گروه‌های تکفیری در پی اشغال لبنان بودند

نورنیوز – گروه بین‌الملل: سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان به مناسبت اخراج تروریست‌های تکفیری و آزادسازی اراضی لبنان از اشغال آنها سخنرانی کرد.


سید حسن نصرالله در این سخنرانی ضمن تبریک سالروز آزادسازی اراضی تحت اشغال تروریست‌های تکفیری گفت: پس از تحولات سوریه، تروریست‌های مسلح وارد بخش‌های گسترده‌ای از لبنان شده و آن را به پایگاهی برای تعرض و هجوم به شهروندان لبنانی و ارتش لبنان تبدیل کردند. آنها از این پایگاه برای ارسال خودروهای بمب‌گذاری شده به سوی اراضی لبنان استفاده کردند.


او افزود: آنان از این مناطق برای تعرض به سوریه نیز استفاده کردند. اشغال لبنان بخشی از اهداف گروه‌های تکفیری بود. آنها می‌خواستند که لبنان بخشی از نقشه «خلافت داعش» باشد.


نصرالله ادامه داد: ما در مورد سلسله نبردهایی بزرگ طی چندین سال صحبت می‌کنیم. این نبردها ادامه پیدا کرد تا اینکه به پیروزی ختم شد. من شهادت می‌دهم که برخی روستاها و به ویژه (روستاهای محل سکونت) مسیحیان تصمیم گرفتند بر خلاف تصمیم بسیاری از احزاب مسیحی با تکفیری‌ها مبارزه کنند.


او افزود: نباید نمایندگان و شخصیت‌های سیاسی که به سوی گروه‌های مسلح در منطقه «جرود عرسال» رفتند، با آنها کنفرانس‌های خبری برگزار کردند، آنها را تأیید کردند و به اشکال مختلف از آنها حمایت کردند را فراموش کنیم. این افراد روی باقی‌مانده گروه‌های مسلح، پیروزی آنان و شکست اهالی بقاع، ارتش و مقاومت در برابر این گروه‌ها حساب باز کردند.


نصرالله ادامه داد: آمریکایی‌ها مانع از تصمیم دولت لبنان برای صدور مجوز به ارتش برای حمله به تروریست‌ها شدند. دولت لبنان تحت فشار آمریکا به ارتش اجازه نداد که به گروه‌های مسلح در منطقه الجرود حمله کند.


دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت: آمریکایی‌ها ارتش لبنان را تهدید کردند که در صورت حمله به گروه‌های مسلح، کمک به ارتش را متوقف خواهند کرد. پیکر پاک شهدای ارتش و نیروهای امنیتی به کشور بازگردانده شد. اسرای ما به کشور بازگردانده شدند و حضور تروریست‌ها در اراضی ما به پایان رسید. ما این وقایع را «آزادی دوم» و پیروزی می‌نامیم.


دبیر کل حزب‌الله لبنان افزود: آیا ترورها توانسته‌اند که اراده مقاومت را بکاهند؟ نه تنها این طور نبوده بلکه باعث حضور بیشتر در میدان مبارزه و افزایش امید به پیروزی شده‌اند. این موضوع در مورد تمامی مبارزان مقاومت در منطقه ما صدق می‌کند. این تهدیدها باعث عقب‌نشینی مقاومت نمی‌شوند. نه تهدید و نه عملی‌نمودن تهدید مقاومت را تضعیف نخواهند مرد بلکه اراده آن را افزایش خواهند داد. هر تروری که در اراضی لبنان اتفاق بیافتد و یک لبنانی، فلسطینی، سوری، ایرانی یا اتباع دیگر کشورهخا را هدف قرار بدهد، بدون شک با پاسخ قوی مواجه خواهد شد. ما اجازه نخواهیم داد که لبنان به میدان ترور تبدیل شود و به هیچ وجه نخواهیم پذیرفت که قواعد کنونی مبارزه تغییر کند. دشمن باید اذعان کند که در یک تنگنای تاریخی وجودی و راهبردی گرفتار شده و راه خروجی هم ندارد.


نصرالله ادامه داد: باید با اسرای فلسطینی و زندانیان سیاسی در بحرین همراهی واقعی صورت بپذیرد.


دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت: آن چه امروز در سوریه اتفاق می‌افتد، تداوم چیزی است که از سال ۲۰۱۱ آغاز شده است. این اتفاقات یک طرح آمریکایی است که این کشور برای اجرای آن از چند کشور منطقه کمک گرفته تا با پول، رسانه و اسلحه از آن پشتیبانی کنند. فرمانده جنگ در سوریه از روز نخست تاکنون آمریکا بوده و سفیر آمریکا در دمشق به این موضوع اذعان کرده است. بایدن از صدها میلیارد دلار هزینه برای اشغال سوریه سخن می‌گوید. آنان تکفیری‌های را از تمامی کشورهای آوردند تا در سوریه بجنگند و کشته شوند. متأسفانه تکفیری‌ها تنها ابزاری احمق در طرح آمریکا بودند و باید مستهلک می‌شدند و در مرحله بعد باید بقایای آنان از بین می‌رفت.


او افزود: امروز شرق فرات در اشغال آمریکاست و این منطقه یک مسئله داخلی نیست بلکه یک مسئله ویژه آمریکایی است. نظامیان آمریکایی به بهانه داعش به عراق بازگشتند و به بهانه داعش وارد سوریه شدند تا شرق فرات را به اشغال خود درآورند. به محض اینکه مشخص شد جنگ نظامی شکست خورده و سوریه شروع به بازیابی و بهبود اوضاع کرد، تحریم‌های آمریکا صورت گرفت. دولت سوریه تلاش‌های بسیاری را انجام داد اما همه ما می‌دانیم که درها بسته شده‌اند و محاصره اقتصادی سوریه به شدت در حال انجام است. امروز بسیاری از شرکت‌ها در جهان از جمله شرکت‌های چینی و روسی به دلیل تحریم سوریه در این کشور سرمایه‌گذاری نمی‌کنند.


دبیرکل حزب‌الله لبنان ادامه داد: آمریکایی‌ها کنترل چاه‌های مفت در شرق فرات را به دست گرفته‌اند و از بازگشت کنترل آنان به دولت سوریه جلوگیری می‌کنند. آنها مانع از حل‌وفصل اختلافات میان کردها و دولت سوریه و آزادسازی شرق فرات می‌شوند. دولت سوریه و هم‌پیمانان آن همانطور که بادیه را آزاد کردند به سادگی می‌توانند شرق فرات را آزاد کنند. اما شرق فرات منطقه‌ای است که توسط نظامیان آمریکا اشغال شده و نزاع در آن جا، نزاعی منطقه‌ای است که می‌تواند به یک نزاع و جنگ بین‌المللی بیانجامد. ما شاهد فشار آمریکا در شرق فرات، تشدید تحریم‌ها و تلاش برای احیای دوباره داعش هستیم. اگر آمریکایی بخواهند خودشان ما هیچ مشکلی نداریم و این نبرد تمامی معادلات را تغییر خواهد داد.

نورنیوز

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =