شاه مغرب تلفن مکرون را جواب نداد

نورنیوز – گروه بین‌الملل: مغرب که از روز جمعه با تبعات زلزله ویرانگر دست و پنجه نرم می‌کند، کمک‌های فرانسه را نپذیرفته و شاه این کشور نیز تماس تلفنی «امانوئل مکرون» رئیس جمهور فرانسه را پاسخ نداده است.


به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از روزنامه مغربی «الصحیفه»، دو منبع مطلع گفتند که «محمد ششم» شاه مغرب تماس تلفنی امانوئل مکرون در روز شنبه را که برای عرض تسلیت جهت کشته شدگان زلزله و پیشنهاد کمک‌های پاریس در خصوص جست‌وجوی مفقودان و نجات بازماندگان بوده، پاسخ نداده است.


الصحیفه نوشت، طبق گفته منابع مطمئن، ماکرون زمانیکه در هواپیما و در مسیر عزیمت به محل برگزاری اجلاس سران گروه ۲۰ در نیودلهی (پایتخت هند) بود، خواستار صحبت با محمد ششم شاه مغرب شد اما شاه تماس او را قبول نکرد. همین امر سبب شد تا مکرون در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) ضمن ابراز همدردی با مغربی‌ها بنویسد «همه ما بعد از زلزله‌ شدیدی که مغرب را لرزاند، اندوهگین باشیم. فرانسه برای ارائه کمک‌های اولیه آماده است».


این روزنامه مغربی نوشت، این مسئله به رد تماس تلفنی مکرون محدود نماند و رباط تا الآن کمک‌های پاریس را هم نپذیرفته است. «مقامات مغربی همه درخواست‌های فرانسه برای ارائه کمک در فرآیند نجات و یا اعزام تیم‌های متخصص در جست‌وجوی قربانیان تحت آوار در مناطق زلزله زده در منطقه الحوز را نادیده گرفته‌اند».


الحصیفه نوشت: «با وجود پیام‌های متعددی که مقامات مغرب از همتایان فرانسوی خود – چه از سازمان‌های وابسته به دولت چه از سازمان‌های جامعه مدنی – برای ورود به عملیات کمک‌رسانی دریافت کرده‌اند، مقامات مغربی همه این درخواست‌ها از جانب فرانسه را (تا صبح یکشنبه) نادیده گرفته‌اند. صحبت «آرنو فریس» رئیس سازمان غیردولتی «Secouristes sans frontières» مبنی بر اینکه مغرب مانع اعزام تیم‌های امدادی (فرانسوی) شده، به شکل روشنی نشان‌دهنده همین امر است.


وبگاه خبری «الیوم ۲۴» مغرب نیز نوشت: «مغرب تاکنون کمک‌هایی از چهار کشور دریافت کرده است؛ اسپانیا، بریتانیا، قطر و امارات متحده عربی و تاکنون به درخواست کشورهای دیگر به‌خصوص فرانسه پاسخ نداده است».


به نوشته این منبع، خبرگزاری اسپانیانی افی نوشته که رسانه‌های فرانسوی از اینکه فرانسه جز کشورهایی نیست که بتوانند تیم امدادی خود را به مغرب اعزام کنند، نیست، خشمگین هستند.


همچنین وزارت خارجه مغرب دیروز یکشنبه، به صورت رسمی پیشنهاد رژیم صهیونیستی برای کمک به زلزله‌زدگان در این کشور را نیز رد کرد. شبکه ۷ تلویزیون رژیم موقت اسرائیل شامگاه یکشنبه خبر داد که مغرب به این رژیم گفته است: در زمان کنونی، نیازی به کمک اسرائیل نیست». بنیامین نتانیاهو نخست وزیر صهیونیستی روز گذشته به وزارتخانه‌ها و نیروهای مختلف این رژیم دستور داده بود به مغرب کمک کنند.


زلزله مغرب که عصر جمعه گذشته رخ داد و طی چهارصد سال گذشته بی سابقه بوده، بیش از دو هزار و صد نفر کشته بر جا گذاشته است. رسانه‌های مغربی شب گذشته از افزایش شمار قربانیان زلزله مرگبار این کشور خبر دادند و گفتند، شمار کشته‌ها تا روز یکشنبه (دیروز) به عدد دو هزار و یکصد و بیست و دو (۲۱۲۲) نفر رسیده است.


زمین لرزه‌ای به بزرگی ۶.۸ ریشتر در حدود ۷۰ کیلومتری جنوب غربی استان مراکش در ساعت ۲۳:۱۱ به وقت محلی رخ داد که در مناطق وسیعی در شمال و شمال شرق مراکش احساس شد و در مناطقی از الجزایر، اسپانیا و پرتغال نیز احساس شد.

فارس

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =