می‌خواهیم به توافق هسته‌ای با ایران بازگردیم

نورنیوز – گروه بین‌الملل: رئیس‌جمهور فرانسه گفت: ما می‌خواهیم در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران شفافیت داشته باشیم و به توافق هسته‌ای بازگردیم.


«امانوئل مکرون» رئیس جمهور فرانسه در سخنرانی سالانه خود در جمع سفرای فرانسه خواستار تقویت تلاش‌های دیپلماتیک فرانسه در بحبوحه تغییر نظم جهانی شد. او همچنین خواستار آزادی چهار فرانسوی بازداشتی در ایران شد که به ادعای او «در شرایط غیرقابل قبول» هستند.


رئیس‌جمهوری فرانسه گفت:‌ نظم بین‌المللی ما دچار چالش شده است. جنگ به خاک اروپا برگشته و احساسات ضد فرانسوی تشدید شده است. اقدامات دیپلماتیک فرانسه که با این خطرات روبه‌روست باید بر سیاست امنیت در چارچوب جنگ اوکراین و با هدف تقویت استقلال و منافع استراتژیک اروپا متمرکز شود.


رئیس‌جمهوری فرانسه افزود: پاریس به دنبال این است که به یک شریک قابل اعتماد در عرصه ژئوپلیتیک تبدیل شود. اقدامات دیپلماتیک ما که با چالش‌های جهانی از جمله چالش‌های امنیتی، تغییرات آب و هوایی و تهدیدهای سایبری روبروست، باید به روند خودش ادامه دهد. ما باید از منافع خودمان دفاع کنیم. ما باید حامی ارزش‌ها و اصول خود باشیم که جهانی هستند.


مکرون همچنین اقدامات دیپلمات‌های فرانسوی که در شرایط سخت کار می‌کنند را ستود و به اوضاع نیجر اشاره کرد که با وجود کودتای ماه گذشته میلادی، سفیر فرانسه هنوز در این کشور غرب آفریقا به فعالیتش ادامه می‌دهد. او تأکید کرد: با اینکه حکومت نظامیان در نیجر خواستار ترک سفیر فرانسه شده اما او این کار را انجام نداده است. سفیر ما در نیامی با وجود فشارهای کودتاچیان باقی خواهد ماند.


مکرون گفت: اگر در آفریقا مداخله نظامی نکرده بودیم، نیجر، مالی و بورکینافاسو امروز با مرزهای شناخته شده خود وجود نداشتند. حضور ما در آفریقا فقط تهدید تروریستی نیست و راه‌حل نظامی نباید جایگزین راه حل سیاسی شود. پاریس از رئیس‌جمهور بازداشت شده نیجر حمایت می‌کند. مشکل در نیجر اکنون کودتاچیان است.


امانوئل مکرون همچنین گفت: فرانسه و دیپلمات‌هایش در ماه‌های اخیر با اوضاع بسیار سخت و دشواری در چندین کشور خواه سودان باشد یا نیجر، دست و پنجه نرم کرده‌اند.

ایسنا

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 5 =