حضور تروریست‌ها در کردستان عراق در تعارض با مناسبات ۲ کشور است

نورنیوز – گروه سیاست خارجی: «بافل طالبانی» رئیس حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق که به تهران سفر کرده امروز (دوشنبه) ۲۰ شهریور ماه با «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه دیدار و گفتگو کرد.


امیرعبداللهیان در این دیدار از دولت و ملت عراق و مسئولان اقلیم کردستان در میزبانی از زوار اربعین حسینی قدردانی کرد.


امیرعبداللهیان در دیدار طالبانی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران خواهان عراقی مستقل، شکوفا و آباد است، نقش مرحوم جلال طالبانی را در عراق ستود و گفت: حضور تروریست‌ها در اقلیم کردستان عراق و تحرکات آنها علیه امنیت ایران در تعارض با قانون اساسی عراق و‌ مناسبات دوستانه فی‌مابین است.


وزیر خارجه تصریح کرد: هیچ طرفی نباید به امنیت همسایگان عراق آسیب برساند.


رئیس دستگاه دیپلماسی روابط مستحکم ایران و عراق را مورد اشاره قرار داد و  بر تسریع در اجرای توافقنامه امنیتی دو کشور تأکید کرد. 


توافقنامه همکاری‌های مشترک امنیتی ایران و عراق ۲۸ اسفند ۱۴۰۱ توسط دریابان «علی شمخانی» دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی و مشاور امنیت ملی نخست‌وزیر عراق در بغداد امضاء شد.


سخنگوی وزارت امور خارجه ایران امروز بر اجرای این توافقنامه در موعد مقرر (۲۸ شهریور ماه) تأکید و اعلام کرد که سفر باقل طالبانی به تهران ارتباطی با چانه زنی برای تمدید مهلت اعلام شده درباره خارج کردن تروریست‌ها از اقلیم کردستان عراق ندارد.


بافل طالبانی رئیس اتحادیه میهنی کردستان عراق نیز در دیدار امروز با امیرعبداللهیان ضمن قدردانی از حمایت‌های مستمر جمهوری اسلامی ایران از دولت و ملت عراق، ایران را قوی ترین پشتیبان ملت عراق خواتد و گفت: ما به روابط و دوستی با جمهوری اسلامی ایران افتخار می‌کنیم.


او همچنین با اشاره به تحولات اقلیم کردستان و تقویت روابط این منطقه با دولت مرکزی عراق، به اقدامات حزب متبوعش در افزایش امنیت در مرزهای اقلیم کردستان اشاره و تاکید کرد: عراق اجازه نخواهد داد از اراضی این کشور آسیبی به کشورهای منطقه به ویژه جمهوری اسلامی ایران وارد شود.


براساس توافق شکل گرفته بین ایران و عراق آنگونه که کنعانی ویش از این به آن اشاره کرد، دولت عراق متعهد شده است تا ۲۸ شهریور جاری، گروه‌های تروریستی مسلح تجزیه طلب در خاک عراق و در منطقه اقلیم کردستان را خلع سلاح کند. براساس این توافق پادگان‌های نظامی ایجاد شده تخلیه و تعطیل و این گروه‌ها به اردوگاه‌هایی که دولت عراق در نظر گرفته منتقل شوند.

فارس

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − هفت =