رئیس اتحادیه میهنی کردستان عراق به تهران سفر کرد

نورنیوز -گروه بین‌الملل: «بافل طالبانی» رئیس اتحادیه میهنی کردستان عراق صبح امروز(یکشنبه) در رأس هیئتی عالی‌رتبه از این حزب وارد تهران شد.


بر اساس این گزارش، طالبانی قرار است در این سفر دیدارهای مهمی با مسئولان جمهوری اسلامی ایران داشته باشد.


اخیراً «قاسم الاعرجی» مشاور امنیت ملی عراق در سخنانی گفت: بغداد تلاش‌های زیادی را برای اجرای مفاد توافق امنیتی با ایران انجام می‌دهد. ما بر تمایل خود مبنی بر تقویت روابط میان دو کشور همسایه به صورتی که به نفع ملت و کشور باشد و ثبات و امنیت در منطقه را تقویت کند، تاکید می‌کنیم.


وبسایت المطلع چندی پیش گزارش داد تهران، بغداد و اربیل توافق سه‌جانبه‌ای را برای اخراج عناصر تروریست کُرد تجزیه‌طلب از اقلیم کردستان عراق به مناطق غربی این کشور امضاء کردند.


وبسایت المطلع به نقل از منابع دیپلماتیک و سیاسی در عراق نوشت که طبق قرارداد سه‌جانبه‌ای که بین دولت ایران از یک سو و دولت عراق و مقامات اقلیم کردستان امضاء شد، تروریست‌های کُرد تجزیه‌طلب همه سلاح‌های خود را تحویل داده و به همراه خانواده‌هایشان به مناطق غربی عراق منتقل می‌شوند.


منابع دیپلماتیک تأکید کردند که این توافق ایران و عراق با پایان مهلت شش‌ماهه‌ای که پیشتر بین تهران و بغداد تعیین شده بود، وارد مرحله اجرا خواهد شد.


به گفته منابع مزبور، بر اساس توافق ایران و عراق، تاریخ ۲۰۲۳/۹/۱۹ به عنوان آخرین مهلت برای حل و فصل پرونده تروریست‌های کُرد تجزیه‌طلب و اخراج آنها از مناطق مرزی ایران به سمت کمپ‌ها تعیین شده است.


پیش از این، سردار «محمد پاکپور» فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از عراق خواسته بود تا تروریست‌های کُرد تجزیه‌طلب مستقر در خاک این کشور را اخراج کند و بر احتمال هدف قراردادن مقرهای این عناصر تجزیه‌طلب در ماه‌های آینده، جز در صورت پایبندی به توافق دو طرف، تأکید کرد.

نورنیوز

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 10 =