسرائیل و لیبی نگاه می‌کنند و از خود می‌پرسند: آیا این کشوری است که بتوانیم با آن روابط خارجی برقرار کنیم؟ آیا این کشوری است که بتوان به آن اعتماد کرد؟ این اتفاقی وقتی می‌افتد که شما الی کوهن فردی بدون پیشینه (در سیاست خارجی) را به عنوان وزیر امور خارجه منصوب کنید.


اتفاقی که درباره وزیر خارجه لیبی رخ داد، غیرمسئولانه، مبتدیانه و یک شکست فاحش در قضاوت است. این یک صبح رسوایی ملی و به خطر انداختن جان انسان برای سر خط خبرها شدن است».

فارس

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − 2 =